UWAGA!

Restauracje nie działają, ale koncesję za alkohol muszą płacić (aktualizacja)

 Elbląg, Restauracje nie działają, ale koncesję za alkohol muszą płacić (aktualizacja)
Fot. pixabay.com

Trzy razy do roku przedsiębiorcy wnoszą opłaty za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, do końca stycznia należy wnieść pierwszą z nich. - W zeszłym roku w związku z pandemią była możliwość zwolnienia z płacenia jednej z tych rat, w Elblągu jednak nie doczekaliśmy się wprowadzenia tego rozwiązania – mówi z rozgoryczeniem właścicielka jednej z elbląskich firm.

W Oławie

- Czy nasi decydenci nie chcieli, czy nie wiedzieli, że mogą w taki sposób pomoc przedsiębiorcom? Uważam, że to wstyd, że była możliwość odciążyć nas z opłat, a nie skorzystano z niej – komentuje sytuację elblążanka. Jako przykład samorządu, który skorzystał z regulacji zawartych w ustawie z 2 marca („o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych”), podaje Oławę.

Zwróciliśmy się więc z pytaniami do Urzędu Miejskiego w Oławie, chcąc dowiedzieć się, dlaczego tam skorzystano ze stosownej regulacji, a także kto stał za całą inicjatywą. Na odpowiedzi na pytania wysłane przez naszą redakcję pod koniec zeszłego roku przyszło nam czekać zaledwie jeden dzień.

- Inicjatywa uchwałodawcza w sprawie zwolnienia z zapłaty III raty opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i zwrotu 33,3 proc. wniesionej opłaty dla przedsiębiorców, którzy na początku roku wpłacili pełną kwotę należała do burmistrza Oławy – podkreśla Łucja Mycek-Wojciukiewicz z Urzędu Miejskiego w Oławie. - Geneza tego pomysłu sięga początków pandemii. Chcąc ułatwić życie oławskim przedsiębiorcom, Wydział Spraw Społecznych i Przedsiębiorczości założył zakładkę na stronie www.um.olawa.pl, pod nazwą Oławski Katalog Pomocowy (na bieżąco aktualizowany), gdzie w wielkim skrócie opisywane są inicjatywy lokalne oraz ogólnopolskie dotyczące ulg  oraz możliwości zdobycia dodatkowych środków na prowadzenie działalności gospodarczej. Aby katalog był wiarygodny, pracownicy wydziału na bieżąco śledzą informacje na temat ułatwień dla przedsiębiorców i reagują na nie, w tym konkretnym przypadku - informację o możliwości zwolnień z opłaty III raty przekazano do decyzji burmistrza. W następstwie powstała wspomniana inicjatywa uchwałodawcza, nie jedyna w naszym mieście, ułatwiająca funkcjonowanie przedsiębiorcom w tym trudnym czasie – podkreśla Łucja Mycek-Wojciukiewicz.

 

W Elblągu

Bogatsi o wiedzę w zakresie oławskiego wsparcia dla przedsiębiorców, 4 stycznia skierowaliśmy również pytania do Urzędu Miejskiego w Elblągu i do Biura Rady Miejskiej. Ostatecznie otrzymaliśmy na nie jedną odpowiedź, 19 stycznia. Jak poinformowało nas biuro rady, naszą wiadomość przekierowano do prezydenta miasta, odpowiedzi na pytania przygotowało biuro prasowe UM.

- W minionym roku miasto przygotowało i wprowadziło pakiet pomocowy dla elbląskich przedsiębiorców, który skierowany był także do branży gastronomicznej. Elbląscy przedsiębiorcy skorzystali z pomocy na kwotę ponad 900 tys. zł – podkreśla Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu, do odpowiedzi dołączając informacje o ogłoszonym niedawno pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców. (więcej na ten temat w tym artykule). Łukasz Mierzejewski przypomina także, że zgodnie z ustawą gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych, która jest wnoszona na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach (w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku kalendarzowego). Dodaje, że w związku z niższą sprzedażą w 2020 r., tegoroczne opłaty będą niższe.

- Choć ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych wskazywała na możliwość zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (art. 31zzca), to miasto nie zdecydowało się na takie rozwiązanie proponując szerszy, wyżej opisany, pakiet pomocowy. Należy zaznaczyć, że z opłat za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (tzw. "kapslowego") finansowane są w poszczególnych gminach, również w Elblągu, działania społeczne, także te z zakresu profilaktyki przeciwalkoholowej. W ostatnim czasie wpływy z opłaty zostały skierowane na przeciwdziałanie pandemii koronawirusa. W związku z tym samorząd musiał wyważyć, jakie konkretnie zwolnienia zaproponować w pakiecie pomocowym dla przedsiębiorców – czytamy w odpowiedzi z UM. Łukasz Mierzejewski przypomina, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie przewidują już możliwości odstąpienia od pobierania przedmiotowych opłat lub dokonania zmiany terminu.

 

Co przyniesie przyszłość?

Nasza Czytelniczka interweniowała w tej  sprawie także u senatora Jerzego Wcisly. 

- Problem przenoszenia kosztów pandemii na podmioty gospodarcze, samorządy czy bezpośrednio na obywateli jest jednym z ważniejszych w obecnych czasach – podkreśla senator Jerzy Wcisła. - W ramach kontaktów z branżą gastronomiczną, tematem naszych rozmów stały się także opłaty za zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Rozmawiałem o tym z prezydentem Elbląga, który twierdzi, że wysokość tych opłat jest ustalana ustawowo i samorządy nie mają prawa do zawieszania lub zmniejszania tych opłat. Przejrzałem ustawę i rzeczywiście określa ona konkretne kwoty opłat (art. 11), bez upoważnień cedowanych na samorządy.

Senator Wcisła podkreśla, że samorządy określają tylko maksymalną liczbę zezwoleń i mogą wprowadzić dodatkowe ograniczenia, dotyczące np. sprzedaży w godzinach nocnych.

- Z drugiej strony mam informację o 33-procentowej zniżce, jaką zastosował samorząd Oławy, uzasadniając decyzję szczególnymi zasadami w okresie epidemii - przyznaje senator. - W trybie interwencji senatorskiej będę ustalał kompetencje samorządu w tej sprawie. Jeśli rzeczywiście ich nie posiada, podejmę inicjatywę w tej sprawie.  Jeśli samorząd posiada kompetencje, będę o tym informował władze samorządowe naszego województwa. Niezależnie od stanu prawnego na pewno przedmiotem inicjatywy ustawodawczej będzie przeniesienie kosztów zwolnień na państwo. Przypomnę bowiem, że 50 procent wpływu z opłat pozostaje w samorządach, a pozostałe 50 procent stanowi dochód Narodowego Funduszu Zdrowia - zaznacza Jerzy Wcisła. 

Sytuacja wielu przedsiębiorstw, również w branży gastronomicznej, nie jest obecnie łatwa. Przypomnijmy, że w kraju wiele działalności - mimo obostrzeń dotyczących koronawirusa - otwiera się dla klientów. Nie ulega wątpliwości, że trwająca pandemia mocno odbija się na firmach. To, jakie będą jej dalsze gospodarcze skutki, pokażą kolejne miesiące.

 

Aktualizacja:

Sprawę opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych senator Jerzy Wcisła poruszył także na dzisiejszej (22 stycznia) konferencji prasowej. Poniżej przedstawiamy informację na ten temat, którą przesłało nam biuro prasowe senatora.

- Otrzymałem sygnał, że przynajmniej w jednej gminie w ubiegłym roku zwolniono gastronomię z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu, za okres, w którym lokal nie pracował, z pytaniem, dlaczego takich praktyk nie ma w naszym regionie. Pytanie było słuszne, bo skoro rząd zamykał restauracje to powinien uwolnić właścicieli od opłat za ten okres. 
       Opłaty wynoszą od 500 zł do nawet 77 tys. zł i – po przejrzeniu ustawy „o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” nie znalazłem żadnego odesłania władczego do samorządów. Pytałem też samorządowców – nikt o takiej możliwości nie słyszał. 
       Wystąpiłem o opinię prawną i – przyznaję –  z pewnym zdziwieniem dowiedziałem się, że nie w ustawie o „wychowaniu w trzeźwości”, ale w tzw. „Tarczy” z 2 marca znalazł się zapis o możliwości zwolnienia lub przesunięcia płatności opłaty za 2020 rok.
       Ustawy antycovidowe to gąszcz przepisów wrzuconych bez ładu i składu. Dlatego nie dziwię się, że przepisy umykają uwadze także samorządowców. 
       Np. artykuł dot. zwolnień ma nr 15 zzca – cały pkt. 15 zajmuje 25 stron i dotyczy m.in.: kredytów, turystyki, straży pożarnej, egzaminów z podatkowości. Poprzedzający podpunkt dot. odpadów komunalnych, a następny zbywania papierów wartościowych. A rekordowy art. 15 zaczyna się na stronie 35 a kończy na stronie 123, czyli zajmuje 88 stron, a ostatni artykuł ma numer: Art. 15zzzzzze - pisze senator Jerzy Wcisła.

Senator podjął się przygotowania inicjatywy ustawodawczej, polegającej na dodaniu do art. 15 zzca kolejne podpunkty z zapisami o przedłużeniu możliwości zwolnień z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu z następującymi warunkami: zwalniać będzie mógł samorząd, jednak to budżet państwa pokryje samorządowi utratę wpływów z tego powodu. Nowe regulacje mają obowiązywać od początku 2021 r.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Oddajcie restauracje Polakom !!!! My chcemy normalnie pójść zjeść steka i napić się wódki jak ludzie w knajpie. Precz z komuną !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  12
  Arek od marek(2021-01-22)
 • Absurd goni absurd. Ludzie (przedsiębiorcy)powinni mieć wybór czy otworzyć lokal czy nie, na własną odpowiedzialność. Tak samo klienci, czy pójść do lokalu i narazić się na zakażenie czy zostać w domu. Wolność i demokracja, czyż nie. .
 • Skąd nasze elyty polityczne mają wiedzieć cokolwiek o prowadzeniu firmy, restauracji czy nawet kiosku ruchu jak oni nic podobnego w życiu nie robili Od urodzenia zawód polityk Do tego dochodzi wojna dwóch konusow i jest co jest czyli. .. .. cenzura. .. ..
 • Ale 14stka dla emerytów, którzy za czasów swojej produktywności 5 godzin chlali wódę, a 3 godziny kopali rowy, a inny je za nimi zakopywali. Teraz przedsiębiorcy są niszczeni. .. kto Wam na te emerytury będzie robił?
 • RobertKoliński Zanim posypiemy gremialnie głowy popiołem i na kolanach ruszymy przepraszać wrażych wyzyskiwaczy za epidemiczną rzeź, jaką im niewiniątkom jako społeczeństwo urządziliśmy, to chciałbym zwrócić uwagę na parę spraw. W tym ogólnym lamencie neoliberałów nad bidulkami-kapitalistami nie mówi się nam tu kilku co najmniej rzeczy. Po pierwsze, że to ta właśnie kasta doi najbardziej państwo od początku pandemii (w chwili obecnej już na ok. 180 mld zł, docelowo 212 mld zł, a to nie jest zapewne ich ostatnie słowo). Po drugie, Senator zapomina tu opisać skutków swojego dziś turbo-poparcia dla kapitału. Pokrótce: opłaty z koncesji są środkami celowymi - nie trafiają do jednego wielkiego worka z napisem "budżet samorządu", tylko są przeznaczane na konkretny cel: przeciwdziałanie alkoholizmowi, w czym zawiera się np. utrzymanie odwyków dla osób uzależnionych. Koncesje stanowią istotną część finansowania tego celu, co powoduje, że - jak mówią nam nieoficjalnie przedstawiciele wielu samorządów - brak opłat mógłby przełożyć się na realne problemy wielu ośrodków. Krótko mówiąc - spełnienie kolejnych zachcianek nienasyconej burżuazji i biznesu zaowocuje tym, że jutro przyjdzie pan prez. Wróblewski i powie: - Dej hajs, senacie a rządzie, bo nam do 1-szego nie starcza i będziem musieli zamykać kolejne ośrodki, jako i my z Pogotowiem Socjalnem latoś uczynili! [wersja luźno antycypowana] Hashtagi: #TaxTheRich, #roszczeniowcy, #RasaPanow, #wyzysk
 • By się wstydzili janusze biznesu, żałują pięniędzy na wspieranie swojego miasta.
 • RobertKoliński Jest jeszcze inna sprawa. Na 2021 r. rząd już przewidział danie gminom możliwości zwolnienia z opłaty lub zmiany jej terminu, ale nowelizacja ustawy, która to wprowadza, autorstwa Kancelarii Premiera, wciąż jest w parlamencie. W dniach 13-19 stycznia pracowały nad nią komisje Senatu, a we wtorek 19 stycznia Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała poprawki do przyjęcia. Nawet gdyby ustawa przeszła teraz do podpisu prezydenta w ekspresowym tempie, to mało prawdopodobne jest, by gminy zdążyły na jej podstawie uchwalić odpowiednie zwolnienie lub wydłużenie terminu opłaty. Ta dzisiejsza akcja neoliberalnej opozycji wymierzona jest nie tyle w pomoc przedsiębiorcom - jakiej zresztą otrzymują oni np. w porównaniu do pracowników, których najbardziej dotykają skutki obostrzeń związanych z pandemią, aż w nadmiarze - co w dokopanie rządowi bez oglądania się na późniejsze tej grubej nieodpowiedzialności skutki. Ja też nie jestem zwolennikiem tego reżimu, ale to co robi aktualnie opozycja totalna, to już wygląda na sabotaż państwa bez względu na wszystko. Podobną taktykę "spalonej ziemi"zastosowali neoliberałowie już wcześniej np. przy transformacji ustrojowej czy re- i prywatyzacji, jak pamiętamy, więc "bogatsi"o te doświadczenia lepiej zastanówmy się 100 razy, zanim znów posłuchamy aspołecznych, interesownych wyłącznie dla swojej kasty, neoliberalnych POdszeptów beneficjentów i elit; #SocRev Hashtagi: #TaxTheRich, #PodatekProgresywny, #RasaPanow, #wyzysk
 • Co chcecie, dla przeciętnego wyborcy PIS (pobierajacego 500+), każdy przedsiębiorca to "skur*****, Prywaciarz". Tylko co zrobicie, jak tych prywaciarzy zabraknie
 • Aż o 252 mld zł w skali roku wzrósł dług publiczny Polski - wynika z danych zaprezentowanych w czwartek przez Eurostat. Najprawdopodobniej do końca 2020 roku przekroczona została konstytucyjna bariera 60 proc. Kolejny przykład na to co te s. .. syny czynią z tym krajem
 • panie senatorze, czy pan choć raz powie Wróblewskiemu, nie tędy droga. Fantazjuje pan w Warszawie, a tutaj ani me, ani be, ani kukuryku
 • Co za syn żony psa dał minus? Prawda kłuję w kacze oczy?
 • Jeśli knajpy zamknięte to nie mogą po prostu zrezygnować z koncesji na pewien czas? Nie wiem czy to działa podobnie ale jak nie jeżdżę autem bo wyjeżdżam za granicę to nie płacę OC
Reklama