UWAGA!

Dawno temu w Elblągu...Pożegnano przewodniczącego Elbląskiego Koła Śpiewaczego

 Elbląg, Plac Fryderyka Wilhelma, dzisiejszy plac Słowiański
Plac Fryderyka Wilhelma, dzisiejszy plac Słowiański

Od lata 1912 roku w domu przy placu Fryderyka Wilhelma 10 (niem. Friedrich Wilhelm Platz) na pierwszym piętrze po lewej utworzono punkt lekarski, w którym królewski lekarz okręgowy w środy przed południem o godz. 11 przyjmuje osoby obu płci chorujące na choroby weneryczne, zgłaszające się dobrowolnie - informowała elbląska prasa w czerwcu 1914 roku.

Brak chętnych w poradni dla chorych na choroby weneryczne


       Od lata 1912 roku w domu przy placu Fryderyka Wilhelma 10 (niem. Friedrich Wilhelm Platz) na pierwszym piętrze po lewej utworzono punkt lekarski, w którym królewski lekarz okręgowy w środy przed południem o godz. 11 przyjmuje osoby obu płci chorujące na choroby weneryczne, zgłaszające się dobrowolnie. Leczenie jest bezpłatne. Placówka ta nie cieszy się jednak taką popularnością, na jaką liczono. W roku 1912 zgłosiły się tam jedynie dwie osoby, w roku 1913 jedna, w tym roku nie zgłosił się nikt. Należy zwrócić uwagę, że takie miejsce o dobroczynnym charakterze powstało z myślą o chorych pacjentach i nikt nie będzie stosował żadnego przymusu, a tym bardziej nikt nie będzie umieszczał chorego wbrew jego woli w szpitalu. Chorzy nie muszą nawet podawać swoich personaliów (ENN, czwartek, 18.06.1914 r.).
      
       Wiele dzieci wysławia się niepoprawnie


       Jest taka grupa dzieci, które są zdolne, bystre i pilne, a jednak sprawiają nauczycielom prawie tyle samo problemów co dzieci mniej uzdolnione. Są to takie dzieci, które nie nauczyły się poprawnej mowy. Brzmi to może dziwnie, ale tylko dlatego, ze niektórzy rodzice nie widzą, że dzieci wysławiają się niepoprawnie. Każdy nauczyciel, który kiedykolwiek miał kontakt z takimi dziećmi, wie, jak zatrważający jest fakt, jak niepoprawnie wysławiają się starsze dzieci. Jąkają się, nigdy nie kończą zdań, nigdy nie miały okazji nauczyć się budowania pełnych zdań. Nauczyciel musi zadać sobie wiele trudu, nie jest jednak w stanie zbyt wiele osiągnąć, ponieważ chce nauczyć ich samodyscypliny, jednak potem, gdy dziecko znów znajduje się w domu, wraca do starych nawyków. Wszyscy rodzice, którzy chcą dla swoich dzieci jak najlepiej, powinni zwracać dużą uwagę na wypowiadanie się swoich pociech. Dzieci nie powinny wypowiadać zdań w pośpiechu, rozpoczynać tworzenie zdań w roztargnieniu, ale powinni wypowiadać się powoli i spokojnie, tworząc przy tym pełne zdania. W ten sposób będą zyskiwać pewność siebie i samodyscyplinę, co sprawi, że w dorosłym życiu staną się dobrymi mówcami. Dlatego też, uczcie dzieci poprawnej wymowy! (ENN, czwartek, 18.06.1914 r.).
      
       W ostatniej drodze. I nagle śpiewak zamilkł


       Przed domem pogrzebowym na cmentarzu przykościelnym kościoła Najświętszej Marii Panny zebrała się dziś w południe spora grupa żałobników, by towarzyszyć w ostatniej drodze znanemu przewodniczącemu Elbląskiego Koła Śpiewaczego panu Ed. Rahn. [...] Kaznodzieja parafii menonickiej pan Siebert w mowie pogrzebowej wspomniał zmarłego jako człowieka wiernego swojej codziennej służbie, pracy i rodzinie. [...] Następnie pochód żałobników podążył za trumną w kierunku, gdzie załadowano ją do wagonu. Po odśpiewaniu przez przedstawicieli Koła Śpiewaczego Liedhain pieśni "I nagle śpiewak zamilkł", lokomotywa zagwizdała cicho, ruszyła i "ojciec Rahn" zniknął z oczu żałobników. Pozostanie on jednak w sercach ludzi [...] (ENN, piątek, 19.06.1914 r.).
      
       W sprawie budowy elektrowni nad Nogatem


       Z pewnego urzędowego źródła otrzymaliśmy taka informację: Podana przez prasę informacja jakoby prace nad planowaną budową elektrowni nad Nogatem miały zostać przesunięte w czasie, nie jest prawdziwa. Wręcz przeciwnie, trwają poważne prace nad projektem powstania elektrowni tak, że rychła jego realizacja jest jak najbardziej realna (ENN, środa, 01.07.1914 r.).
      
       Wyścig rowerowy jeszcze tego lata


       Powstały w 1886 roku Elbląski Klub Rowerowy planuje zorganizowanie w sierpniu tego roku ulicznego wyścigu rowerowego na trasie ponad 50 km (ENN, środa, 01.07.1914 r.).
      
       Nabożeństwa dla głuchoniemych


       Dla miejscowych ewangelickich głuchoniemych w trzecim kwartale roku planuje się odprawienie nabożeństw w Domu dla Głuchoniemych w następujących terminach: 16 i 30.08, 13 i 27.09 o godz. 10. Nabożeństwa odprawi pastor Selke. [...] (ENN, środa, 01.07.1914 r.).
      
      
        

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Elbląg przed wojną wyglądał pięknie, czy nie dałoby sie tego zrekonstrukwać niby tak niewiele, te trzy wieże dodają szyku i te kamienice wzdłuz ulicy przy placu?
 • Tez jestem tego zdan8a ze to powinni zrekonstruowac tak jak bylo kiedys
 • RobertKoliński "(. .. )utworzono punkt lekarski, w którym królewski lekarz okręgowy w środy przed południem o godz. 11 przyjmuje osoby obu płci chorujące na choroby weneryczne, zgłaszające się dobrowolnie. Leczenie jest bezpłatne. Placówka ta nie cieszy się jednak taką popularnością, na jaką liczono. W roku 1912 zgłosiły się tam jedynie dwie osoby, w roku 1913 jedna, w tym roku nie zgłosił się nikt. Należy zwrócić uwagę, że takie miejsce o dobroczynnym charakterze powstało z myślą o chorych pacjentach i nikt nie będzie stosował żadnego przymusu, a tym bardziej nikt nie będzie umieszczał chorego wbrew jego woli w szpitalu. Chorzy nie muszą nawet podawać swoich personaliów (ENN, czwartek, 18.06.1914 r. ). "- i to jest ciekawa informacja, z wielu względów. Można się np. domyślać, że osoby chore były wtedy leczone przymusowo, dla dobra publicznego. Czyż nie należałoby przywrócić tej zbożnej, społecznie pożytecznej praktyki i w dzisiejszej, steropianowej Polszcze?; [Szok&Niedowierzanie - propsuję dziś prawosprawiedliwe, elbląskie Lasy Państwowe!; ] Hashtagi: #TakBylo, #RiGCz, #SzczypmySie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  14
  RobertKoliński(2021-07-03)
 • Krótko i na temat. W prawej części zdjęcia, pomiędzy pomnikiem cesarza Wilhelma I a ówczesną Friedrichstrasse, obecnie ul Rycerska, widoczna charakterystyczna tramwajowa wiata dyspozytorsko-przystankowa, postawiona w pierwszych latach XX wieku, która przetrwała do 12.11.1995 roku, kiedy to została ostatecznie rozebrana.
 • dawno temu Niemcy napadly Polske
 • Jakie to wszystko jest bezsensowne, - niemcy zbudowali, nasi przyjaciele, - wyzwoliciele czy jak kto woli zdobywcy- zrujnowali a my teraz przez dziesiątki lat możemy to wszystko odbudowywac, co za szczęście i czy warto, bo teraz nasi przyjaciele są już po drugiej stronie i znowu mają szansę dokonać tego co już wcześniej zrobili, och ta historia. !!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  10
  Histeryk(2021-07-03)
 • Przed zaborami był Polski.
 • Co stoi na przeszkodzie by odbudowac ten teren na zdjeciu. Brak checi chyba.
 • To tam gdzie bylo radio El? Tam byl ten pkt przyjęć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  trapczan(2021-07-03)
 • A Polska Czechy. ..
 • Dawno temu było piękne miasto w Prusach - Elbląg, dopóki ta lewacka zaraza go nie zagarnęła.
 • Jak wielu z wypowiadających się tak radykalnie ma problemy z historią. Nie będę odnosił się do źródeł bo internauci mają Wikipedię. Zanim coś wklepiecie poczytajcie o naszym mieście i jego historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  sceptyk(2021-07-04)
Reklama