UWAGA!

Jak rząd i samorząd o porcie rozmawiają

 Elbląg, Jak rząd i samorząd o porcie rozmawiają
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

W tym tygodniu Ministerstwo Aktywów Państwowych ma wysłać list intencyjny do władz Elbląga w sprawie przyszłości elbląskiego portu. To efekt ostatnich ustaleń podczas rozmów przedstawicieli rządu z władzami miasta w elbląskim ratuszu. - Nasza propozycja dokapitalizowania portowej spółki kwotą 100 mln zł jest nadal aktualna. Stanowczo postawiliśmy sytuację, że jeśli włodarze miasta nie chcą tych pieniędzy, niech to powiedzą – mówi wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka. - Jest wola dogadania się – mówi z kolei wiceprezydent Janusz Nowak.

Spotkanie w sprawie portu odbyło się we wtorek w Urzędzie Miejskim w Elblągu. Stronę rządową reprezentowali Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury i poseł PiS Leonard Krasulski, natomiast samorząd – wiceprezydent Janusz Nowak i sekretarz miasta Artur Zieliński. Prezydenta Witolda Wróblewskiego nie było, bo przebywał na zwolnieniu lekarskim.

Tematem rozmów była propozycja złożona przez wiceministra Śliwkę jeszcze kilka miesięcy temu: dokapitalizowanie Zarządu Portu Morskiego kwotą 100 mln złotych w zamian za przejęcie przez Skarb Państwa większościowego pakietu udziałów w spółce. Rozmawiano także o pogłębieniu spornego 800-metrowego odcinka rzeki Elbląg – do terminala przeładunkowego.

- Podczas spotkania ustalono, że z Ministerstwa Aktywów Państwowych w najbliższym czasie do samorządu skierowana zostanie propozycja listu intencyjnego – informuje w komunikacie przesłanym do naszej redakcji Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

Dopytywany przez nas o szczegóły spotkania wiceprezydent Nowak przyznał, że rozmowy były merytoryczne, a ich klimat bardzo dobry.

- Pieniądze na rozwój portu są potrzebne i ze strony samorządu jest wola dogadania się. Czekamy na list intencyjny, który Ministerstwo Aktywów Państwowych ma wysłać. Otrzymamy konkretne propozycje, będziemy o nich rozmawiać. By nie okazało się, że 100 mln złotych będzie przeznaczone na dokapitalizowanie portu, a potem ta kwota wydana na pogłębienie toru, bo my jako samorząd toru pogłębić nie możemy, to zadanie Urzędu Morskiego w Gdyni, co wynika z zamówionej przez nas ekspertyzy. Powołaliśmy się na nią podczas rozmów, przedstawiciele rządu powołali się na swoje interpretacje – mówi Janusz Nowak.

List intencyjny z MAP, jak nas zapewnił dzisiaj wiceminister Andrzej Śliwka, ma być wysłany do władz Elbląga jeszcze w tym tygodniu.

- Ustalimy w nim termin, do kiedy oczekujemy odpowiedzi. Stanowczo postawiliśmy sytuację, że jeśli włodarze miasta nie chcą tych pieniędzy, niech to powiedzą. To jest czas decyzji władz miasta – uważa wiceminister Śliwka. I dodaje: - Nikt nie oczekuje, że miasto przeprowadzi przetarg i pogłębi te 800 metrów toru wodnego. Uważam, że inwestorem może być port, który poprzez dokapitalizowanie przez Skarb Państwa może stać się portem państwowym i mieć szanse na kolejne ministerialne źródła finansowania. Ministerstwo Infrastruktury ma wiele projektów, programów, z których finansuje duże polskie porty i mogłoby przeznaczać kolejne fundusze również na elbląski port, który stałby się faktycznym czwartym portem RP. Elbląg wydał 100 mln złotych na rozwój portu w ciągu 30 lat. Teraz 100 mln zł leży na stole do inwestowania już – powiedział w rozmowie z nami wiceminister Andrzej Śliwka.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Taaa damy kasę wy nam port. Co prawda żaden to port, ale po co oddawać komuś coś co miasto samo zbudowało i to co robi rząd to nie pomoc tylko szantaż finansowy
 • No i rozpoczęła się walka PiSu o Elbląg, zniszczyli Polskę teraz na tapecie Elbląg. To dopiero będzie tragedia i bieda...
 • Jak można prowadzić rozmowy skoro port należy do Skarbu Państwa. Nie można inwestować w drogę wodną, która należy do Skarbu Państwa. Byłoby to naruszenie dyscypliny finansów publicznych
 • Skandal co ten rząd wyprawia. Chcą nam zabrać dochodowy biznes, który będzie po przekopie generować zyski, które zamiast bezpośrednio trafiać do kasy miasta pójdą do rządu do Warszawy. Nie pozwólmy na to
 • Jest wola dogadania się? A co to za język? Dogadać to się można z kumplem iść na piwo w łykend, a nie z ministrem. Może i czas nie jest odpowiedni na referendum, ale patrząc na was to człowiek dochodzi do wniosku, że to jedyne słuszne rozwiązanie, żeby cos się zmieniło w naszym mieście.
 • Cytuję "... Jest wola dogadania się – mówi z kolei wiceprezydent Janusz Nowak.... " na czym polega owe "dogadania się" jeszcze coś za coś o czym wyborcy maja nie wiedzieć? Redakcjo proszę uściślić o co chodzi?
 • Juz tak straszą tym pisem ze chyba to jakiś diabeł wcielony lub kategoria podludzi, która walczy z aniołami o nienagannych manierach, wspanialych sercach, ludzkim podejściu-:) co za argumenty, ktore juz naprawdę nudzą
 • @Kat_Na_Idiotów - No i mamy Zielińskiego na fali, na szczęście on nie decyduje!
 • @Art :) - Ale wiesz, że port generuje straty? Wystarczy np. przeczytać raport NIK z przełomu 2017/18,już wtedy był ponad 170 tys. na minusie i wielokrotnie prosili prezydenta o umorzenie długu. Należy pamiętać, że przecież to był czas przed kryzysem, a teraz sytuacja musi być faktycznie dramatyczna i nie byłoby niczym dziwnym, jakby port generował milionowe straty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20
  2
  Dale Bartholomew Cooper(2022-11-24)
 • BRAWO PIS. Jeżeli miasto nie przyjmie oferty to mieszkańcy powinni wywieść szkodników z PSL, PO i Lewicy na taczkach.
 • @POlak Wyborca - Na taczkach to PIS pojedzie, pojedzie do wiezienia. kombinatorzy i oszuści większe niż za komuny. Napisz tu jaki Polska ma dług mądralo trollowy.
 • @POlak Wyborca - Pieniądze od oszustów są śmierdzące - przypominam
Reklama