UWAGA!

Narodziny Pomnika Odrodzenia (Elbląskie Archiwum Foto)

 Elbląg, Narodziny Pomnika Odrodzenia (Elbląskie Archiwum Foto)
Fot. nadesłana

Dwiema fotkami sprzed lat podzielił się z nami nasz Czytelnik, Pan Sławomir. Zapraszamy na kolejną podróż w czasie.

Pierwsza fotka przedstawia oczywiście powstawanie Pomnika Odrodzenia. Jak pisaliśmy na portElu:

  Elbląg, Narodziny Pomnika Odrodzenia (Elbląskie Archiwum Foto)
Fot. nadesłana

- Pomnik Odrodzenia wzniesiony został ze środków mieszkańców Elbląga, dla upamiętnienia 30-lecia powrotu ziemi elbląskiej do macierzy. Odsłonięty został 22 lipca 1975 roku. Autorem dwustronnej kompozycji o wymiarach 18x8 m jest Jan Siek, artysta rzeźbiarz z Krakowa. Pomnik przypomina rozwiany na wietrze sztandar. W jego tło wkomponowano elementy rzeźbiarskie, symbolizujące najważniejsze wydarzenia z historii ziemi elbląskiej. Decydujący udział w powstaniu pomnika mają pracownicy szeregu przedsiębiorstw przemysłowych Elbląga, w tym między innymi: Zamechu, Zakładu Armatury Samochodowej, czy dawnej spółdzielni im. Dzierżyńskiego. Nad całością prac czuwał Społeczny Komitet Budowy Pomnika Odrodzenia, na co dzień zaś kierownictwo Przedsiębiorstwa Dróg i Zieleni...

Drugiej fotografii co do lokalizacji opisywać oczywiście nie trzeba, problem w tym, że nasz Czytelnik nie napisał nam, kiedy ona powstała. Opis Pana Sławomira brzmi:

"Na dole po prawej stronie pawilony, widoczny zakład zegarmistrzowski pana Kurbata".

Czekamy odpowiedź w sprawie daty wykonania zdjęcia od naszego Czytelnika. A może prawdopodobne daty z uzasadnieniem przedstawią inni mieszkańcy? Zapraszamy do komentowania.

Wciąż zachęcamy naszych Czytelników do wysyłania nam archiwalnych fotek z Elbląga w formacie skanów na adres redakcja@portel.pl (jeśli nie ma takiej możliwości, zeskanujemy je po wcześniejszym umówieniu w naszej redakcji przy ul. 1 Maja 1c) najlepiej wraz z opisami, kogo, co i w jakim roku widzimy na zdjęciach. Zapraszamy do opowiedzenia historii związanej z danym zdjęciem czy znajdującymi się na nim osobami. Jeśli jakieś miejsce i rok trudno będzie zidentyfikować bez obaw, po publikacji z dużym prawdopodobieństwem pomogą w tym inni Czytelnicy portElu. Chętnie opublikujemy je na naszych łamach. Pokażmy elblążan i Elbląg sprzed lat!

 

Aktualizacja: drugie zdjęcie zostało wykonane w 1975 roku.

 

Zobacz też poprzedni odcinek Elbląskiego Archiwum Foto.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Aaa to w Elblągu już nie ma innych problemów i ciekawych miejsc ?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  49
  Marer(2023-01-26)
 • Ciekawe zdjęcie ukazujące konstrukcje pomnika
 • Elbląg zawsze ma kolor czerwony
 • Co robiono w spółdzielni im. Dzierżyńskiego, gdzie się mieściła?
 • Spółdzielnia Pracy Elektromechaniczna im. F.Dzierżyńskiego istniała w Elblągu do 1975 roku, a następnie została przekształcona w fabrykę urządzeń okrętowych "Elfa". Spółdzielnia specjalizowała się w produkcji urządzeń grzewczych, głównie kotłów centralnego ogrzewania. Produkowała też urządzenia metalowe dla przemysłu, a w początkowym okresie istnienia przyczepy do ciągników. Oprócz wsparcia budowy Pomnika Odrodzenia, wspomagała finansowo niektóre szkoły, a głównie I LO im. J.Słowackiego, któremu ufundowała sztandar. Z tego co pamiętam mieściła się w okolicach bocznicy kolejowej PKP przy ul. Grunwaldzkiej.
 • Na drugim zdjęciu w tle, za obecną Mrówką/Rossmannem, widać budowę hali spawalni wirników turbin Zamechu.
 • Może drugi wybudujemy? Skoro mamy na wiaty za 500 tys zł. To spokojnie znajdzie się milion na drugi pomnik.
 • @Felek. - Chyba się mylisz, spółdzielnia im. Feliksa Edmundowicza Dzierżyńskiego mieściła się tam gdzie teraz jest Seminarium Duchowne, przy ul. Bożego Ciała. Swoją drogą cóż za ironia losu :)
 • Na drugim zdjęciu na pierwszym planie widzimy zamczysko-siedziba obecnie nam panującego mości Witolda Pierwszego... który miął już polecieć w referendum ale jeszcze się ostał. Ale z pewnością POleci w najbliższych wyborach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  20
  Julek.(2023-01-26)
 • Na terenie obecnego Seminarium Duchownego, mieściła się Zawodowa Szkoła bodajże nr 1.Spółdzielnia zaś zmieniała miejsce i przez jakiś czas była na Warszawskiej. A na Grunwaldzkiej to była chyba już jako Fabryka Urządzeń Okrętowych.
 • @Uczeń alumn - Tam, gdzie jest seminarium (budynki z lewej stron) za Niemca była fabryka Zillig&Lemke, a ponieważ zakład nie został zniszczony i rozkradziony, był pierwszą po wojnie uruchomioną fabryką - tzw. "blaszanka". Później była tam Warmińska Spółdzielnia "Metal", dla której zaczęto budować halę przty ul. Warszawskiej, a jeszcze później Spółdzielnia Niewidomych "Elsin", która oddała budynki diecezji na seminarium, a sama przeniosła się na Warszawską. Fabryka Urządzeń Okrętowych, która powstała ze spółdzielni Dzierżyńskiego była przy ul. Dębowej.
 • aaa czyli jednak był taki złoty na początku jak teraz. A wierzyć mi się nie chciało.
Reklama