UWAGA!

Zaostrzenie dyscypliny pracy położy m. in. kres pijaństwu (Głos z przeszłości, odc. 70)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 102, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 102, 1950 r.

Robotnicy i pracownicy Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w zrozumieniu potrzeby podniesienia dyscypliny pracy dla wykonania zadań planu 6-letniego, podjęli szereg zbiorowych i indywidualnych zobowiązań, które przyczynić się mają do całkowitej likwidacji bumelanctwa – pisała prasa w 1950 r.

Czym miało poskutkować wzmocnienie dyscypliny pracy? Jaki wyjazd organizował z Elbląga Orbis? Co się działo w kulturze i sporcie w 1950 roku? O tym w kolejnym odcinku naszego cyklu.

 

Wzmocnienie dyscypliny pracy podniesie wydajność i zwiększy zarobki robotników

"Do pogłębienia troski o dyscyplinę pracy przyczynił się w znacznej mierze projekt ustawy rządowej, przedłożonej ostatnio w sejmie.

Robotnicy i pracownicy Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w zrozumieniu potrzeby podniesienia dyscypliny pracy dla wykonania zadań planu 6-letniego, podjęli szereg zbiorowych i indywidualnych zobowiązań, które przyczynić się mają do całkowitej likwidacji bumelanctwa. Zobowiązania indywidualne podjęli m. in. tow. tow. Stanisław Obrzut, Ignacy Jędrzejewski, ob. ob. Stanisław Hrynkiewicz i Marian Błażejewski.

Robotnicy ci w wypowiedziach swych stwierdzili, że do zaostrzenia walki z bumelanctwem skłoniły ich własne obserwacje i doświadczenia. Tow. J. Jędrzejewski oświadczył w związku z tym: Zaostrzenie dyscypliny pracy położy m. in. kres pijaństwu w dniu wypłat i opuszczaniu w następstwie tego dni i godzin pracy. Nieobecność przy warsztacie pracy powodowała zawsze nieoczekiwane trudności w terminowym wykonywaniu planów produkcyjnych, a nadto obniżała ogólną wydajność zakładu. Wzmocnienie dyscypliny przyczyni się do usprawnienia produkcji".

 

Orbis organizuje wycieczki na targi poznańskie

"Biuro podróży Orbis w Elblągu przygotowuje się do organizacji wycieczek pociągami popularnymi na Targi Poznańskie. W przyszłym miesiącu rozpoczną się również wycieczki turystyczne do różnych ośrodków kraju. Orbis przygotowuje się także do organizacji wczasów świątecznych i niedzielnych dla świata pracy".

 

Koncert Orkiestry Symfonicznej

"Miejski Dom Kultury organizuje przy współpracy z PZPR w dniach 14 i 16 bm. W kinoteatrze Mars występ orkiestry symfonicznej pod dyr. A. Płóciennika. Początek koncertu o godz. 20".

 

Mecz bokserski Gwardia Toruń – ZKS Stal Elbląg

"Dnia 16 bm. o godz. 16 w hali sportowej przy ul. Królewieckiej odbędzie się ciekawe spotkanie towarzyskie między drużyną Gwardii (Toruń) a miejscowym ZKS Stal".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 102, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Robotnicy i pracownicy Zakładów Mechanicznych im. gen. Świerczewskiego w zrozumieniu potrzeby podniesienia dyscypliny pracy dla wykonania zadań planu 6-letniego, podjęli szereg zbiorowych i indywidualnych zobowiązań, które przyczynić się mają do całkowitej likwidacji bumelanctwa. Zobowiązania indywidualne podjęli (... ). Robotnicy ci w wypowiedziach swych stwierdzili, że do zaostrzenia walki z bumelanctwem skłoniły ich własne obserwacje i doświadczenia. " - i to rozumiem, prawdziwie socjalistyczna samokrytyka i mocne, robotnicze POstanowienie POprawy:) Dzisiejszym rządcom ratusza, zresztą nie tylko im, bo bywalcom restauracji sejmowej czy różnym przedstawicielom nadwiślańskich #jelit zza kółka takoż, przydałaby się taka słuszna a postępowa samokrytyka, głębsza refleksja i ew. wypicie teraz nawarzonego przez siebie piwa (bezalkoholowego:) #BumelanctwuMówimyStanowczeNIE!; Hashtagi: #OtakePolske...
 • Tuż po wojnie Polacy pili dużo i nie przeszkadzało to w dzietności. Od kilku lat jest nas coraz mniej. Dziś ciąża przypomina rosyjską ruletkę. Szaleńcy u steru
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  Przypadek?(2022-12-18)
 • Siekiera motyka piłka prąd kiedy pis-dzielce pójdą stąd?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  3
  Czy wiecie że ...?(2022-12-18)
 • Kiedyś pijanstwo dziś mobbing
 • @Czy wiecie że ...? - I znów ten sam propagandysta; POwtórzę zatem: Ja mogę przyPOmnieć - i to, jaka była inflacja, i to, jakie były płace a dla kogo, i np. też to, jak emigrowało się za nie-światłych nie-rządów libków z PO za chlebem; A dzisiejsza drożyzna i inflacja związane są oczywiście z prowadzoną przez m. in. zdziczale atlantycką Polskę tzw. wojną zastępczą z Rosją (proxy war) na terenie b. Ukrainy, co z wielu powodów, o których by tu zbyt długo, nakręciło drożyznę w kraju i na świecie oraz nakręca wciąż spiralę inflacyjną. Piszę to po to, iż widzę, że od pewnego czasu platformersko-atlantyckie ośrodki propagandowe służące obcym stolicom POmpują taką właśnie narrację medialną w głowy naiwnych, że ukraińska rzeź krwawa za miedzą ponoć nie ma wpływu na inflację i drożyznę w Polsce!; Skwituję te kłamliwe prop-agit brednie krótkiem: hehehe, kłamczuszki; [Zdj. Polecam lekturę w temacie:)] #PrawdaWasWyzwoli, #prasówka; Hashtagi: #NasiOkupanci, #jelity, #dywersanci;
 • @lubie.kefir - Akurat człowiek który nigdy ciężko uczciwie nie pracował nie powinien wypowiadać się na temat robotników. Twoje komentarze poprostu ranią robotnika i czynią jego pracę bezsensowną. Zaczni samokrytykę od siebie i od napisania prawdy o sobie wieczny nierobie, łgarzu komunistyczny, człowieku o wątpliwym wykształceniu.
 • @lubie.kefir - Do redakcji kiedy zablokujecie tego ruskiego trola siejącego tutaj nienawiść? Czy redaktor nie widzi że on prowadzi antypolską propagandę wybielającą zbrodnie Rosji? Gdzie są służby które powinny zająć się takimi putinowskimi agentami Wystarczy sprawdzić z czego ten człowiek żyje ile putinowskich kopiejek trafią do jego kieszeni
 • @Niszczlewactwo - U spowiedzi już dziś byłeś, korwinoidalna szczytnieńska szujo załgana a przez plebana od rana trącana?; #tePytania, #SłowoNaNiedzielę; Hashtagi: #poezja, #rewolucja, #TakSieRobiHistorie;
 • @lubie.kefir - Jeśli ktoś jest szują to Ty łgarzu komunistyczny
 • @lubie.kefir - A towarzysz kefir to dziś przyjdzie składać hołd ofiarom swoich idoli ? Zaduma się nad ich okrutnym losem? Powie parę słów nad grobem ludzi zastrzelonych w bestialski i bezsensowny sposób przez swoich komunistycznych karamratów? Czy akurat dzis w ten szczegolny dzień w rocznicę tych mordów boi się jednak wyjść z domu i spojrzeć ludziom w ocz? Czy nadal towarzysz swoją działalność ograniczy tylko do komentowania i wychwalania tamtych morderców na monitorze?
 • Lubię kefir... piszesz z oddziału zamkniętego... ?
 • @lubie.kefir - Bieda była za PO ? Nie przypominam sobie. W 2010 płaca min wynosiła 1317.U Wójcika zarabiali ok 3-4 tyś. Wystarczało na spłatę kredytu i na godne życie. Dziś znajomy zarabia u Wójcika 3100 a ratę kredytu ma aktualnie 2800 i na obiady chodzi do rodziców. Tak wygląda niewolnictwo pod butem pis. Część ludzi wyjeżdża za granicę by zarobić na pisowski ład. Tylko dzieci jak zwykle szkoda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6
  2
  Bzdury towarzyszu piszecie(2022-12-18)
Reklama