UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu… Wydawano karty rowerowe na pociąg

 
Elbląg, Elbląski dworzec kolejowy przed wojną
Elbląski dworzec kolejowy przed wojną

Karty rowerowe (dzisiaj byśmy powiedzieli bilety kolejowe za transport roweru – red.) do 100 km będą wydawane za kwotę 30 fenigów. Komisja Taryfowa Niemieckiej Kolei Żelaznej podjęła decyzję o rozszerzeniu karty do 150 km i o podwyższeniu opłat za odcinki do 25 km do 30 fenigów, do 100 km do 50 fenigów i do 150 km do 80 fenigów. Decyzja ta wymaga jeszcze zatwierdzenia właściwych organów, zanim wejdzie w życie – czytamy w „Elbinger Tageblatt” z 21 listopada 1925 r.

Święto zmarłych ku pamięci bohaterów

Podczas święta zmarłych (niem. Totensonntag - w kościele ewangelickim ostatnia niedziela przed adwentem), jak w latach, ubiegłych w kościele Najświętszej Marii Panny na uroczystości ku pamięci naszych bohaterów narodowych zebrało się wiele patriotycznych zrzeszeń. Nawy kościoła i balkon wypełniły się pogrążonymi w zadumie wiernymi, podczas gdy po obu stronach ołtarza swoje miejsce znalazły banery i flagi. […] Jest to wspaniały zwyczaj Elbląskiego Związku Wojennego, że ostatnią niedzielę roku kościelnego obchodzi się święto zmarłych w nawiązaniu do słów "Nie zapomnijcie o naszych drogich zmarłych".

Niektórzy uronili kilka łez wspominając naszych poległych chłopców, na co w pełni sobie zasłużyli, ponieważ byli odważni i wierni aż do śmierci. […] Następnie stowarzyszenia zebrały się razem przed kościołem, żeby ruszyć w pochodzie przez miasto i pod pomnikami złożyć wieńce i oddać honory zmarłym. W tym samym czasie na cmentarzu przy kościele Najświętszej Marii Panny zebrali się parafianie na nabożeństwo wspominkowe za naszych zmarłych. […] Uroczystość uświetniły pieśni chóru parafialnego parafii Bożego Ciała oraz chóru puzonowego. Rozświetlony kościół wraz z przyozdobionymi jodełkami tablicami upamiętniającymi bohaterów zapraszał jeszcze niektórych na cichą modlitwę (ET, poniedziałek, 23.11.1925 r.).

 

Hansa wygrała z Malborkiem

Na ligowym meczu okręgowym, który odbył się we wczorajsze popołudnie na Kasernenhof, a w którym starły się drużyny z Malborka i Hansa Elbing, nie było zbyt dużej widowni, jak to bywało zazwyczaj. Było to związane z kapryśną deszczową pogodą. Mecz był bardzo interesujący [….]. Hansa górowała nad Malborkiem, ale ta druga potrafiła się skutecznie obronić. Gra zakończyła się wynikiem 3:2 […] (ET, poniedziałek, 23.11.1925 r.).

 

Złodzieje drzewek owocowych poszukiwani

W ostatnim czasie w ogródkach przy prywatnych mieszkaniach i ogródkach winnych miejscowe rzezimieszki wyrywają nowo zasadzone drzewka owocowe. Najprawdopodobniej złodzieje sadzą je potem w swoich ogródkach. Wszelkie dane na temat sprawców można kierować w wydziale policji kryminalnej, ratusz, pokój nr 4 (ET, wtorek, 24.11.1925 r.).

 

Znaleziono ciało mężczyzny. Personalia nie są znane

22 listopada o godz. 18.45 na odcinku kolejowym w okolicy stacji Karczowiska Górne (niem. Oberkrebswalde) znaleziono ciało mężczyzny. Prawdopodobnie mężczyzna wypadł z pociągu. Nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, posiadał jedynie bilet powrotny z Elbląga do Markus (niem. Markushof) i fotografię około 16-letniej dziewczyny. Zmarły ma 175 cm wzrostu, włosy ciemny blond, jest szczupły, ma oczy niebieskoszare, płaski nos i około 25 lat. Ubrany był w ciemnoniebieski kapelusz filcowy (…), granatową chustkę, dwurzędową marynarkę, koszulę z trykotu, w paski w kolorze lila, […], kalesony z trykotu, czarne buty z gumowymi obcasami, wełniane, szare podkolanówki, część na stopach w kolorze białym. Dane na temat zmarłego przyjmuje policja kryminalna, ratusz, pokój 2a (ET, wtorek, 24.11.1925 r.).

 

O wychowaniu w Domu Wypoczynkowym

26 i 27 listopada w godz. 20 w Domu Wypoczynkowym odbędą się wykłady na tematy wychowawcze. Dyrektor Weisskopf z Monachium będzie mówił o "Przyczynach i skutkach (…) konfliktów w domowym i szkolnym wychowaniu". Kolejnym tematem będzie "Wprowadzenie w pedagogikę i psychologię głębi" (ET, wtorek, 24.11.1925 r.).

 

Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu w latach 20. XX wieku. Są one zdigitalizowane przez Bibliotekę Elbląską, z której zbiorów korzystamy. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety "Elbinger Tageblatt"

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • .. .- który odbył się we wczorajsze popołudnie na Kasernenhof -. .. - Dziedziniec koszarowy w koszarach przy ulicy Saperów, nazywanych po 190 roku Miasteczkiem Szkolnym. Boisko aczkolwiek zmodernizowane gruntownie - jest do dzisiaj.
 • @erg. - Poprawka: Po 1990 roku.
 • Dawno yemu Elbląg to bylo miasto. Obecnoe dzieki takim rzadzacym jest wiocha zabita dechami.
 • To po co na wicie glosowales
 • Po ostatnich artykułach nie odniosłem wrażenia, aby wtedy to miasto pozytywnie wyróźniało się w stosunku do aktualnego. Wręcz przeciwnie, a zdarzenia natury kryminalnej czy chuligańskiej odbieram tak jakby zdarzyły się obecnie. A na poważnie Elbląg w okresie Republiki Weimarskiej był miastem zaniedbanym ze słabą infrastrukturą mieszkaniowo -- socjalną i wysokim bezrobociem. Reżim faszystowski czasów Hitlera wbrew wygłaszanym opinią nie poprawił faktycznej sytuacji miasta. Dominował wszędzie styl koszarowo - rozkazowy, a wygląd miasta poprawiono w oparciu o wojskowe zasady, czyli pomalować, wyczyścić tak by z zewnątrz wyglądało ładnie i bogato. Upaństwowienie nie tylko wielu zakładów ale i innych jednostek życia społecznego pozornie ułatwiło byt mieszkańców. Z tamtych czasów to Elbląg naprawdę ładnie prezentował się tylko na zdjęciach. Więc proponuję, aby w tych porównaniach zachować stosowny dystans i niezbędny obiektywizm.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7
  4
  Słodko wtedy nie było.(2020-11-28)
 • a ja mam paszport Polsatu
 • @Słodko wtedy nie było. - O, ironio - Elbląg po 1933 roku (początek czasów nazistowskich)rozwinął się jak nigdy dotąd. I to nie tylko w zakresie koszarowo-militarnym. Powstały bowiem wówczas liczne osiedla domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. Miasto podwoiło (a może i potroiło?)swoją mieszkalną substancję. Przykładów jest dużo.
 • Do tych którzy twierdzą że kiedyś to Elbląg był piękny a teraz to masakra. W Elbingu mieszkali Niemcy, rządzili Niemcy. Teraz w Elblągu mieszkają Polscy, rządzą Polacy. Jak to świadczy o nas to sami się zastanówcie.
 • Polacy, partyjniacy, biedaki, alkoholiki rozwodniki. Banda zlodziei, oszukali mnie.
Reklama