UWAGA!

Jaka pomoc dla przedsiębiorców

 Elbląg, Czy miasto wesprze restauratorów?
Czy miasto wesprze restauratorów? (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

127 wniosków wpłynęło dotychczas do ratusza w związku z elbląskim pakietem pomocy dla przedsiębiorców. Dotychczas 20 wniosków zostało rozpatrzonych, w pozostałych wciąż trwa postępowanie. Dlaczego tak długo?

Czat z wiceprezydentem Elbląga Michałem Missanem na temat pomocy przedsiębiorcom ze strony miasta nie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców. Oprócz wiceprezydenta uczestniczyły w nim: Rozalia Grynis, skarbnik miasta oraz Wioletta Piotrowska, kierownik Działu Programów Rynku Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

O pomoc do ratusza do dziś zwróciło się 127 przedsiębiorców, w ok. 20 przypadkach procedura przyznania pomocy została już zakończona. Większym zainteresowaniem cieszą się formy pomocy, które można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

- Wniosków o niskooprocentowaną pożyczkę zwróciło się 5589 wniosków, wypłacono 2197. Jeżeli chodzi o dofinansowanie do części kosztów wynagrodzeń, wpłynęło 214 wniosków na 1485 pracowników. Osoby, które samodzielnie prowadzą działalność gospodarczą złożyły 350 wniosków. Do tego trzeba dodać pięć organizacji pozarządowych – mówiła Wioletta Piotrowska, kierownik Działu Programów Rynku Pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Elblągu.

Urzędnicy zwracali uwagę na błędy popełniane przez przedsiębiorców.

- Największe problemy jakie są z elbląskim pakietem dla przedsiębiorców dotyczą należności. Pakiet uwzględnia należności od 1 kwietnia, dużo podatników bierze pod uwagę datę wpływu, a nie datę powstania należności i w kwietniu występuje o umorzenie lub rozłożenie na raty należności np. z 2019 r. Drugą kwestią, która wydłuża postępowanie to składanie wniosków bez załączników. Większość wniosków wpływa na skrzynkę mailową Urzędu Miasta, co również wydłuża postępowanie. W pakiecie przedstawiliśmy do jakich instytucji należy wysyłać wnioski – mówiła Rozalia Grynis, skarbnik miasta.

- Niestety bardzo wiele wniosków jest składanych nieprawidłowo. Wystarczy 5 minut poświęcić na doczytanie. To by nam ułatwiło rozpatrywanie wniosków. Zdarza się bardzo dużo błędów: niewłaściwe osoby odpisują wnioski, brakuje wszystkich wymaganych informacji oraz załączników – dodała Wioletta Piotrowska

 

Jednym z pytań zadanych na czacie była kwestia wparcia restauracji. Przypomnijmy: prawdopodobnie od 18 maja będą mogły funkcjonować ogródki przy restauracjach. Jeden z internautów zadał pytanie o to, czy miasto zaoferuje przedsiębiorcom dzierżawę miejskich terenów w preferencyjnych cenach np. za symboliczną złotówkę.

- Docierają do nas sygnały, że jest zainteresowanie taką ulgą. Pracujemy nad tym, jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach, ale bierzemy to pod uwagę – odpowiedział Michał Missan, wiceprezydent Elbląga.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 'Czat z wiceprezydentem Elbląga Michałem Missanem na temat pomocy przedsiębiorcom ze strony miasta nie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród odbiorców ", gdyby był z samym Skarbnikiem i Panią Piotrowską to owszem cieszył by się. A z Missanem po co ?? Przeszkadza tylko. Jaką ma wiedzę albo doświadczenie w temacie ?? Bez sensu ten czat z nim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  Wycieczka do Kaliningradu .(2020-05-08)
 • Nie rozśmiszajcie, czas na zmiany osobowe, ani powiewu ani nowoczesnych i wyksztalconych menadżerów i ekonomistów i finansistów, tu ciągle mentalnosc zaścianka lat 80 tych w myśleniu i dzialaniu, czas odejsc na emeryturę i dac szanse nowym, młodszym, odpowiednio wyksztalconym i nie obarczonym zlym praktykom i zaprzeszłą naleciałością minionej epoki, nie ma z kim gadać, ten pan to kto??
 • Tarcza jaka PiS daje przedsiębiorcom w Polsce to tarcza policyjna i palą przez plecy. Dziś w Warszawie kolejny strajk przedsiębiorców. Elblag jest z Wami!
 • Co niektórzy pseudoprzedsiembiorcy na epidemii kasę zrobią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  9
  Menel(2020-05-08)
 • Biedaczek Wójcik nawet fontannę wyłączył i światełka w pałacu na Bema i jezdzi aż cały czerwony :-)takich Januszu dorabiających się na głodowych pensjach pracowników kompletnie mi nie szkoda
 • zwolnic z oplaty za kwartał za handel alkoholem jak zamkneli knajpy,
 • Tempo mają. No nie. Jak dobrze pójdzie to na Boże Narodzenie skończą. Tak to jest z urzędnikami. Mają wszystko w 4L.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Zasiębiorca(2020-05-08)
 • a zapytajcie się ludzi jak prywaciaze wykorzystują tarcze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16
  3
  gandi np wielki p WOJCIK(2020-05-08)
 • Przedsiębiorca może zwrócić się o pomoc do rządu. A samorządowi kto da pieniądze np na szkoły, przedszkola, żłobki itp. Powinno się pomagać indywidualnie, tylko tym co tego naprawdę potrzebują, a nie wszystkim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Uczciwość(2020-05-08)
 • ja jak bym nie miał na chleb dla dzieci sprzedał bym mercedesa wartego 500 tyś zł a nie miał pretensje do wszytkich tylko nie do siebie. .. szczyt chamstwa i buractwa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  1
  janek ze starówki(2020-05-08)
 • a co ten ciul MISSSAN może wiedzieć o ekonomi pomocy dla przedsiębiorców ??? on tylko dostał stołek za zrobienie lod. .. .nno niewiem czego. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  mariolazzatorza(2020-05-08)
 • missan się wypowiada szczyt głupoty. .. .. kto go do koryta dopuścił ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  aaaaaaaaaaaa(2020-05-08)
Reklama