UWAGA!

"Walka z alkoholizmem na terenie Elbląga" (Głos z przeszłości, odc. 130)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 184, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 184, 1950 r.

- Wciąż jeszcze w lokalach restauracyjnych, na ulicach i skwerach spotyka się ludzi w stanie nietrzeźwym – pisała o Elblągu prasa w 1950 r.

Kolejny tydzień mija, jak zawsze w niedzielę sięgamy więc do Głosu Wybrzeża z 1950 r. Tym razem odwiedzimy m. in. Tolkmicko, gdzie... brakowało mleka. Za to w Elblągu nie brakowało alkoholu.

 

W Elblągu potrzebna jest poradnia przeciwalkoholowa

"Walka z alkoholizmem na terenie Elbląga – ważnego ośrodka przemysłowego na Wybrzeżu, nie przybrała dotychczas właściwego rozmachu i nie dała oczekiwanych skutków. Wciąż jeszcze w lokalach restauracyjnych, na ulicach i skwerach spotyka się ludzi w stanie nietrzeźwym. Przynosi to duże szkody tak rodzinom, jak i warsztatom pracy, gdyż nadużycie alkoholu powoduje niejednokrotnie opuszczanie pracy, spóźnianie się do zakładu, względnie niesumienne wywiązywanie się z obowiązków.

Pożądane by było w Elblągu utworzenie poradni przeciwalkoholowej, która prowadziłaby odpowiednią akcję uświadamiającą i racjonalne leczenie. Zagadnienie to powinno być rozwiązane przez kierownictwo wiejskiej służby zdrowia i Ubezpieczalnię Społeczną".

 

W Tolkmicku powstanie bar mleczny

"Mieszkańcy Tolkmicka odczuwali od dłuższego czasu trudności przy zaopatrywaniu się w mleko. Trudności te zwiększyły się jeszcze ostatnio na skutek napływu wczasowiczów.

Lustracja przeprowadzona przez przewodniczącego prezydium PRN ob. Szpinka wykazała, że winę ponosiło kierownictwo gminnej spółdzielni Samopomoc Chłopska w Tolkmicku, które odmówiło mleczarni w Pogrodziu prawa rozprowadzania mleka. Na skutek interwencji PRN, w Tolkmicku otwarty zostanie wkrótce specjalny bar mleczny, który zaopatrywać będzie mieszkańców w artykuły nabiałowe".

 

Rybacy elbląscy wykonują plan połowów

"Zrzeszenie rybaków morskich liczy na wybrzeżu elbląskim 116 członków. Mimo że duża część członków zrzeszenia zapoznała się z pracą na morzu dopiero w okresie powojennym, rybacy ci uzyskują coraz lepsze połowy. Plan połowów za rok ubiegły został wykonany ze znaczną nadwyżką, a tegoroczny plan zrealizowano już w 50 proc."

 

Młodzież szkolna wyjechała na kolonie

"Około 2000 uczniów szkół elbląskich wyjechało specjalnym pociągiem na 4-tygodniowy pobyt w Nowym Kościele i Lewinie na Dolnym Śląsku".

 

Kina

"Kino Mars - Urodzony w październiku – film produkcji angielskiej, dozwolony od lat 18.

Kino Bałtyk – Skrzydlaty dorożkarz, komed. prod. radz".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 184, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Film "Urodzony w pażdzierniku" (oryginalny tytuł "The October Man") to thriller z 1947 roku w reżyserii Roya Ward Bakera. To niezwykle mroczna historia, w której główny bohater morduje poznaną przypadkowo kobietę. Uważany jest za jeden z pierwszych nowej fali filmów tego gatunku. Scenariusz oparto na powieści Erica Amblera cenionego pisarza kryminałów oraz innych powieści sensacyjnych. Natomiast film radziecki "Skrzydlaty dorożkarz" to komedia muzyczna z 1943 roku. Akcja toczy się wśród pilotów zatrudnionych w lotnictwie pasażerskim. Jego reżyser Herbert Rappaport, narodowości austriackiej, był jednym z ulubionych twórców Stalina. Stąd trzykrotnie otrzymał Nagrodę Stalinowską przyznawą w latach 1940 1954.
 • Nie wiem, jak było naprawdę w 1950 roku, ale wiem jak jest teraz. Nie mam ulubionej partii, bo żadna nie zrealizuje poniższych postulatów, bo boi się o utratę elektoratu 1/ zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych 2/ kierowca powyżej 2 promili / konfiskata auta + obligatoryjnie 1 rok więzienia + prace społeczne /, 3/ likwidacja sieci Borys w Polsce 4/ sprzedaż alkoholu w sklepach do godz 20.00.Bo albo walczymy z alkoholizmem w społeczeństwie, szczególnie z pijanymi kierowcami, albo tylko udajemy.
 • Walka z alkoholizmem, a także z innymi uzależnieniami czy w ogóle negatywnymi zjawiskami jak np. wandalizm nie może polegać jedynie na zakazach. Ograniczenia takie nie mogą utrudniać normalnego życia, zwyczajnym ludziom. Przykładowo możemy zlikwidować wszystkie ławki w mieście, bo na nich spożywany jest alkohol i często śpią tam pijani. Jeśli chodzi o alkohol jest takie powiedzenie, które niestety poszło w zapomnienie, a mianowicie : "WÓDKĘ PRODUKUJĄ LUDZIE DLA LUDZI, A PIJE SIĘ JĄ GŁOWĄ A NIE SZKLANKAMI". Wystarczy trzymać się tej maksymy, a alkoholizm będzie nieistotnym problemem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  A co ze mną się nie.....(2024-02-11)
 • Co tu dużo mówić czy pisać na temat alkoholizmu rok w rok jest jeden problem w całym kraju. Moze w Elblągu jest to zauważalne że jest duża ilość sklepów do ilości mieszkańców powyżej 17 roku życia. W każdym z tych sklepów organizowane są sprzedaże promocyjne alkoholu a w szczególności w Biedronce skrzynka piwa + 1skrzynka gratis to samo jest z wódką i winem Należało by zaprzestać promocji alkoholi oi przestrzegać ustawę o sprzedaży alkoholu. Ponadto czy wydając pozwolenie na sprzedaż alkoholu jest konsultowane jeśli sklep jeden ciągłości bloku zamieszkujących lokatorów. Coś chyba jest nie normalne w promieniu 300 M 4 sklepy z alkoholem+ stacja paliw. I w tym wszystkim sklepy te czynne są w niedziele otwarte do późnych godzin. Mamy super ustawę o trzeźwości a może to jest celowe żeby społeczeństwo piło dużo aby zapomnieć co było wczoraj i szybko stać się alkoholikiem mieć rentę socjalna z podatników zamiast pracować w trzeźwości.
 • Niestety ludzie nie widzą problemu, markety robią chore promocje na piwo, najtańszy alkohol kosztuje mniej, niż artykuły żywnościowe. Ale rządzący są zadowoleni, kasa z akcyzy płynie strumieniem, głupi naród chleje co weekend, bo musi odreagować i spirala idiotyzmu się kręci. Dawki bezpiecznej nie ma, taka jest prawda. Polacy chleją jak zwierzęta.
 • Przeciez w Elblągu jest dzielnicowy Kamecki który od wielu wielu lat walczy z alkoholizmem w pobliżu borysa przy ul grochowskiej. Czy skutecznie? W prywatnej firmie długo by tak nie popracował.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Trzezwy jak byk(2024-02-11)
 • @FGA - Rappaport, to oczywiście tow. " chrzczony scyzorykiem", a tacy w ZSRR wprowadzali utopijny socjalizm... Lenin był pierwszy...
Reklama