UWAGA!

Zorientował się, że coś jest nie tak

 Elbląg, Zorientował się, że coś jest nie tak

Miał odbierać przesyłki od starszych osób a następnie przekazywać je dalej. Mężczyzna po pierwszym odebraniu koperty od 80-letniej kobiety zorientował się, że może to być oszustwo, a on jest jednym z jego ogniw. Przerwał „łańcuch” i zgłosił się na policję, przywożąc jednocześnie odebrane pieniądze. Okazało się, że oszuści oszukali wcześniej wspomnianą kobietę metodą „na wypadek”.

Pewien mężczyzna zamieścił w internecie ogłoszenie o tym, że poszukuje pracy. Niedługo po tym odezwała się do niego kobieta oferująca pracę kuriera w firmie protetycznej. Mężczyzna miał jeździć pod wskazane adresy i odbierać przesyłki. Jeszcze tego samego dnia otrzymał pierwsze zlecenie. Przyjechał do mieszkania 80-letniej kobiety, a ta przekazała mu kopertę z pieniędzmi. Mężczyzna miał mieć cały czas włączony telefon, co wzbudziło jego podejrzenia. Co więcej, zorientował się, że przesyłka zawiera sporą kwotę pieniędzy, a wcześniej czytał o tym rodzaju oszustwa. Poinformował „pracodawcę”, że coś mu tu nie pasuje i jedzie na policję. Wtedy też zaczął odbierać telefony z groźbami, a oszuści kazali mu wpłacić pieniądze na zagraniczne konto. Mężczyzna nie zrobił tego i zgłosił się do Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Jak się okazało, w tym dniu oszustka podająca się za policjantkę zadzwoniła do 80-letniej kobiety informując ją, że jej synowa miała wypadek samochodowy i musi zapłacić 70 tysięcy złotych. Starsza kobieta dysponowała mniejszą kwotą i powiedziała, że może przekazać jedynie 8 tysięcy złotych. Po te właśnie pieniądze oszuści wysłali wspomnianego już kuriera. Mężczyzna swoją postawą przyczynił się do tego, że 80-latka nie straciła swoich pieniędzy.

Pokazujemy mechanizm działania oszustów po to, by wskazać pewne elementy, które powinny wzbudzić nasze wątpliwości. Jak się okazuje oszukanym może być nie tylko starsza osoba, ale i pozyskany z ogłoszenia „kurier”.

kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No i super! Brawo!
 • Za to jak chronicie starszych, ludzi którzy całe życie pracowali na ten kraj, członkowie obecnego rządu powinni siedzieć w wiezieniu!
 • A ty razem z nimi w jednej celi.
 • Buzek z Tuskiem lepiej wydoili emerytów. Miały być wczasy pod palmami a nie ma już OFE i pieniędzy. Tylko agenci i cwaniacy od zarządzania się obłowili.
 • Brawo. Nareszcie otwieracie oczy na aspekt działania. Odbierający koperty nie jest nawet członkiem szajki.
 • I przy dzisiejszej technologi nikt nie potrafi namierzyć Macie konto na które wpłacali pieniądze to możecie po kamerach dojść kto wypłaca Dzieciaków z workiem zioła potraficie śledzić i podsłuchiwać a tu już macie problem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  2
  Z i e l a r z(2020-02-03)
 • A co do tego mają członkowie rządu? Tacy oszuści byli też za poprzednich rządów, byli też jeszcze wcześniej, nawet za komuny, poza tym wcześniej to jeszcze napdadali na starsze osoby. Przypomnijcie sobie lata 90. O swoje bezpieczeństwo każdy człowiek musi zadbać przede wszystkim sam.
 • Po co chłopina informował że jedzie na policję, mógł podejść do byle patrolu i z kartką lub w telefonie napisać wiadomość do przeczytania i mieliby oszustów jak na tacy.
 • Dla mnie facet jest bohaterem! Świetna intuicja. Myślę, że wiele osób zorientowałoby się, że coś nie gra dużo później. W tym ja.
 • Jakoś w krajach z dobrym rządem nie ma takich cwaniaków, lub jest ich znikoma ilość. U nas Portel pisze o tym co tydzień, a to tylko jedno, 100-tysięczne miasto. Ilu takich jest w dwumilionowej Warszawie? Rząd ma, i to bardzo dużo. Rząd polski przyzwala na przestępstwa, wręcz do nich zachęca. Mnie wiele razy okradziono i policja ani razu nie zajęła się sprawą ze względu na "niską" kwotę skradzionych rzeczy. To tylko wzmaga w złodziejach i oszustach poczucie bezkarności.
 • Uczciwy i odważny człowiek. Ciekawe czy teraz nie będzie się musiał ukrywać przed tym pracodawcą? Policja zapewni mu bezpieczeństwo?
 • Oszukują od razu dwie osoby, co za czasy. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  bnmiuy(2020-02-03)
Reklama