UWAGA!

Dawna prokuratura za dawną strażnicę

 Elbląg, Dawna prokuratura za dawną strażnicę
Fot. Anna Dembińska

Dawna siedziba prokuratury przy bulwarze Zygmunta Augusta za dawną siedzibę straży pożarnej przy ul. Bema – taką wymianę planuje przeprowadzić miasto ze Skarbem Państwa. Dyskutowali o tym miejscy radni na ostatnim posiedzeniu Komisji Gospodarki Miasta (6 marca). Zobacz, jak obecnie wygląda dawna strażnica.

- W obiekcie, który dzisiaj procedujemy, na dzisiaj zawarta jest umowa najmu z Graniczną Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, poprzedni najemca, prokuratura, przeniosła się do obiektów przy płk. Dąbka – mówił o nieruchomości nad rzeką Elbląg Sławomir Skorupa, dyrektor Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, który uczestniczył w spotkaniu komisji. Wskazywał, że Sanepid do tej pory mieścił się właśnie w dawnym budynku straży przy ul. Bema. - Straż pożarna przeniosła się już do nowej siedziby przy Łęczyckiej, zaproponowaliśmy ten obiekt (nad rzeką - red.) Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – mówił dyrektor Skorupa. W skrócie plan urzędników jest taki, by przekazano nieruchomość nad rzeką za obniżoną wartość Skarbowi Państwa, a potem Sanepid miał go w trwałym zarządzie. W zamian na podobnych zasadach miasto ma otrzymać dawną strażnicę przy Bema.

  Elbląg, Dawna prokuratura za dawną strażnicę
Fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Radni dopytywali dyrektora, czy Sanepid będzie przeprowadzał jakąś renowację budynku przy bulwarze Zygmunta Augusta (głównie radny Cezary Balbuza, KO), a także o to, czy taka wymiana miastu się opłaca i o wartość nieruchomości (radna Krystyna Urbaniak, prezydencki klub radnych).

- Są potencjalni zainteresowani nabyciem nieruchomości na Bema – wskazywał odpowiadając na pytania dyrektor. Podkreślił, że fragment nieruchomości przy Bema może być przekazany na potrzeby straży miejskiej i Departamentu Bezpieczeństwa Zarządzania Kryzysowego (część od ul. Orzeszkowej), nie zapadły jeszcze ostateczne decyzje. Na pozostałej części działki mogłaby być mieszkaniówka. Nie ma tam planu zagospodarowania przestrzennego. Nie ma jeszcze również konkretnej wyceny obu nieruchomości, nią dopiero zajmie się rzeczoznawca, o czym można przeczytać w projektach uchwał. Dyrektor Skorupa podkreślił też podczas spotkania, że wojewoda warmińsko-mazurski wstępnie wyraził zgodę na takie działania.

Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały o zbyciu nieruchomości nad rzeką Elbląg, a także o nabyciu tej przy ul. Bema (radna Urbaniak w obu przypadkach wstrzymała się od głosu). Teraz temat podejmie Rada Miejska na najbliższej sesji, 9 marca. Cała wymiana od strony formalnej ma polegać na wzajemnym nabyciu nieruchomości za ceny niższe niż wartość rynkowa. Nieruchomość przy Bulwarze Zygmunta Augusta 13 ma powierzchnię 0,1279 ha, przy Bema 17 – 0,9122 ha. Obie strony za nowe nabytki zapłacą 1 zł + VAT.

 

Aktualizacja z 9 marca: Radni na sesji RM jednogłośnie wyrazili zgodę na zamianę nieruchomości.

TB

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Przecież Sanepid ma budować nową siedzibę przy Kochanowskiego (teren szpitala) i z 3 miejsc w mieście przenieść się w jedno - więc po co im ten zalewany zabytek na Bulwarze? Kwestia sprzedaży przedszkola 8 nie wyszła i dalej próbują temat ciągnąć :-(
 • No i teraz dodajmy do siebie fakty: 1.Przedszkole nr 8 przy Bema, które dzięki determinacji rodziców jest bronione przed sprzedażą 2.Na działce po lewej stronie od przedszkola wyprowadzić się ma sanepid 3.Na działce po prawe od przedszkola (po straży) ma powstać mieszkaniówka Doprawdy, niezwykłe zbiegi okoliczności. Nie rozumiem jak można chcieć zrezygnować z przedszkola w tej lokalizacji kiedy chce się budować mieszkania dla młodych. I narażać kolejny zabytek na zniszczenie. Czas planować rozwój naszego miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  62
  15
  ArturPytliński(2023-03-08)
 • @Bez Sensu - Ale deweloper nie ma tyle czasu aż może sanepid się wybuduje. Dzieci z przedszkola won, teraz to. Ktoś jeszcze nie rozumie?
 • Ha ha. Czyli wszystko idzie zgodnie z planem - likwidacja przedszkola obok dawnej straży pożarnej, teraz przejęcie terenu straży przez samorząd. Zobaczcie ile będzie gruntów do opchnięcia... :)
 • Prezydent nie umiał zająć się sprawą po ludzku i bez zachowania terminów chciał wyprowadzić dzieci, tak mu się spieszy. A można było się dogadać - budujesz mieszkania i przedszkole na działce. A następne w kolejce do wyburzenia przedszkole już czeka
 • Są potencjalni zainteresowani nabyciem nieruchomości na Bema - wskazywał dyrektor. Tak wszyscy już to wiemy.
 • Do autora: nie da się tego czytać. Proszę o przeredagowanie tekstu, sprawdzenie błędów i dodanie przecinków.
 • @ArturPytliński - Dokładnie. Biznes jest robiony. Czyżby misie z Ratusza chciały zdążyć przed wyborami?
 • Miasto układów i jak tu ludzie mają żyć pracować prowadzić interesy jak UM tylko z kolesiami biznesy robi na majątku miasta czyli de facto naszym mieszkańców. I co? I nic miało być referendum i zabrakło podpisów. I teraz na żywca lecą bo czują się bezkarni i nietykalni. Tyle naszego że sobie powylewamy żale na portelu jakie mamy samorządowe dni które sami sobie wybraliśmy lub pozwoliliśmy by wybrano za nas nie głosując
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  5
  demokracja ssie kapitalizmowi(2023-03-08)
 • No i wszystko wychodzi na jaw. Ćwierk chce opylić pełen pakiet czyli przedszkole wraz ze strażą pożarną. Ciekawe komu i za ile? Dlatego tak bardzo chcą wypędzić dzieci z przedszkola. Nie ma na to naszej zgody. Ile oni jeszcze będą szkodzić temu miastu i zwalać swoją nieudolność na PIS? Ktoś jeszcze ma jakieś wątpliwości że ta ekipa działa na niekorzyść naszego miasta? Trzeba ich jak najszybciej przepędzić. Przypominam że tylko Pan Śliwka zajął się tematem. Wszyscy POwcy nie widzą problemu i straszą PISem. Przykładają tym samym łapę do degradacji miasta. Zapamiętamy.
 • Dobre rozwiązanie
 • Każde działanie jest dobre, byle budynki nie stały puste i niszczały, jak niestety wiele w Elblągu. A przeniesienie Straży Miejskiej z Winnej na Bema to bardzo dobre działanie.
Reklama