UWAGA!

Nasza sonda. Na kogo oddasz głos w wyborach na prezydenta Elbląga

 Elbląg, Od lewej: Sławomir Malinowski, Michał Missan, Stefan Rembelski, Paweł Rodziewicz, Andrzej Śliwka
Od lewej: Sławomir Malinowski, Michał Missan, Stefan Rembelski, Paweł Rodziewicz, Andrzej Śliwka (fot. archiwum portEl.pl)

Sondaż portElu

Na kogo oddasz głos w wyborach na prezydenta Elbląga?
Sławomir Malinowski 4.0%
Michał Missan 32.2%
Stefan Rembelski 4.0%
Paweł Rodziewicz 24.0%
Andrzej Śliwka 25.3%
Jeszcze nie wiem 7.4%
Oddam głos nieważny 0.7%
Nie wezmę udziału w wyborach 2.4%
Liczba głosów: 1413. Sondaż został zakończony.

Tylko do czwartku do godz. 23 trwa nasza sonda dotycząca wyborów na prezydenta Elbląga. Kandydatów jest pięciu. W kolejności alfabetycznej to: Sławomir Malinowski, Michał Missan, Stefan Rembelski, Paweł Rodziewicz i Andrzej Śliwka. Kto ma największe szanse na wygraną?

Naszą sondę będziemy prowadzić na stronie portEl.pl do 4 kwietnia go godz. 23. By ograniczyć ryzyko manipulacji, głos można oddawać tylko po zalogowaniu się do serwisu portEl.pl z użyciem maila, który był zarejestrowany w naszej bazie przed 5 marca 2024 r. Sonda jest anonimowa i oczywiście nie jest profesjonalnym sondażem, przeprowadzanym przez instytut badawczy, ale formą wyrażenia swoich poglądów przez Czytelników portEl.pl Jej wyniki podamy 5 kwietnia rano, w ostatni dzień kampanii wyborczej. A teraz kilka zdań o każdym z kandydatów.

 

Sławomir W. Malinowski (66 lat). Startuje z komitetu Razem dla Elbląga. Były dziennikarz, obecnie reżyser i producent filmowy, chce wrócić do lokalnej polityki. Był radnym dwóch kadencji (1994-1998 i 2013-2014), sprawował podczas nich funkcję odpowiednio przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej. Kandydował w wyborach na prezydenta Elbląga w 2006 roku, zdobywając wówczas 3-procentowe poparcie.

 

Michał Missan (47 lat). Startuje z komitetu Koalicji Obywatelskiej, ma poparcie lokalnej Lewicy i komitetu Ruch Samorządowy Tak dla Elbląga. Od lutego 2020 roku do 14 marca tego roku był wiceprezydentem Elbląga, wcześniej radnym trzech kadencji, szefem klubu radnych KO w Radzie Miejskiej. W 2018 roku startował w wyborach na prezydenta Elbląga, zajmując trzecie miejsce z poparciem 19,3 proc. wyborców. Pracował jako ratownik medyczny i koordynator pogotowia ratunkowego. Ma doktorat z zarządzania.

 

Stefan Rembelski (66 lat). Startuje z własnego komitetu MEGA Elbląg (to skrót od Make Elbląg Great Again), jest inżynierem i przedsiębiorcą. To już jego czwarta kampania jako kandydata na prezydenta Elbląga. Startował w wyborach w 2002, 2010 i 2018 roku, uzyskując najwyżej kilkuprocentowe poparcie. Pod koniec 2022 roku został pełnomocnikiem grupy referendalnej, która chciała odwołać władze miasta w referendum. Do głosowania nie doszło, grupa nie zebrała wystarczającej liczby podpisów.

 

Paweł Rodziewicz (41 lat). Startuje z własnego komitetu Nowy Elbląg. To jego debiut w wyborach na prezydenta Elbląga, w październiku startował w wyborach do Sejmu z listy Lewicy jako kandydat bezpartyjny. Jest prawnikiem i społecznikiem, pracował także jako dziennikarz w lokalnych mediach. Od 2018 roku jest miejskim rzecznikiem praw konsumentów. Zasłynął walką z organizatorami prezentacji dla seniorów, w których starsze osoby były zachęcane do podpisywania niekorzystnych dla nich umów sprzedaży.

 

Andrzej Śliwka (35 lat). Startuje z listy Prawa i Sprawiedliwości, jest radcą prawnym. W latach 2020-2023 był wiceministrem aktywów państwowych w rządzie Zjednoczonej Prawicy. W październikowych wyborach parlamentarnych zdobył mandat posła, uzyskując drugi wynik wyborczy spośród wszystkich kandydatów w okręgu elbląskim. Jest członkiem sejmowej komisji śledczej ds. afery wizowej oraz członkiem komisji obrony narodowej.

 

Kto z nich wygra wybory na prezydenta Elbląga? Czy będzie druga tura? O tym wszystkim dowiemy się już 7 kwietnia. Zanim jednak pójdziemy do urn, zachęcamy Czytelników portEl.pl do udziału w naszej wyborczej sondzie, którą zamieszczamy przy artykule.

oprac. RG

Najnowsze artykuły w dziale Wybory 2024

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama