UWAGA!

Radni chcą skontrolować EPEC

 Elbląg, Bogusław Tołwiński i Piotr Opaczewski przed siedzibą EPEC
Bogusław Tołwiński i Piotr Opaczewski przed siedzibą EPEC (fot. Michał Skroboszewski)

Dwaj elbląscy radni: Piotr Opaczewski i Bogusław Tołwiński poinformowali dzisiaj prezesa Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o tym, że wszczynają kontrolę w spółce. - Mamy do tego prawo na mocy ustawy o samorządzie gminnym – przyznają. Co chcą sprawdzić?

- Wydatki spółki budzą nasze wątpliwości. Dla przykładu w latach 2015-2016 koszt stałej obsługi prawnej EPEC wynosił w sumie ponad 120 tysięcy złotych brutto. To około 5 tysięcy złotych miesięcznie, a więc nieduża kwota jak na tak skomplikowaną i dużą spółkę. Ale już w latach 2017-2018 stałą obsługa prawna oraz jednorazowe usługi prawne kosztowały ponad 300 tys. złotych. Nie mamy też informacji, jaki był koszt obsługi w 2019 roku. Zasłaniając się tajemnicą przedsiębiorstwa pan prezes Kuliński takie informacje utajnia – mówi Piotr Opaczewski, radny PiS.

Razem z radnym niezależnym Bogusławem Tołwińskim dzisiaj zwołali briefing prasowy przez siedzibą EPEC, a po jego zakończeniu złożyli w sekretariacie spółki wniosek o wszczęcie kontroli w EPEC oraz skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na odmowę dostępu do niektórych informacji, o które wcześniej wnioskowali.

- Tajemnicą firmy można tłumaczyć kwestie technologiczne, techniczne czy organizacyjne, bo one mają wartość gospodarczą. A jaką wartość gospodarczą mają informacje, jaką usługę świadczy EPEC-owi dana firma prawnicza i jaka jest jej wysokość? - mówił radny Opaczewski. - Od października 2019 roku wymieniam się pismami z prezesem EPEC, proszą o ujawnienie informacji o umowach, które zawiera przecież w imieniu wszystkich mieszkańców, bo to spółka miejska. Niektórych prezes ujawnić nie chce. Dlatego składam skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, by tę sprawę ostatecznie wyjaśnił.

- Nie robimy tego wszystkiego dlatego, że nam się nudzi, tylko dlatego, że nie możemy uzyskać dostępu do dokumentów, do których naszym zdaniem mamy prawo – dodał Bogusław Tołwiński.

„Kontrolą obejmujemy wydatki spółki oraz podpisywane przez spółkę umowy, w szczególności umowy na usługi prawnicze, konsultingowe, szkoleniowe, marketingowe i dotyczące obsługi medialnej i PR Spółki. Kontrola obejmuje okres od początku 2018 roku do dnia dzisiejszego. Prosimy o wskazanie dogodnego dla Pana terminu kontroli, jednak nie później niż do 10 lipca 2020 roku” - czytamy w piśmie radnych do władz EPEC.

Jak już informowaliśmy wcześniej, kontrolę w EPEC, rozpoczęła również posłanka Lewicy Monika Falej, która również zażądała od władz spółki dostępu do wielu dokumentów dotyczących działalności EPEC.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Super! Jesteście wspaniali. Zakończcie to utajnianie, wyrzucanie w błoto naszych pieniędzy. Niech zaczną się tłumaczyć. Będzie bardzo ciekawie. Referendum wkrótce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  87
  11
  Referendum wkrótce(2020-06-22)
 • I słusznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  68
  6
  pampi-ZAWADA(2020-06-22)
 • Powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  66
  6
  Młody mieszkaniec(2020-06-22)
 • ludzie ogarnijcie się, to jest kolejna spółka spółeczka aby wsadzić tam swoich kolesi na stołek, czy bedzie partia X czy Y to zawsze tak będzie, bo tak jest skonstruowany ten złodziejski system przez kolesi 89'a elementem konstrukcyjnym jest zus, spółki skarbu państwa, miasta, urzędy itd a celem jest wyprowadzenie jak największej ilości pieniędzy pod kuratelą policji, służb, sądów itd bo tam też są kolesie i ręka ręke myje, mało wam ? przecież w tym zwyrodniałym kraju włos z głosy nigdy nie spadł kolesiom od fozu, amber gold, get back, pożyczek moskiewskich, afer hazardowych, przewalutowań dolarowych itd itp i to wasza wina bo kolesie wmówili wam jakieś bzdury o demokracji że jest fajnie, no to macie
 • EPEC dysponuje tylko i wyłącznie pieniędzmi pobieranymi od mieszkańców. Skandaliczne jest to chowanie się za tajemnicą przedsiębiorstwa. Jestem pod wrażeniem Panów determinacji i konsekwencji. Tak powinni działać radni. Platformo, patrz, myśl i ucz się. Powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  76
  10
  Maria Kasprzycka(2020-06-22)
 • @007 - bo polacy są głupi po prostu, nie rozumieją że w PL od 1945 rządzi mafia która się przepoczwarza
 • Jeszcze Panowie Radni niech sprawdzą ile prezes epec od początku swojej kadenvji miał spraw w Sąd Pracy i ile z nich wygrał, a ile przegrał. Ile naliczane jest odszkodowania dla niesłusznie zwolnionwgo pracownika w okreaie ochronnym tuż przed emwryturą. W zanadrzu czai się jeazcze sprawa o mobbing. A waszystko to za NASZE publiczne pieniążki. Fircyk z 3ój miasta sobie urządził prywatny folwark. I czemu prawdziwi fachowcy uciekają z epec-u w tym nawet członkowie Rady Nadzorczej. Bardzo słuszna KONTROLA!!! pewnie ukryją tyle ile się da.
 • PRZETRZEPAĆ EPEC pozwalają sobie za dużo. .. .. W tej spółce w zarządzie jest Nowak. .Uczciwie radzi. .. .
 • Brawo Panowie!!! To skandal, że tak wzrosły wydatki publicznej spółki!!! Pytanie, kto i co doradzał za takie pieniądze i czy nie ma jakiegoś związku pomiędzy płatnikiem a doradcą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42
  1
  Woland(2020-06-22)
 • Specjalistka od sportu w energetyce. Aktywność od sasa do lasa. Daj Pan spokój.
 • Bezkręgowiec Oraczewski sam by się nachapał z EPECu, gdyby tylko miał taką możliwość, a ponieważ takiej nie szansy nie dostał, to teraz jątrzy
 • no ciekawe czy Wróblewski z kolegsami dotrwają do końca kadencji,
Reklama