UWAGA!

„Sklep spółdzielczy nie może być knajpą” (Głos z przeszłości, od. 22)

 Elbląg, Źródło: Głos Wybrzeża nr 34, 1950 r.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 34, 1950 r.

- W punkcie tym odbywa się sprzedaż alkoholu do spożycia na miejscu, w wyniku czego utrudniona jest walka z alkoholizmem wśród robotników fabrycznych – pisała w 1950 r. prasa o jednym z elbląskich sklepów.

W dzisiejszym odcinku „Głosu z przeszłości” szerzej przyglądamy się tematowi odbudowy Elbląga. Kilka słów poświęcimy też sklepowi, który stał się knajpą. Na końcu o tym, co w 1950 r. żołnierze przygotowali dla przodowników pracy.

 

Klasa robotnicza przyspiesza odbudowę Elbląga

„Wobec braku dostatecznych kredytów, któreby pozwoliły odremontować w krótkim czasie zniszczone domy, dużym poparciem tak Zarządu Miejskiego jak i Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu cieszą się zgłoszenia o przydział do odbudowy poszczególnych mieszkań czy nawet domków jednorodzinnych. I tak w roku 1949 wpłynęło do referatu kwaterunkowego 870 podań o przydzielenie mieszkań do remontu. Z tego według ewidencji, odremontowano już 170 mieszkań, o 548 izbach. Ci, którzy przeprowadzili remont, byli to przeważnie fachowcy, wkładający własną pracę dla uzyskania upragnionego „dachu nad głową”.

Zarząd Nieruchomości Miejskich dopomagał zgłaszającym się w remontowaniu mieszkań, przydzielając dachówki, drzwi, ramy okienne, elementy centralnego ogrzewania, piece, rury kanalizacyjne itp. Robociznę i pozostałą, potrzebną jeszcze, ilość materiału dawał sam zainteresowany.

Wynikła z tego podwójna korzyść: dla ludzi pracy – zdobycie upragnionego mieszkania, o które po wojnie jest wszędzie tak trudno, dla Zarządu Nieruchomości Miejskich - odbudowa nowych izb stosunkowo niewielkim kosztem. Powierzchnia mieszkalna, odbudowana w roku ub. sposobem gospodarczym wynosi w 548 izbach 17.140 metrów kwadratowych. Przeciętnie dla każdego mieszkania 3-4-izbowego potrzebny był materiał wartości od 60.000 do 100.000 zł, w zależności od stopnia zniszczenia.

Zarząd Nieruchomości Miejskich w Elblągu, pragnąc rozszerzyć akcję odbudowy mieszkań systemem gospodarczym, czyni starania u władz o uzyskanie potrzebnych kredytów na materiały budowlane. Kredyty te powinny w przybliżeniu wynosić ok. 25 milionów złotych, na zaspokojenie potrzeb tych lokatorów, którzy daliby swoją pracę i potrzebny poza tym wkład pieniężny.

Po uzyskaniu kredytów w tej wysokości, Zarząd Nieruchomości Miejskich mógłby w ciągu roku oddać do użytku ponad 500 mieszkań o powierzchni 21 000 m².

Biorąc bezpośredni udział w odbudowie Elbląga, wkładając swą pracę i gotówkę, klasa robotnicza pomaga sama rozwiązać problem mieszkaniowy”.

 

Sklep spółdzielczy nie może być knajpą

„W pobliżu Zakładów Mechanicznych i Warmińskiej Fabryki Wyrobów Metalowych znajduje się sklep Nr 8, Elbląskiej Spółdzielni Spożywców. Wybór miejsca na placówkę handlu uspołecznionego był właściwy, szkoda tylko, że personel tego sklepu nie zrozumiał dobrze swych obowiązków. W punkcie tym odbywa się sprzedaż alkoholu do spożycia na miejscu, w wyniku czego utrudniona jest walka z alkoholizmem wśród robotników fabrycznych. Sprawą tą powinien zainteresować się zarząd Elbląskiej Spółdzielni Spożywców”.

 

Żołnierze – przodownikom pracy

„Powiat elbląski obchodzić będzie wkrótce 5 rocznicę wyzwolenia. Celem uczczenia tej rocznicy wojsko zorganizuje w dniu 4 bm. w sali konferencyjnej Komitetu Miejskiego PZPR, wieczór artystyczny i taneczny dla przodowników pracy Elbląskich Zakładów Przemysłowych”.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 34, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński POchwalony, Towarzyszki i Towarzysze, dziś porozmawiamy sobie o nieudolności elbląskiego, post-styropianowego ratusza i niemocy sprawczej jego neoliberalnej ekipy w temacie budownictwa i odbudownictwa Elbląga. Jak donosi nam prasa sprzed ponad 70 lat, najskuteczniejszym społecznie i gospodarczo sposobem odbudowy miasta i zapewnienia w nim odpowiedniej ilości mieszkań i izb mieszkalnych dla ludności, było/jest wsparcie tejże ludności a)lokalami do zagospodarowania/remontu (to akurat dzieje się do dziś w ZBK, które przekazuje mieszkańcom niemal wyłącznie mieszkania zrujnowane i wymagające poważnych remontów), i b)kredytami, umożliwiającymi takich prac przeprowadzenie. Tego ostatniego oczywiście już za post-styropianowej, neoliberalnej władzy nie uświadczysz, bo przecież mieszkanie ma ci dziś sprzedać po paskarskich cenach patodeweloper-złodziej (30% i więcej marży dla wyzyskiwacza!), zaś remont ew. może ci przeprowadzić "niewidzialna ręka ryku", jak jej dołożysz jeszcze. Dramat POkolenia, Wam POwiem - i dlatego niezmiennie twierdzę, że ZA KOMUNY BYŁO LEPIEJ! A jak ktoś uważa inaczej, to czekam na - rozsądne - argumenty:)#SocRev #TaxTheRich! ✊🚩 Hashtagi: #patologia, #CoscieSsynyUczyniliZtaKraina?
 • RobertKoliński Z niecierpliwością czekamy, aż ruszą tryby portelowej MaBeNy i objawią się azaliż zniknięte komentarze, które bez pomocy nadzoru wolnoprawomyślnego POjawić się, jako żywo, nie chcą!; ] Hashtagi: #WolneMedia, #oligarchia, #tusk, #komedia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  13
  RobertKoliński(2021-12-19)
 • A co na to PO-lityk Włodek Gesicki?
 • @RobertKoliński - Robert wstaw swoje zdjęcie, chce zobaczyć jak wyglądasz. Ile masz lat? Masz dzieci ? Żonę ? Twoje poglądy polityczne mnie pociągają. Chcę Cię poznać. Chyba się zakochałam
 • Czy Portel jest przeciwny pluralizmowi mediów? Znów nie Informuje o proteście przeciwko 'lexTVN", który odbędzie się dziś, w niedzielę, o 19.00 na Starym Rynku.
 • TVN jako od lat telewizja reżimowa PO sama na siebie bat ukręciła.
 • RobertKoliński @Ewelinaaa - To bardzo miłe, co #Ewelinaaa pisze, ale niestety moją wybranką jest Polska (kochanka mi tak kazała napisać xd)i proszę mi w pracy nie składać matrymonialnych ofert, iż się płonię i tracę rewolucyjny wątek (to już ja; )Po zakończonej sukcesem rewolucji ludowej przyjdzie czas na laury&romanse, ale na razie - Niechaj Żyje Społeczna Rewolucja!:)#SocRev #TaxTheRich! ✊🚩 Hashtagi: #SocjalizmAwangardaPostepu, #rownosc, #lewica, #RiGCz
 • @RobertKoliński - Twoja wybranką jest Polska bo cię utrzymuje ot i cała twoja ideologia która tu uprawiasz od rana do wieczora. Już kiedyś był taki jeden psychopata co tak mówił "moja wybranką są Niemcy"później chciał podbić cały świat
 • @Ewelinaaa - On śmieje się z Kaczuszki a sam jest już starym bezdzietnym kawalerem mieszkanie po rodzicach mimo że "pracowal"za granicą nie kupił sobie nic własnego. Prawdopodobnie bez stałego etatu o emeryturze więc nie ma co marzyć źle trafiłaś
 • niszczlewactwo-zazdrosny jestes o Kolińskiego?
 • @niszczprawactwo - Ha ha pewnie zwłaszcza o jego przyszłość
 • @Niszczlewactwo - Cóż, nie pytałam się o jego stan majątkowy(tak są jeszcze takie kobiety :])ale o inne rzeczy. Mentalnie pasujemy do siebie i nie mogę przestać myśleć o Robercie. Nie ważne co posiada, ważne jakie ma serce! A czuję, że bardzo dobre. :)Czuję, że to moja bratnia dusza. Wiesz, przychodzi taki czas w życiu, że przekonujesz się iż liczą się proste rzeczy. Nie kasa tylko miłość. Że każdy ranek to nowy początek. Że można porozmawiać bez ściem, tarcz i szóstych znaczeń, i mówić dokładnie to co myślimy.
Reklama