UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... rzeka znów zamarzła

 Elbląg, Rzeka Elbląg z widokiem na starówkę przed wojną
Rzeka Elbląg z widokiem na starówkę przed wojną

Rzeka Elbląg zamarzła na tyle, że można po niej spokojnie uczęszczać. Stąd też otwarcie sezonu żeglugowego, które miało wkrótce nastąpić, zostanie wskutek utrzymującego się mrozu przesunięte o kilka tygodni, co dla wielu z nas jest nieprzyjemnym zaskoczeniem - o tym pisała elbląska prasa w marcu 1900 roku. Przeczytaj, o czym jeszcze pisano.

Zaczepialli ludzi na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej
       W niedzielę wieczorem na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza 1 Maja) banda młodych ludzi zaczepiała, groziła i znęcała się nad wieloma przechodniami. W wielu miejscach były porozbijane szyby i panował rozgardiasz i nieporządek. Wkrótce złapano złodziei. Okazali się nimi młodociani pracownicy fabryki. Dwaj główni prowodyrzy, robotnik Richard A. i Wilhelm F., wielokrotnie mieli już konflikt z prawem (AZ, środa, 07.03.1900 r.).

 

Wyrok w sprawie kradzieży spirytusu

Z powodu poważnej kradzieży odpowiadali przed sądem marynarz Johann Leiding, palacz Johann Bolitz i marynarz Claaßen z Elbląga. Oskarżeni, którzy byli zatrudnieni na statku “Lindau”, we wrześniu 1898 roku udali się w rejs z Nowego Portu (niem. Neufahrwasser) do Elbląga. Wśród załadunku znajdowało się wówczas na statku 20 beczek ze spirytusem dla firmy Heinrich Stobbe z Nowego Dworu Gdańskiego (niem. Tiegenhof). Ponieważ właściciel statku, pan Zedler słyszał nie raz, że na statku dochodzi do sprzeniewierzeń, zlecił podczas przybycia statku na miejsce policyjne przeszukanie statku. Wtedy właśnie pod podłogą statku znaleziono 10 butelek z 93-procentowym spirytusem […]. Pan Zedler skontaktował się natychmiast z firmą Heinricha Stobbe, a ta stwierdziła, że w dwóch przewożonych beczkach znalazły się ślady po wierceniach. Poza tym beczki były też lżejsze […]. Wykluczono, jakoby beczki miałyby przeciekać. Ponieważ beczki te podczas podróży znajdowały się pod nadzorem oskarżonych, a ci sami zachowywali się bardzo podejrzanie podczas znalezienia 10 flaszek ze spirytusem, a procent zawarcia alkoholu we flaszkach zgadzał się z zawartością procentową alkoholu spirytusu w beczkach, sąd dowiódł, że oskarżeni Leiding i Claaßen są winni w sprawie poważnej kradzieży […] i skazał każdego na cztery miesiące więzienia. Oskarżony Bolitz został uniewinniony (AZ, środa, 07.03.1900 r.).

 

Ze spraw sądu ławniczego

Doprowadzony z aresztu przed oblicze sądu bezdomny czeladnik szewski Paul Arndt, który w gospodzie „Pod trzema liliami” ukradł swojemu kompanowi zegarek na łańcuszku, portmonetkę z zawartością i nóż kieszonkowy, został skazany na 14 dni więzienia.
       Za kradzież, paserstwo i uszkodzenie mienia zostali skazani młodociani robotnicy August Petersohn i Eduard Malleis oraz uczniowie Paul Wagner i Gustaw Reimer z Elbląga. 20 listopada ubiegłego roku oskarżony Malleis wybił wdowie Vogt z Elbląga szybę okienną i uszkodził przy tym także firanki. Następnie ukradł z mieszkania pani Vogt skończoną już i zaczętą pończochę, kłębek wełny, noże i widelce oraz torebkę z cukrem. Przedmioty te rozdzielił wśród pozostałych trzech oskarżonych. […]. Sąd skazał Petersohna na trzy dni a Wagnera na jeden dzień więzienia. Malleis i Reimer uniknęli kary (AZ, czwartek, 08.03.1900 r.).

 

Zostawiła w pociągu 30 marek, nie zgłosiła się po zgubę

Pieniądze w kwocie ponad 30 marek, które w ubiegłym miesiącu zostały pozostawione w przedziale pociągu osobowego, a które zapomniała zabrać ze sobą wysiadająca najprawdopodobniej na naszej stacji kobieta, zostały dostarczone na nasz dworzec. Mimo że zgubę zgłoszono w biurze rzeczy znalezionych, zgubienie takiej kwoty nie było chyba dla kobiety wielką stratą, ponieważ nie pojawiło się nigdzie z jej strony ogłoszenie, że poszukuje ona pieniędzy. […]. Również i ten przypadek pokazuje, że pasażerowie nie robią zbyt wiele, by odzyskać pozostawione w pociągach rzeczy (AZ, piątek, 11.03.1900 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ale przekop jest, nie ważne że miliardy w błoto ale naczelnik pokazał potegę jaką mamy dla obwodu Kaliningradzkiego...
 • W nawiązaniu do zdjęcia ilustrującego, starówka będzie starówką jak odzyska zabudowane nabrzeże. Na to chyba nie tylko ja czekam.
 • Byłoby pieknie ale miliardy wpompowane w przekop zamiast w odbudowę właśnie takiej starówki jak na zdjęciu nigdy już do miasta nie trafią, takiej zabudowy nie zobaczymy... a szkoda.
 • Powszechny dostęp do internetu tak dramatycznie obnażył intelektualną nędzę komentujących, że aż się klikać odechciewa.
 • No za Wróbla napewno nie, ale może w parku Planty taką mini starówkę, bardzo kameralną jako makietę poglądową wykonać dla elblążan - jak piękna mogłaby być nasza starówka. gdyby ten niedobry rząd dał nam kasę.
 • Zwłaszcza twoja inteligencja poraża. W łeb sobie kliknij.
 • Chyba ze mną jest już źle. Trzykrotnie przeczytałem ten artykuł i nigdzie nie znalazłem akapitu o przekopie Mierzei Wiślanej. Tymczasem w komentarzach dominują opinie z nim związane. Rozumiem, że ta inwestycja wzbudza różne oceny, ale po co akurat wygłaszać je pod tym materiałem. Stąd przestańmy wprowadzać tego rodzaju dyskusje tam, gdzie akurat są one nie na miejscu. A jakoś nikt z komentujących nie zauważył, że wtedy też "zaatakowała" zima jak obecnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  4
  Jagienka Wiosenka(2023-03-11)
 • Wciąż aktualne
 • ... / na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza 1 Maja)/... - To już raczej dzisiejsza ul. R.Traugutta.... /rejs z Nowego Portu (niem. Neufahrwasser)/... - To dzisiejsza dzielnica Gdańska.
 • Przypominam że od po wojnie mówiło się KANAŁ / np. mieszkam za kanałem, spotkajmy się przy kanale, itd /. Co to za rzeka. Płynie w kierunku jak wiatr wieje.... zasila go Zalew Wiślany i cofka, a nie rzeczka z Wysoczyzny... Stąd Przekop dostał nazwę Kanał Żeglugowy, a pomysłodawca, ignorant bez wykształcenia Jarek / po turecku fiut męski... ostrzej / wpuścił Elbląg w prawdziwy kanał : brak portu i dopływu do niego... Przekażcie wnukom dlaczego w Polsce jest kilkadziesiąt różnych podatków które będą ponosić przez lata... @inżKwiatkowski
 • Yarak Kafal! Ha! Ha!
 • Zamiast trzy miliardy dla Warszawy na pałac Saski zwany Suskim województwo, miasto, region powinno ubiegać się o setki milionów na odbudowę Elbląskiej starówki bo po wojnie przypominać należy że cegła z każdej zniszczonej oraz rozebranej kamienicy została wywieziona przez komunistów na odbudowę Warszawskiej starówki. Tym samym Elbląg został pozbawiony możliwości odbudowy oraz materiałów na jej odbudowę. Dlaczego posłowie z PiS oraz senatorowie z PiS nie dbają i nie chcą odbudowy nadbrzeża Starego Miasta?
Reklama