UWAGA!

Zawinęli do portu

 
Elbląg, Żeglarze i ich trofea
Żeglarze i ich trofea (fot. WS)

To były trudne regaty, bardzo dobrze się stało, że brali w nich udział doświadczeni żeglarze. Zalew Wiślany pokazał, że do pokonania jego kaprysów trzeba dużych umiejętności – mówił Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiego Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego na dzisiejszym (13 lipca) zakończeniu 4. Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów w Elblągu. Zobacz więcej zdjęć.

Od Krynicy Morskiej do Fromborka, z Fromborka do Bałtijska, z Bałtijska do Elbląga – trzy trasy, puchary i mnóstwo emocji. 4. Międzynorodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków zostały zakończone, w tym roku odbyło się to w Elblągu.
       – Bardzo się cieszymy, że w tym roku zakończenie odbywa się w naszej nowej marinie w Elblągu – mówił Bogdan Justyński, komandor Jacht Klubu Elbląg. – Tegoroczne Regaty o Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów były szczególne z kilku powodów. Po raz pierwszy w ich ramach żeglarze walczyli o Puchar Żeglarskiego Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego i był to pierwszy wyścig, natomiast dwa następne odbyły się o Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów. Jednocześnie są to regaty o puchar Prezydenta Miasta Elbląga i są one klasyfikowane w Pucharze Bałtyku Południowego, bierzemy w nim udział [m.in. obok Trójmiasta, Świnoujścia czy Kaliningradu- red.], co w jakiś sposób nobilituje naszą imprezę.
       Jak wyjaśniał Jerzy Wcisła z Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego, a także jeden z organizatorów, w tegorocznych zawodach uczestniczyło ok. 30 uczestników, z regionu warmińsko- mazurskiego, a także nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy.
       – Są to regaty turystyczne, jachty dzieli się na trzy grupy, w każdej prowadzona jest osobna klasyfikacja – mówił Jerzy Wcisła z Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu, a także jeden z organizatorów. – W regatach tych uczestniczę po raz czwarty i muszę powiedzieć, że tegoroczne były najtrudniejsze w historii. Płynęliśmy w warunkach sztormowych niemalże przez całą drogę do Bałtijska, nie wszyscy dopłynęli. Jeden jacht złamał maszt, drugi osiadł na mieliźnie, niektóre zawróciły, bo nie dały rady. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało – wyjaśniał Jerzy Wcisła. – To były trudne regaty, bardzo dobrze się stało, że brali w nich udział doświadczeni żeglarze. Zalew Wiślany pokazał, że do pokonania jego kaprysów trzeba dużych umiejętności. Nie było niestety żeglarzy spoza regionu Zalewu – mówił Jerzy Wcisła i dodał, że tegoroczne regaty, decyzją podjętą na I Sejmiku Żeglugi Śródlądowej, zostały włączone w cykl obejmujący woj. mazowieckie, podlaskie czy kujawsko- pomorskie. – Wtedy możemy liczyć na to, że pojawią się żeglarze z innych regionów.
      
       Wyniki 4. Międzynarodowych Regat o Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów

      
       Puchar Żeglarskiego Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego:
       Grupa pierwsza:
       1. s/y Gloria
       2. s/y Raptor 27-6
       3. s/y Slocum
      
       Grupa druga:
       1.s/y Berbeć 2
       2. s/y Vera
       3. s/y Sofia
      
       Grupa trzecia:
       1. s/y Strefa Ciszy 2
       2. s/y Vega
       3. s/y Papago
      
       Puchar Trzech Marszałków/Gubernatorów:
       Grupa pierwsza:
       1. s/y Afrodite
       2. s/y Baltica
       3. s/y Gloria
      
       Grupa druga:
       1. s/y Litwinka
       2. s/y Vera
       3. s/y Fortuna 2
      
       Grupa trzecia:
       1. s/y Vega
       2. s/y Facil
       3. s/y Strefa Ciszy 2
      
       Puchar Prezydenta Elbląga:
       1. s/y Vega
       2. s/y Afrodite
       3. s/y Facil
      
      
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ja rozumiem że wpisy w necie zawierają skróty myślowe ale "trzech marszałków/gubernatorów" to już poza moją wrażliwością. Czy to dyplomatyczny sondaż przed nominacją pana Protasa na Gubernatora Nadłyńskiego Obwodu. Ciekawe jakiego obwodu gubernatorem będzie ten trzeci marszałkogubernator ? Hero.
 • A co dla turystów - ewentualnych ????
 • Jest taki Pan nazywa się Alfred Paruszewski, żyje w Elblągu i jest w świetnej kondycji jak na swój wiek, spotyka się z ludzmi i opowiada, ma ok. 90 lat. Pracował w czasie wojny u okrutnego Niemca na Zalewie Wiślanym i opisał to w książce "Niewolnik pod żaglami". Tam są opisane historie prawdziwego żeglarza !!!1 Ciekawe czy któryś z tych marszałków wie coś w ogóle o tej książce i o prawdziwym naszym elbląskim bohaterze ????
 • Na jachtach pływają ludzie, więc może by tak kilkoro z nich wymienić, jako że łódki nie są zdalnie sterowane. A tymczasem okazuje się, że najważniejszą postacią regat był dyrektor czegoś tam - Wcisła, cytowany dwukrotnie. Cudem chyba udało się przemycić nazwisko świetnego żeglarza Bogusia Justyńskiego (pozdrawiam Pana Komandora JKE!).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  paterek(2013-07-14)
 • Cenzura jak w stanie wojennym wstydziłbyś się POrtelu
 • A ja mieszkam niedaleko tego jachtklubu i nie podobała mi się ta impreza, bo strasznie ktoś zawodził do 1-szej w nocy. Nawet jak okna wszystkie pozamykaliśmy to hałas był straszny. Wynocha z takimi imprezami z dala od miasta, albo ciszej. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  Betina(2013-07-15)
 • Gitarzysta z dziewczyną strasznie przynudzał. Z szant zrobił poezję śpiewaną. Może w przyszłym roku będzie lepiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  kilwater(2013-07-15)
 • Elbląskie żeglarstwo to tak naprawdę Pan Jerzy Wcisła. Pan Jerzy jest twórcą i ojcem nowoczesnej mariny w Elblągu, jest twórcą nowoczesnej strategii rozwoju żeglarstwa w regionie. Dzięki inicjatywą Pana Jerzego Wcisły nasze żeglarstwo i żeglarze są w stanie rywalizować z żeglarzami z woj. mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego a niedługo, małopolskiego i lubelskiego. Dobrze, że referendum ograniczyło trochę zapędy Pana Jerzego Wcisły bo elbląskie żeglarstwo znalazło by się w Tatrach i na dodatek w styczniu. Pan Jerzy Wcisła jest najlepszym żeglarzem potrafiącym nie tylko walczyć w sztormie ale potrafi zrobić to niczym Bond w garniturze. W ogóle, to gdyby nie Pan Jerzy i jego medialność, to Zalew Wiślany by już dawno wysechł z powodu braku lania wody.
 • Dobre, dobreeeee. .. ..
Reklama