UWAGA!

Co słychać przed zimą w EKO i EPEC

 Elbląg, Transport kotłów do budynku EKO przy ul. Elektrycznej. Zdjęcie z kwietnia 2021 r.
Transport kotłów do budynku EKO przy ul. Elektrycznej. Zdjęcie z kwietnia 2021 r. (fot. M.Dalecki)

Energa Kogeneracja zakończyła montaż trzech wodnych kotłów zasilanych gazem w nowej kotłowni. Mają rozpocząć pracę jeszcze podczas tegorocznej zimy, obecnie trwa rozruch jednego z nich. A co przed zimą dzieje się w ciepłowni EPEC przy Dojazdowej?

Przy ul. Elektrycznej trwa budowa kotłowni rezerwowo-szczytowej, złożonej z trzech kotłów wodnych zasilanym gazem ziemnym (każdy o mocy 38 MWt). Będzie mieścić się w zabytkowym budynku, pochodzącym z 1928 r., który zostanie odrestaurowany.

- Zakończone zostały prace technologiczne i montażowe w zakresie kotła pierwszego oraz drugiego. Kocioł pierwszy w najbliższym czasie przejdzie ruch próbny. Drugi kocioł znajduje się w ruchu regulacyjnym (służącym m.in. zweryfikowaniu prawidłowości montażu i osiągnięciu przez urządzenia założonych w projekcie parametrów). Natomiast na trzecim kotle wykonawca zakończył prace montażowe, które umożliwią rozpoczęcie prób rozruchowych. Prace rozruchowe przebiegają sprawnie, a EKO aktualnie nie dostrzega zagrożeń dla ich terminowej realizacji – informuje Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupy Energa, której częścią jest EKO.

- Jednocześnie na terenie Elektrociepłowni Elbląg działa blok biomasowy BB20p, dostępne pozostają też mobilne instalacje ciepłownicze, a w ostateczności – rezerwowe źródło w postaci ostatniego kotła węglowego na terenie obiektu. W sezonie grzewczym 2021/22 spółka jak zawsze na bieżąco będzie obserwować sytuację meteorologiczną, we współpracy z operatorem sieci dystrybucyjnej, czyli Elbląskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej (EPEC), dostosowując produkcję ciepła do bieżącego zapotrzebowania.

We wcześniejszych komunikatach EKO zapewniała, że pełna eksploatacja kotłów w instalacji rezerwowo-szczytowej jest planowana na koniec 2021 roku.

 

Jak EPEC jest przygotowany do zimy?

Do naszej redakcji docierały sygnały o awariach w kotłowni przy ul. Dojazdowej. EPEC ich nie potwierdza. - Ciepłownia przy ul. Dojazdowej jest sprawna i nie odnotowujemy odstępstw od stanu normalnego. To nie znaczy, że nie zdarzają się usterki, nie mają one jednak wpływu na pracę ciepłowni w sezonie zimowym. Dokonano przeglądów instalacji, realizowane są zaplanowane wcześniej prace konserwacyjne nie mające wpływu na zaplanowaną produkcję – poinformował nas Zbigniew Kozieł, kierownik Działu Wytwarzania EPEC. - Nie odnotowujemy zwiększonej w stosunku do lat ubiegłych liczby awarii czy usterek. Mamy świadomość, że Energa Kogeneracja prowadzi teraz swoje prace inwestycyjne, dlatego, aby mieć możliwość bardzo szybkiej reakcji w razie potrzeby, zabezpieczamy współpracę z firmami, specjalizującymi się w pracach przy urządzeniach takich, jakie funkcjonują w wybudowanej w 1976 r. i zmodernizowanej w 2006 roku ciepłowni.

EPEC dodaje również w odpowiedzi na nasze pytania, że „od zakończenia sezonu grzewczego 2020/2021 EPEC prowadzi długofalowe działania mające na celu odnowienie infrastruktury Ciepłowni równolegle do budowy nowego źródła ciepła. Prowadzone są inwestycje takie jak modernizacja układów automatyki oraz systematyczna wymiana instalacji ciśnieniowej na poszczególnych kotłach. Prace zakończą się do 2023 roku”.

- Prowadzone prace modernizacyjne nie mają wpływu na sprawność ciepłowni, która ma rolę uzupełniającą w systemie - głównym producentem ciepła dla Elbląga pozostaje Energa Kogeneracja. Ciepłownia przy ulicy Dojazdowej wesprze system w wymagającej tego sytuacji zgodnie z zawartą umową z Energa Kogeneracja – dodaje Zbigniew Kozieł.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • tzn. EPEC dalej będzie produkował tylko 12% zapotrzebowania na ciepło, a tyle Nas kosztuje. Taka świta i takie profity.
 • Rozp. .. szyc tą spółkę skarbu kolesi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  1
  Pablo Escobar(2021-11-22)
 • Wróblewski obiecywał, że cena za ciepło będzie o 20% niższa. Kto temu panu nadal wierzy?
 • blok na chwasty napiszcie kto miał w tym interes żeby kasę w błoto wyrzucać
 • rżną was na kase i tyle, epec czy tam inne dziwne spółki są po to aby kolesie tam siedzieli a i tak są dotowane i nie ważne czy zarobią 5 zł czy stracą 10 mln, ta biomasa i ruski gaz i kocioł wodny to wał jest drogo i będzie drożej bo tak ma być a wy macie płacić, gdyby mieli mózg i byli by niezależni od różnej maści fachowców i lichwiarzy to zrobili by tam instalację do zgazowania węgla i większość dachów w mieście wyłożona by była panelami słonecznymi i tyle ale panowie co im dobrze jest chcą jakaś presudoferme budować pod miastem czy coś :D ale przecież boją się robić po swojemu bo zagranica skoczy i do tego trzeba mieć mózg a nie styropian, miasto miałoby bardzo niską emisję szkodliwych substancji a energie można by było rozsyłać po bokach na wioski itd tylko trzeba to dobrze rozegrać ale po co skoro jest dobrze wiadomo---- 007 bo cenzurka czuwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  3
  ewro sajuz(2021-11-22)
 • Jadźka
 • Jeżeli Energa nie może palić węglem, to jakim cudem EPEC używa kotłów węglowych? Nie ma odważnych, żeby to zamknąć? I kiedy któryś z kilkunastu planów budowy miejskiej elektrociepłowni będzie realizowany? Przecież z wyliczeń ekspertów energia z nich miała być znacznie tańsza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  entuzjasta(2021-11-22)
 • I czemu nikt nie wspomina o zmianie umów z wszystkimi odbiorcami ciepła? Przy okazji zmieniono niekorzystnie parametry dostarczanego przez EPEC ciepła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  entuzjasta(2021-11-22)
 • A ja proponuje zrobić kocioł na plastik. .. .i palić w nim tym co się spaliło w Gronowie. .. WIOS czy jaka tam insynuacja wydała raport że to nie jest szkodliwe i toskyczne skoro tak to po co przepłacać za jakiś gaz od Rosjan. .. .palmy foliowymi śmieciami z Gronowa i plastikowymi zderzakami od Korkucia i git.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  0
  ekolog(2021-11-22)
 • No jak to co słychać? Energia cieplna tańsza o 20%. Tak było napisane na banerach wyborczych obecnie nam panującego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  5
  Zadowolony mieszkaniec(2021-11-22)
 • Haha. .. .Po tym co się dzieje na rynku energetycznym oni stawiają kotły na gaz, gdzie gaz tańszy raczej nie będzie a i nie wiadomo czy wogóle będzie.
 • Spokojnie będzie!! Jeszcze ze 30% do góry, i wtedy cena spadnie o 20%. Prezydent nie powiedział po pierwsze kiedy ta cena spadnie, po drugie nie powiedział od jakiej ceny bazowej. Na tym polega polityka i omamnianie tłumu - w tym wypadku pomogło.