UWAGA!

Zjazd Absolwentów z okazji 65-lecia II LO

 Elbląg, Zjazd Absolwentów z okazji 65-lecia II LO
fot.arch.portEl

W sobotę 19 czerwca swoje wyjątkowe święto obchodzić będzie najstarsza szkoła w Elblągu – II Liceum Ogólnokształcące. Swój udział w jubileuszu zapowiedziało ponad 200 absolwentów, w tym także pierwszych powojennych maturzystów – rocznik 1946. Goście przyjadą między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Szwecji.

Najwcześniejsze zapiski o Gimnazjum Elbląskim, którego spadkobiercą jest II Liceum, pochodzą z roku 1322. W obecnej siedzibie przy ulicy Królewieckiej szkoła znalazła się w 1882 roku. W tym roku Gimnazjum Elbląskie obchodzi 475 rocznicę powstania. Z tej okazji II LO gościć będzie przedstawicieli najstarszych szkół w Polsce. Podczas spotkania dr Józef Świeboda wygłosi referat na temat najstarszych szkół na Warmii, Mazurach i Pomorzu
       Po zakończeniu działań wojennych to właśnie w tym budynku w październiku 1945 roku rozpoczęły się zajęcia lekcyjne dla pierwszych licealistów w Elblągu. 2 października 1945 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej, na którym zapadła historyczna decyzja o otwarciu 4 października Państwowego Gimnazjum i Liceum im. Kazimierza Jagiellończyka. Jest to najstarsza szkoła średnia w Elblągu. Dlaczego więc Liceum ma w nazwie numer 2, nie 1? Tę zagadkę podczas uroczystych obchodów w Teatrze im. Aleksandra Sewruka wyjaśni ksiądz dr Andrzej Kilanowski (początek uroczystości w sobotę o godzinie 11).
       II Liceum Ogólnokształcące w najbliższą sobotę w swoich murach gościć będzie ponad 200 absolwentów, w tym także pierwszych powojennych maturzystów – rocznik 1946. Goście przyjadą między innymi ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec oraz Szwecji. „Spotkanie Pokoleń” w budynku II LO rozpocznie się o godzinie 13.30.
       Przez 65 lat powojennej historii „Jagiellończyka” zaszczytny tytuł absolwenta szkoły uzyskało blisko 4 tysiące uczniów.
      
       Program jubileuszu:
      
godz. 9 – Msza św. w intencji II LO w katedrze św. Mikołaja
       godz. 11 - Jubileusz 65-lecia II LO w Teatrze im. Aleksandra Sewruka (wstęp wolny)
       godz. 13.30 – Spotkanie pokoleń w gmachu II LO (dla uczestników zjazdu i zaproszonych gości).
       Serdecznie zapraszamy na nasze święto.
      
      
Marek Nowosad, II LO

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • msza swięta łał !!!- kocham Wolskę
 • fajna szkoła, wysoki poziom !
 • A Urząd Miasta się dokłada do tak ważnych uroczystości?
 • Jest taka piękna książka wydana przez Wydawnictwo URAN "Elbląg i elblążanie w fotografii własnej-lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte"z różnymi rozdziałami- szkoły, sport it. d. - polecam jako pamiątkę dla uczestników zjazdu !
 • straszna szkoda. .. .ze nie moge przyjsc. Niestety sobote mam zajeta, a z checia bym dawna szkole odwiedzila :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paniena(2010-06-16)
 • fajnie tak spotkać się po latach i powspominać, pośmiać się i pooglądać zdjęcia!!!!
 • Pozazdrościć :) Udanej imprezy i wszystkiego naj. .. .
 • Szanowni Absolwenci! Co Was wyróżnia? Ano ciekawy rys ideowy: tak znaczne zaangażowanie ideowe w idee fix po super idee realizmu i liberalizmu. Od 1 pomagiera w radyjku toruńskim po super biznesmenów na wolnym rynku i to światowym. I od praktycznego lekarza domowego czy chirurga(zimnego i ciepłego) po filozofa w MEN. Znaczny odsetek absolwentów to :lekarze, prawnicy i chemicy. Gorzej z wojskowymi jakoś nie mają szczęścia. Duchownych w normalnym stanie tj proboszczów i wikariuszy jest mało. Naliczyłem za to sporo zakonników i zakonnic - szerokie spektrum zakonów- z przewagą redemptorystów. Trochę sportowców z wynikami krajowymi i sporo nauczycieli. I jeszcze jeden szczegół: w badanym kręgu osób i to dosyć znacznym widać iż jesteście rodzinni i radzicie sobie z prozą życia codziennego. .. . To tak na dobry początek- sporo zrobiliście dobrego i oby nadal sprzyjał wszystkim uśmiech losu. .. .
 • tylko zgaduje II LO to znaczy drugi dom?. .. cicha absolwentka. .. Do Not Worry About Science. Byla to kochana szkola.
 • ech. .. .nie dane było mi jej skończyć - matura zdawana była w innym mieście, ale. .. .dwójkę wspominam cudnie :)
Reklama