UWAGA!

Dekady kina: Rękopis znaleziony w Saragossie

 Elbląg, Kadr z filmu
Kadr z filmu

Stylowa komedia kostiumowa, awanturniczy film "płaszcza i szpady", fantastyczna baśń z duchami, wisielcami, opętanymi księżniczkami - „Rękopis znaleziony w Saragossie” w ramach cyklu „Dekady kina polskiego” w kinie Światowid we wtorek 21 lutego o godz. 17. Wstęp wolny.

Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaprasza na bezpłatny pokaz filmu „Rękopis znaleziony w Saragossie”, który zwyciężył w plebiscycie, zorganizowanym w ramach obchodów 50-lecia Światowida.
       Jego literackim pierwowzorem jest powieść osiemnastowiecznego poety, uczonego, filozofa, żołnierza, podróżnika i fantasty Jana Potockiego. „Rękopis znaleziony w Saragossie” - jedno z najświetniejszych dzieł europejskiego Oświecenia - po raz pierwszy wydany został w roku 1813 po francusku i przez długie lata był w Polsce nieznany. Na język polski przełożony został dopiero 34 lata później.
       Młody kapitan gwardii króla Hiszpanii, Alfons van Worden, podróżuje samotnie przez dzikie góry Sierra Morena. W czasie noclegu w ponurej gospodzie poznaje dwie mauretańskie księżniczki, które oznajmiają mu, że jako potomek potężnego rodu Gomelezów wybrany został do wielkich zadań. Przedtem musi jednak dowieść swej odwagi, prawości i honoru. Alfons staje się ośrodkiem niesamowitych wydarzeń, dręczą go opętani, wisielcy, prześladuje inkwizycja. W końcu trafia na zamek tajemniczego Kabalisty i przez wiele dni wysłuchuje jego dziwnych, wieloznacznych opowieści o jeszcze dziwniejszych zdarzeniach tego świata.
       Plenery „Rękopisu...” zrealizowano w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a w parku Morskie Oko we Wrocławiu wybudowano ogromne dekoracje do scen madryckich - plac Słońca, winiarnie, kościół, gospodę, które przez całą jesień ściągały niezliczone wycieczki. W filmie oprócz dziesiątków aktorów i statystów udział wzięło wiele egzotycznych zwierząt. Tresowany sęp przyjechał specjalnie z Hamburga, czterometrowy pyton z warszawskiego zoo, a cztery muły z Krakowa.
       Reżyseria: Wojciech Jerzy Has
       Scenariusz: Tadeusz Kwiatkowski
       Zdjęcia: Mieczysław Jahoda
       Produkcja: Polska
       Rok produkcji: 1964
       Gatunek: kostiumowy, poetycki, fantastyczny
       Opis: www.filmpolski.pl
      
       Film został zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu kino RP.
      
       Pozostałe pokazy w ramach cyklu:
       „Nie ma róży bez ognia” – 13 marca
       „Zaklęte rewiry” – 27 marca
       „Austeria” – 10 kwietnia
       „Seksmisja” – 24 kwietnia
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama