UWAGA!

Nie będzie mieszkań przy ulicy Bożego Ciała (aktualizacja)

 Elbląg, Nie będzie mieszkań przy ulicy Bożego Ciała (aktualizacja)
(fot. wizualizacja z wniosku dewelopera)

Jeden z elbląskich deweloperów chce zbudować trzy budynki mieszkalne przy ul. Bożego Ciała. Zgodę na inwestycję musi wyrazić Rada Miejska. Na najbliższą sesję przygotowany był projekt uchwały, który odrzuca ją w tej lokalizacji. Zanim jednak radni zajęli się tą sprawą, inwestor wycofał swój wniosek.

Przypomnijmy. Elbląska firma Dragon Krzysztof Smogorzewski kupiła półhektarową działkę przy ul. Bożego Ciała od miasta w 2019 roku. Wylicytowała ją wówczas za 900 tys. zł netto. Działka znalazła nabywcę dopiero po przeprowadzeniu piątego przetargu. Inwestor ma czas na rozpoczęcie jej zabudowy do końca 2024 roku i jej zakończenie do 31 grudnia 2026 roku. Do Urzędu Miejskiego złożył wniosek o zgodę na lokalizację inwestycji w ramach tzw. ustawy lex deweloper. Obecnie teren przy ul. Bożego Ciała jest przeznaczony pod zabudowę usługową, ale ustawa umożliwia – jeśli zgodzi się na to Rada Miejska – budowę mieszkań. Dragon chce przy ul. Bożego Ciała zbudować trzy budynki wielorodzinne o pięciu i sześciu kondygnacjach wraz z podziemnym garażem i zagospodarowaniem terenu. W sumie 87 mieszkań i 135 miejsc postojowych.

Jednak na najbliższą sesję (4.11) przygotowany jest projekt uchwały "w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Bożego Ciała w Elblągu". Swoje uwagi do wniosku (po modyfikacjach) dewelopera wniosła Miejska Komisja Urbanistyczno -Architektoniczna, która podtrzymała poprzednią swoją opinię, dodatkowo stwierdzając, iż zmodyfikowany wniosek jest bardziej niekorzystny dla krajobrazu tego miejsca, w większym stopniu zasłaniając od strony ul. Robotniczej zabytkowy obiekt seminarium duchownego.

- Układ projektowanej zabudowy w formie trzech odrębnych budynków nie wypełnia w należyty sposób ustaleń planu miejscowego oraz istniejących uwarunkowań w zakresie stworzenia zwartej zabudowy pierzejowej z eksponowanym fragmentem zabudowy narożnikowej. Lokalizacja zabudowy kubaturowej jest zbyt rozproszona i wymaga powiązania, a fragment rozwiązania narożnikowego nie wypełnia całego narożnika - te uwagi do wniosku podtrzymała Miejska Komisja Urbanistyczno - Architektoniczna.

Negatywną opinię do wniosku dewelopera wydał również Departament Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

- Biorąc pod uwagę stanowiska organów wyrażone w opiniach i uzgodnieniach do pierwotnego wniosku, jak i do jego modyfikacji, zwłaszcza negatywną opinię Departamentu Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji, uwagi Miejskiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej i Departamentu Zarząd Dróg (który stanowi organ uzgadniający wniosek), stanowisko Zespołu Radców Prawnych, a także treść obowiązującego aktu prawa miejscowego odnośnie przeznaczenia terenów, wskaźników intensywności zabudowy i powierzchni biologicznie czynnej, zgodnie z art. 7 ust. 17 ustawy przedkłada się Radzie Miejskiej w Elblągu projekt uchwały w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej polegającej na budowie trzech budynków mieszkalnych wielorodzinnych - czytamy w projekcie uchwały.

Decyzja w tej sprawie należy do miejskich radnych.

 

Aktualizacja z czwartku: Inwestor poinformował władze miasta, że wycofuje swój wniosek o lokalizację inwestycji przy ul. Bożego Ciała. W związki z tym na czwartkowej sesji Rady Miejskiej prezydent zwrócił się do radnych o wycofanie projektu uchwały w sprawie odmowy lokalizacji tej inwestycji. RM uchwałę wycofała, co oznacza, że budynku przy ul. Bożego Ciała nie powstaną.

daw

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pewnie pan jest z poza układu więc niech nie podskakuje bez koperty Taki mamy klimat
 • Zasłania Seminarium. I mamy odpowiedz. Kler rządzi a PiS z Rydzykiem za raczkę tańczą. .. I to ma być przeszkoda????? Zart!!!!!
 • Mam nadzieję, ze wygraja regulacje prawne i walory estetyczne.
 • Tak głupiego motywu odmowy wydania zgody na budowę nigdy nie słyszałem. To po to wybraliśmy Radę Miejska aby takie idiotyczne decyzje podejmowała? To co tam chcecie wybudować jeśli nie to? Projekt jest ładny i z pewnością pasuje do zabudowy ściśle pasując do budynków Alstomu - GE. jJak ktoś chce sobie obejrzeć budynek seminarium to niech sobie idzie na ulice ś. Ducha. Stara poniemiecka buda 4-piętrowa dawna szkoła zawodowa i dobrze, że ktoś chciał wybudować coś ładnego tutaj należy cie cieszyć że takie brzydactwo ktoś chciał zasłonić czymś znacznie ładniejszym. Nie znajdziecie żadnego frajera aby tam budował cokolwiek. Takiej Rady miasta i władz miasta jeszcze nie było w Elblągu. Wizjonerzy miejscy i. .. tu nasuwa się wiele bardzo negatywnych i brzydkich słów na temat Władz miasta i Rady. Poprzednio wypowiedzieli zgody na budowę budynku przy Placu Grunwaldzim czy to przy 100lecia, przy stacji paliw bo hotel chcą budować. Do usranej śmierci nikogo nie znajdą. Czas zmienić takie władze i Radę bo tylko wszystko psują i nie umieją podjąć żadnej mądrej i odważnej decyzji. Kto za tym stoi aby podejmować takie idiotyczne decyzję.
 • A może zmienic projekt tak, by zamiast jednego budynku mieszkalnego był kameralny kościół i wtedy byłyby wieksze szanse na akceptację
 • Sprzedali gościowi działkę pod budowę, a teraz uniemożliwiają mu rozpoczęcie inwestycji? A potem płacz że w elblągu pełno syfiastych niezagospodarowanych terenów
 • To wyburzyć to seminarium. I tak podobno nie mają tam chętnych do nauki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  69
  34
  gsgsh(2021-10-27)
 • Jeżeli radni to odrzucą, to po prostu ręce powinny opaść, że tym miastem rządzą tak ciężcy ludzie, i dowód na to że Elbląg staczałby się nawet bez pomocy olsztyna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  13
  laskipaa(2021-10-27)
 • RobertKoliński Że chciwym deweloperom miasto patrzy na ręce, to akurat dobrze, jednak uzasadnienie tej odmowy, to jest 100% najczystszej, fundamentalistycznej żenady; [". .. zmodyfikowany wniosek jest bardziej niekorzystny dla krajobrazu tego miejsca, w większym stopniu zasłaniając od strony ul. Robotniczej zabytkowy obiekt seminarium duchownego. "] PS. A swoją drogą to jak to jest, że ta wylęgarnia kleryków wciąż istnieje, choć nie ma ona w tym roku nawet jednego studenta? Jak na normalnej uczelni nie ma minimum 10 studentów, to kierunek jest likwidowany i adieu Fruziu - kto za funkcjonowanie tego wyznaniowego bizancjum płaci i ile pieniędzy publicznych dokłada wrażym watykańczykom miasto Elbląg do tego? #swieckiepanstwo 🚩 Hashtagi: #dzikiKraj, #dzikieObyczaje;
 • Fajny projekt zabudowy. Głupotą jest blokowanie tej inwestycji.
 • Jeden wielki elbląski kolejny przekręt po tym, gdy prezydent Nowak wycofał zgodę na apartamentowiec przy Tysiaclecia zamiast wymarzonego przez siebie hotelu, ktorego od 15 lat nikt nie chce tam budować. To już jest temat tylko dla Telewizji, chyba, że inwestor po prostu zmieni projekt, by uwidocznić Seminarium z jednym studentem na I roku. Czy to aby nie biskup zadecydował o zablokowaniu inwestycji. ???
 • panie deweloper, zbuduj hale usługowe o wysokości 6 kondygnacji to nie zasłonią seminarium i będzie spokój
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  5
  smutne(2021-10-27)
Reklama