UWAGA!

Kontrolować nie mogą, chcą dokumentów (wracamy do tematu)

 Elbląg, Kontrolować nie mogą, chcą dokumentów (wracamy do tematu)
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Radni nie mogą skontrolować EPEC, bo nie zezwalają im na to przepisy – wynika z opinii radcy prawnego ratusza. Mogą jedynie wnioskować o informacje i dokumenty dotyczące spółki, które są im potrzebne do wykonywania mandatu radnego. I z tego uprawnienia nadal chce skorzystać dwóch radnych: Bogusław Tołwiński i Piotr Opaczewski.

W ubiegłym tygodniu dwóch elbląskich radnych Piotr Opaczewski i Bogusław Tołwiński, powołując się na przepisy ustawy o samorządzie gminnym, zapowiedziało publicznie kontrolę w Elbląskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Okazało się, jednak że prawa do kontroli nie mają.

„Ustawa o samorządzie gminnym, na którą się powołaliśmy się w art. 24 ust. 2 mówi, że:„W wykonywaniu mandatu radnego radny ma prawo, jeżeli nie narusza to dóbr osobistych innych osób, do uzyskiwania informacji i materiałów, wstępu do pomieszczeń, w których znajdują się te informacje i materiały, oraz wglądu w działalność urzędu gminy, a także spółek z udziałem gminy, spółek handlowych z udziałem gminnych osób prawnych, gminnych osób prawnych, oraz zakładów, przedsiębiorstw i innych gminnych jednostek organizacyjnych, z zachowaniem przepisów o tajemnicy prawnie chronionej.”. Ustawa w tym brzmieniu nie daje radnym prawa do kontroli spółki. Takie uprawnienia ma wyłącznie komisja rewizyjna i nie jest nasza intencją wchodzenie w jej kompetencje. Pisząc każdorazowo o „kontroli” spółki mieliśmy na myśli wgląd w dokumenty oraz umożliwienie spotkania z Zarządem. Prosimy o wskazanie dogodnego dla Pana terminu spotkania, jednak nie później niż do 10 lipca 2020 roku” - napisał radny Piotr Opaczewski w piśmie do prezesa EPEC.

Więcej światła na tę sprawę rzuca opinia Patryk Ogórka, radcę prawnego ratusza, przygotowana na wniosek Antoniego Czyżyka, przewodniczącego Rady Miejskiej.

„ W doktrynie podkreśla się, iż prawo wglądu w działalność oznacza umożliwienie radnemu, na jego żądanie, wzięcia udziału m.in. w posiedzeniach organów kolegialnych spółki, jednakże nie ma on prawa głosu, bowiem jego kompetencja ogranicza się jedynie do obserwacji. Natomiast przez prawo do informacji i materiałów rozumie się informacje i materiały niezbędne radnemu do wykonywania przez niego mandatu. Co więcej powinien on kierować się w tym zakresie kryteriami obiektywnymi - - napisał m.in. w opinii Patryk Ogórek. - „Konkludując, radny nie ma prawa do wszczynania kontroli w spółce komunalnej. Może on jedynie uzyskiwać informacje i materiały dotyczące takiej spółki oraz brać udział w posiedzeniach jej organów kolegialnych. Kontrola bowiem charakteryzuje się tym, że informacje pozyskiwane są w celu oceny, czy stan faktyczny odpowiada stanowi prawnemu, a także tym, iż przeprowadzana jest przed podmiot fachowy posiadający odpowiednią wiedzę w zakresie objętym kontrolą”.

Pełną treść opinii załączamy tutaj.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bogus koles Lukaszka; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  11
  xxxyyyz(2020-06-29)
 • Czy Ktoś jest zaskoczony takim stanem rzeczy ?? : )
 • Wladza, ktora nie ma wladzy, Radni sa bezradni, bo maja wladze ludu pracujacego miast i wsi- elblaska rzeczywistosc. Tylko rewolucja jest w stanie roztrzygnac ten problem. Na pokojowe rozwiazania przy pomocy sadow i nakazow administracyjnych nie ma szans. Lubie ten kraj a wlasciwie kocham, to jedyny w swoim rodzaju kraj na swiecie gdzie akty przemocy, zlodziejstwa, przeroznych machlojek uznawane sa za normalne i nie sa scigane z urzedu, im wiekszy aferal, tym wieksza jego kariera polityczna, az do osiagniecia imunitetu, ktory jest glejtem ochronnym na reszte zycia. Wielu z nich osiagnelo kariery swiatowe i ich wielkosc jest tez chroniona. Zadne kontrole, sprawdzania ich wielkosci nie sa wstanie im zagrozic. Zapyta ktos jak to mozliwe?. .ano jest - konstrukcja tych ukladow zaczyna sie na poziomie podstawowym, wlasnie w takich EPECACH, gdzie latami sa trenowane rzeczy niemozliwe, ktore staja sie mozliwe, cos na wzor kreconych filmow -- zlapia Cie za reke- mow ze to nie twoja reka
 • czyli jak wezmą dokumenty i zaczną je kontrolować to ich wsadzą do więzienia chyba :))), radcowie prawni będą tam klawiszami :))), . .. cuda, cuda ogłaszają w tym Elblągu, . .. tak na marginesie każdy w demokratycznym kraju może sobie kontrolować co chce, nikt nikomu nie może zabronić takich działań,
 • @Rep - No a sady sa bezradne jak w aferze Amber Gold -- czy podejmowala pani pieniadze z konta -- nie pamietam, aczy dokonywala pani jakiekolwiek przelewy -- nie pamiatam, a czy ma pani jakies oszczednosci - nie, a od kiedy stacila pani pamiec - nie pamietam, i tak przez trzy godziny - nie wiem, nie pamietam, ale pensje glownej ksiegowej pamietala odebrac - i zadna krzywda im sie nie dzieje a tylko kpia sobie z calej tej komisji. A do paki ja to moze sobie wszystko przypomni. Ale tak nie wolno bo mamy demokracje i kazdy moze pamietac lub nie w zaleznosci jak to mu pasuje
 • Ale się przestraszyli tego wejścia do EPEC. Od kiedy to ujawnia się bez pytania pełne opinie prawne? I dla kogo oraz za czyje pieniądze robi je pan Ogórek? Czy on też jest z Olsztyna?
 • kolejna skorumpowana i zgniła elbląska instytucja pożytku publicznego PRZYKRE
 • Przepisy, przepisami, ale jeśli chcą kontrolować, to powinno im się to umożliwić. Dla transparentności i pokazania klarowności i chęci współpracy. Takie odbijanie piłeczki pokazuje brak chęci dialogu i rodzi podejrzenia. No cóż Panowie, albo dokumenty w dłonie, albo jeśli coś podejrzewacie, to do właściwych organów.
 • Senatorek musi być dumny kogo wystawili na 1 w 5 okręgu bo przecież nikogo lepszego nie było?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  2
  Kat_Na_Idiotów(2020-06-30)
 • Pytam się czy EPEC to prywatny folwark czy spółka samorządowa.
 • Zeby ko trolowac to trzeba się znac
 • @yret - Co za idiota to pisze
Reklama