UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zmarł ks. biskup Andrzej Śliwiński

Elbląg, ŚP ks. biskup Andrzej Śliwiński
ŚP ks. biskup Andrzej Śliwiński (fot. archiwum portel)

Dziś (9 września) rano zmarł ks. biskup Andrzej Śliwiński. Był pierwszym biskupem Diecezji Elbląskiej.

Ksiądz biskup Andrzej Józef Śliwiński urodził się 6 stycznia 1939 w Werblini koło Pucka. Pochodził z rodziny rolniczej. W latach 1956-1961 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie. 17 grudnia 1961 przyjął w Pelplinie święcenia kapłańskie z rąk biskupa Kazimierza Kowalskiego. W latach 1962-1964 był wikariuszem parafii Wygoda, następnie uzupełniał studia w dziedzinie teologii dogmatycznej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (w 1972 obronił tamże doktorat). Od 1968 jednocześnie wykładał kilka przedmiotów w seminarium pelplińskim (teologię fundamentalną, teologię dogmatyczną, religiologię). Był ponadto diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia, rodzin, środowiska akademickiego i ludzi morza, sędzią Biskupiego Sądu Duchownego w Pelplinie, a w latach 1970-1986 kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Pelplinie. Otrzymał godność kanonika chełmińskiego.
       W maju 1986 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, ze stolicą tytularną Arindela. Sakry biskupiej udzielił mu 15 czerwca 1986 w katedrze w Pelplinie kardynał Józef Glemp. Był wikariuszem generalnym diecezji chełmińskiej oraz wikariuszem biskupim dla wybrzeża (z siedzibą w Gdyni), stał na czele Diecezjalnego Studium Teologicznego w Gdyni. W marcu 1992 został mianowany biskupem nowej diecezji elbląskiej, ingres do katedry w Elblągu odbył 17 maja 1992.
       Powołał do istnienia wiele innych instytucji duszpasterskich, m.in. diecezjalną Caritas, Diecezjalne Centrum Duszpasterskie, Dom Formacyjny Świętego Wojciecha w Mikoszewie, Dom Formacyjny Rodzin w Elblągu.
       W ostatnim czasie ks. biskup Andrzej Śliwiński miał status biskupa seniora Diecezji Elbląskiej.
       W Episkopacie Polski przewodniczył Podkomisji ds. Kultury Zdrowotnej i Sportu oraz był zastępcą przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Morza i członkiem Komisji ds. Duszpasterstwa Rolników. Pełnił również funkcję prezesa Katolickiego Stowarzyszenia Sportowego RP.
       Jak dowiedzieliśmy się w Kurii Diecezjalnej, ks. biskup Andrzej Śliwiński zmarł 9 września o godz. 7.45 na oddziale kardiologicznym szpitala wojewódzkiego w Elblągu. Miał 70 lat.
       /biogram opracowany na podst. info. wikipedii/
      
       ***
       W niedzielę 13 września o godzinie 15 w katedrze elbląskiej odprawiona zostanie msza św. żałobna z wprowadzeniem ciała zmarłego biskupa. Natomiast uroczysta msza święta pogrzebowa wraz ze złożeniem ciała ks. biskupa Andrzeja Śliwińskiego w krypcie biskupów odbędzie się w poniedziałek 14 września o godzinie 12.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama