UWAGA!

W Kadynach ku pamięci ofiar NKWD

 Elbląg, Obelisk z wymienionymi 80 nazwiskami pomordowanych bohaterów.
Obelisk z wymienionymi 80 nazwiskami pomordowanych bohaterów. (fot. IPN Gdańsk)

Poznaj sylwetki polskich jeńców wojennych obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, upamiętnionych w Kadynach koło Elbląga. Zachęcamy do zapoznania się z biogramami bohaterów online.

W Kadynach 16 kwietnia miała odbyć się uroczystość posadzenia 80 dębów w 80. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Gdańsk włączyło się do projektu „Katyń... Ocalić od zapomnienia”, który polega na zasadzeniu 21.857 Dębów Pamięci. Każde z tych drzew odpowiada jednemu nazwisku. Dęby mają stanowić trwałe i jednocześnie żywe upamiętnienie zamordowanych żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży granicznej i służby więziennej, którzy nie polegli, lecz zostali bestialsko zamordowani strzałem w tył głowy.

Dęby miały zostać zasadzone przy międzynarodowym szlaku rowerowym GreenVelo przebiegającym bezpośrednio nad Zalewem Wiślanym. Wyjątkowo odstąpiono od realizacji małych tabliczek przy każdym z drzew.

OBUWiM IPN Gdańsk ufundował duży, granitowy obelisk z inskrypcją i wymienionymi 80 nazwiskami pomordowanych bohaterów. Upamiętnienie zostanie zlokalizowane na terenie zabytkowego kompleksu klasztoru Braci Mniejszych Franciszkanów w Kadynach znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie ze szlakiem GreenVelo. Kompleks ten jest jedną z atrakcji turystycznych na tym rowerowym (i nie tylko) szlaku. Z powodu zagrożenia epidemiologicznego uroczystość została przełożona.

Obchodom towarzyszyć miała premiera najnowszej publikacji Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Gdańsk pt. „Ocalić od zapomnienia…” z sylwetkami polskich jeńców wojennych obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku, upamiętnionych w Kadynach koło Elbląga.

 

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z biogramami bohaterów online.

Jan Hlebowicz, IPN Gdańsk

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama