UWAGA!

Pałac w Marwicy będzie tańszy

 Elbląg, Dwór w Marwicy,
Dwór w Marwicy, fot. arch. Starostwa Powiatowego w Elblągu

Zabytkowy dwór w Marwicy powiat elbląski wystawił na sprzedaż. Na dwa przetargi, w których cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 4 mln zł, nie wpłynęła żadna oferta. 27 stycznia powiat podjął kolejną próbę znalezienia nabywcy w drodze rokowań. Jednak i tym razem nie znalazł się chętny. Zarząd Powiatu zamierza więc obniżyć cenę nieruchomości do 1,5 mln zł.

W dwóch przetargach cena wywoławcza nieruchomości wynosiła 4 mln zł brutto. Od niej obowiązywała jednak bonifikata 50 procent, zgodnie z art. 68 ustawy o gospodarce nieruchomościami, ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków. Chętnych, by kupić pałac w Marwicy jednak nie znaleziono. Władze powiatu podjęły kolejną próbę sprzedaży, tym razem w drodze rokowań, które zaplanowano na 27 stycznia. - Niestety, nie wpłacono wadium i nie złożono żadnej propozycji do rokowań. Zarząd Powiatu zamierza obniżyć cenę do 1,5 mln zł oraz dać możliwość rozliczenia kwoty w trzech rocznych ratach. Wadium określono na 500 tys. zł - mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski.

Dwór w Marwicy wybudowano w latach 1780 - 1790. Na początku XX wieku przebudowano go w stylu secesyjnym, majątek wówczas należał do rodziny Kriegów. W 1929 roku posiadłość została sprzedana na rzecz państwa, które z kolei odsprzedało ziemię okolicznym rolnikom. We dworze urządzono dom opieki dla osób starszych, a następnie dom dzieci wysyłanych na wieś. W pewnym okresie mieściła się tu także szkoła Hitlerjugend. Dwór ma charakter dużej willi, wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu oraz schody z ozdobną balustradą. Powiat elbląski do końca 2019 roku prowadził w zabytkowym obiekcie Placówkę Opiekuńczo - Wychowawczą Orle Gniazdo. Gdy jej mieszkańcy przeprowadzili się do nowoczesnych i kameralnych placówek w Pasłęku i Zielonce Pasłęckiej, powiat zdecydował się sprzedać nieruchomość.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Tylko kupować i nie płacić już nigdy podatków. "PAŁACYK +"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  22
  6
  Znalezione w sieci(2022-01-28)
 • Dzięki Omikronowi mimo starań pisowców dziś "tylko"271 ofiar covid
 • @Znalezione w sieci - Obajtek lubi to
 • Pisowcy dla swoich baronów stworzyli specjalna ulgę podatkową aby nie musieli płacić podatków, a ich pałace utrzymywał ciemny plebs,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  16
  Ujnb(2022-01-28)
 • Morawiecki może kupi za hajs co ma z działek kościelnych, dostanie zwrot podatku bo sobie ulgi poprzyznawali hrabiowie, nowa elita,
 • Kupiłbym, ale nie mam kasy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  zz3@ww45(2022-01-28)
 • Powiedzcie mi proszę skąd oni biorą te ceny ? Najpierw 4 000 000 PLN, a teraz 1 500 000 PN ? Skąd taka wycena ? Nie lepiej ogłosić przetarg za 3/4,jak nie będzie chętnego to później do 2/3 pierwotnej ceny zamiast od razu obniżyć cenę do niecałych 40% jak to zrobił Zarząd Powiatu ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  2
  Anonimek1(2022-01-28)
 • A jak wygląda sprawa sprzedaży budynku po DPSie w Rangórach. Jakaś dziwna cisza się zrobiła. Rzeczoznawca był budynek wycenił i co. .. .cisza, czy może już potajemnie go kupił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  2
  ...,,,(2022-01-28)
 • No i co sPISkowcy, podobno te wasze świetnie prosperujące fabryki (majątek narodowy)zostały oddane za darmo po 89 roku. Dobrze że w ogóle ktoś to chciał kupić. .
 • Współczuję, tak zupełnie po ludzku PiSowcom. Współczuję bardzo bolesnego upadku i rozliczeń, które skończą się wyrokami. Za kraty na leżaki trafi nie tylko rząd, ale również kolaborujący z nimi kler i dziennikarze. O szmalcownikach nie wspomnę.
 • Specjalnie wczoraj przepisy w Nowym Ladzie zmienili w temacie zakupu zabytków, by za pol darmo Obajtek mógł kupić
 • "wewnątrz zachowały się oryginalne boazerie holu oraz schody z ozdobną balustradą. "- i właściwie to tyle jeśli chodzi o rozmowy z konserwatorem. Co najwyżej może porozmawiać o doborze lakieru na boazerii i kolorem chodnika na schodach. Jak w pobliżu będzie jakaś biedra to pomyślę nad zakupem. Trzymajcie to dla mnie i zejdźcie jeszcze trochę z ceną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  4
  Mjr.Tom(2022-01-29)
Reklama