UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… świętowano 110-lecie winiarskiej firmy

 Elbląg, Dom Królów w latach 20. XX wieku, z lewej strony widać szyld winiarskiej firmy P.H. Müller. Dzisiaj w odbudowanych kamienicach mieści się Hotel Elbląg
Dom Królów w latach 20. XX wieku, z lewej strony widać szyld winiarskiej firmy P.H. Müller. Dzisiaj w odbudowanych kamienicach mieści się Hotel Elbląg

Tutejsza firma winiarska P.H. Müller będzie obchodzić w tym roku 110-lecie swojego istnienia. Firma cieszy się nie tylko w Elblągu lecz także w całej naszej prowincji dobrą sławą. Nieruchomość, w której się znajduje, dom ze ścianą szczytową przy ulicy Stary Rynek 14 (niem. Alter Markt), jest jednym z najpiękniejszych najstarszych budynków na Starym Mieście – czytamy w elbląskiej prasie z 1928 roku.

Miłośnikom historii starego Elbląga budynek jest znany pod nazwą "Königshaus" (Dom Króla), ponieważ według pewnej wprawdzie niepotwierdzonej wiadomości mieszkał w nim podczas pobytu w Elblągu sam Fryderyk Wielki. Również król polski Władysław, król Szwecji Karol Gustaw, król Polski August II oraz król Szwecji Karol XII zatrzymali się w "Domu Króla" (ET, wtorek, 24.01.1928 r.).

 

Elbląg miał prawie 70 tys. mieszkańców

Liczba mieszkańców Elbląga powiększyła się w ubiegłym roku o 1348 i wzrosła po ostatnich obliczeniach z 1 stycznia do 69 771. W Nowy Rok 1926 roku nasze miasto liczyło 68 423 mieszkańców (ET, środa, 25.01.1928 r.).

 

Odbiór rent

Niedługo w Domu Wypoczynkowym będzie można odbierać renty inwalidzkie i wypadkowe już od godziny 7 rano. Dlatego też proponujemy, by, jeśli to możliwe, odbierać renty w godzinach mniej natężonego ruchu tj. 7-9. Dzięki temu unikniemy utrudnień w wypłacaniu świadczeń (ET, sobota, 28.01.1928 r.).

 

Bal maskowy z okazji 130-lecia Resursy Humanistas

Wielki bal maskowy Resursy Humanistas, na który w sobotę z okazji 130-lecia istnienia placówki zaproszono wielu gości, udał się wyśmienicie i stał się tym samym najbardziej towarzyską imprezą tego sezonu zimowego, którą jego uczestnicy na pewno miło będą wspominać. […] Przygotowania były staranne, pieczołowite i przebiegały według określonego planu. […] Liczne pokoje kasyna zostały gustownie urządzone przy pomocy kolorowego oświetlenia i dekoracji, a liczne zespoły energicznie i z werwą przygrywały na scenie. Do tego te wspaniałe kostiumy […]. Tak, kostiumy! Można było zobaczyć wiele oryginalnych i uroczych przebrań. […] Najbardziej popularny wciąż jest pierrot i pierrotka […]. Nagle wynurzył się arlekin pod ramię z "księżną Czardasza". Gdzieś kroczył dumnie czerwony Mefisto, rzucając naprawdę demoniczne spojrzenie, a przed nim frunęły wróżki, Tyrolki i gejsze. […]

Coraz nowsze kostiumy wynurzały się z tłumu. Każdy, kto w tej wrzawie brał udział, był jednocześnie aktorem i publicznością. […] Ta karnawałowa radość trwała nieprzerwanie do północy, kiedy to uczestnicy balu zdemaskowali się, a potem bawili się do samego rana. Pod rządami króla balu jego weseli uczestnicy korzystali z karnawałowej wolności […] tak, że jubileuszowy bal maskowy w Resursie Humanistas pozostawi wszystkim na długie lata piękne wspomnienia (ET, poniedziałek, 30.01.1928 r.).

 

Minister oświaty dr Becker odwiedzi Elbląg

Jak udało nam się dowiedzieć z departamentu oświaty, minister oświaty dr Becker, który przebywa obecnie w Królewcu (niem. Königsberg) z okazji poświęcenia nowych budynków uniwersyteckich, wyruszy stamtąd w środę wieczorem do Elbląga. Złoży on wizytę m.in. w Akademii Pedagogicznej (ET, wtorek, 31.01.1928 r.).

 

Zaplanowano wystawienie opery Wagnera w Elblągu

Wolna Scena Ludowa, która organizuje, jak wiadomo, w okresie zimy 12 wieczorów z utworami Ryszarda Wagnera, zamierza na zakończenie sezonu zimowego i swoich występów wystawić operę Wagnera w tutejszym miejskim teatrze. W tym celu zostanie zaangażowany zespół artystyczny z Królewieckiej Opery. Mamy nadzieję, że miasto sfinansuje częściowo to przedsięwzięcie (ET, wtorek, 31.01.1928 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Opera w Elblągu? Teraz to niewykonalne. alr wstyd dla byłych i obecnych włodarzy miasta. cofnelismy sie w rozwoju.
 • Przy obecnych możliwościach finansowania inwestycji powinna być opera w Elblągu. co wyzcie z tego miasta zrobili.
 • Można?można!
 • Jak tak czytam te artykuły z dawnych lat to pełno zakładów przeróżnych, stocznia elbląska, jakieś opery, jeden z największych basenów w europie, kolej nadzalewowa, piękna bażantarnia. To normalnie bogate miasto, jakoś wszystko się opłacało i przy mniejszej liczbie mieszkańców. Porównajcie sobie Elbląg z kiedyś a dziś. Przecież to jest jakaś przepaść.
 • Nie publikujecie komentarzy. Prawda w oczy kole.
 • Tamci włodarze kochali swoje miasto w przeciwieństwie do obecnych. Co z budową dwóch pięknych budynków przy ul. Hetmanskiej i pięknego wieżowca przy moście Kar. Wyszyńskiego. Co na to urzędnicy im.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  Lalek(2021-01-30)
 • A kto by do tej opery chodził, może trochę starszych ludzi, może trochę młodszych bardziej z kulturą obytych, w Elblągu opera? Kupa śmiechu. ..
 • A kto by w Elblągu chodził do tej opery, może trochę starszych ludzi, może trochę młodszych bardziej z kulturą obytych, czarno to widzę. ..
 • Inne czasy, inne realia polityczno - gospodarcze, zmarnowanych 50 lat po wojnie też szkoda, a kto dzisiaj w Elblągu chodziłby do opery?
 • W Polsce niewiele ludzi uczęszcza na spektakle teatralne, oczywiście teraz z uwagi na pandemię jest to niemoźliwe, a tu nagle głosy domagające się powstania w naszym mieście opery. Przy obecnym coraz niższym poziomie kultury i wiedzy naszego narodu taka instytucja u nas prędzej by upadła niż się rozwinęła. Naprawdę, nie tylko w Elblągu, zainteresowanie ludzi instytucjami kultury jest znikome. Widać to szczególnie teraz, gdy nikogo nie interesuje fakt zamknięcia na czas pandemii właśnie takich placówek, a natomiast ogromna ilość osób domaga się otwarcia knajp, hoteli, klubów, siłowni i innych podobnych placówek uważając, że ich odblokowanie to najważniejsza sprawa. I to ważniejsza niż zdrowie i życie.
 • Lalek napisał "Tamci włodarze kochali swoje miasto w przeciwieństwie do obecnych. "Bzdura. Z gruntu jest to fałszywa teza, bo nie włodarze tylko mieszkańcy kochali to miasto i się z nim utożsamiali.
 • niemcom mozna
Reklama