UWAGA!

Port ma należeć do Elbląga czy do rządu? Władze miasta skonsultują to z mieszkańcami

 Elbląg, Port w Elblągu,
Port w Elblągu, fot. Mikołaj Sobczak

Od 24 kwietnia do 7 mają mieszkańcy Elbląga będą mogli wypowiedzieć się w ankiecie na temat przyszłości portu: czy ma on należeć do miasta czy do rządu? Oprócz ankiety przeprowadzony będzie również sondaż telefoniczny. Obie formuły konsultacji społecznych ma przygotować, jak zapowiada prezydent Elbląga, niezależny ośrodek badawczy.

W piątek (3 marca) na ten temat zorganizowano w Urzędzie Miejskim w Elblągu konferencję prasową. Władze miasta chcą zasięgnąć opinii elblążan w sprawie przyszłości portu. Przypomnijmy, że dyskusja o tym toczyła się m.in. podczas sesji Rady Miejskiej 9 lutego.

- Na sesji powiedziałem, że niezwłocznie, gdy tylko będziemy gotowi, przedstawimy informację i propozycję, jak zamierzamy tę procedurę zasięgnięcia opinii mieszkańców zrealizować. 27 lutego zarządzeniem powołałem zespół do przeprowadzenia badania opinii elblążan w zakresie przyszłości portu morskiego. Zespół ten przygotował już zasady i wytyczne konsultacji społecznych - mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Przewodniczącym zespołu jest Artur Zieliński, sekretarz miasta. - Mamy dwa zadania - opracować zasady ogólne ankietyzacji mieszkańców, a także przeprowadzić te badanie. Zorganizujemy je w dwóch formach. Pierwsza z nich to ankiety papierowa oraz elektroniczna. Drugą formułą będzie sondaż telefoniczny przeprowadzony przez niezależny ośrodek badawczy - zapowiada Artur Zieliński.

Ankieta ma zawierać jedno pytanie, dotyczące przyszłości portu w Elblągu. - Opracowanie formularza ankiety zlecimy niezależnemu ośrodkowi badawczemu. W badaniu będą mogli uczestniczyć jedynie osoby pełnoletnie i zameldowane na pobyt stały w Elblągu. Każdy z mieszkańców będzie mógł wziąć udział w badaniu tylko jeden raz. Nie będzie wymagane podanie numeru PESEL - mówi Artur Zieliński.

Konsultacje mają potrwać od 24 kwietnia do 7 maja. - Ankiety będzie można umieszczać w urnach w wyznaczonych do tego miejscach: w Urzędzie Miejskim w Elblągu (biuro podawcze, departament spraw obywatelskich, referat obsługi kierowców) i w CRW Dolinka przy ul. Moniuszki. Urny planujemy też umieścić w centrach handlowych, ale najpierw musimy uzyskać zgodę zarządców tych obiektów. Podczas miejskich wydarzeń będą też urny mobilne – mówi sekretarz miasta.

Konsultacje zakończą się 7 maja. Od następnego dnia, jak zapowiada Artur Zieliński, będą one weryfikowane. - Zespół będzie weryfikował ankiety papierowe, te elektroniczne system na bazie ewidencji ludności sam zweryfikuje. Weryfikacja jest konieczna: ankiety mogą zawierać błędy, może brakować na przykład danych osobowych. Weryfikacja ankiet zakończy się 29 maja. Mamy nadzieję na duże zaangażowanie mieszkańców w tych konsultacjach - dodaje Artur Zieliński.

Ankieta i jej wyniki nie są wiążące prawnie dla władz miasta.

- Zadajemy to pytanie po to, bo nie wyobrażam sobie, aby wspólnie z Radą Miejską nie podjąć takiego kroku. Dzisiaj trudno jest dyskutować o wynikach konsultacji. Bo co będzie, jeśli będzie on pół na pół? Od wielu lat rządowi nie zależało na tym, aby uczestniczyć w kosztach funkcjonowania portu w Elblągu. Wykonali połowę roboty, bo nawet nie zrobili toru wodnego do końca, a już by chcieli przejąć aktywa, czyli naszą spółkę. 51 procent udziałów to dla mnie jest przejęcie spółki, bo my jako miasto nie będziemy mieli nic już do powiedzenia. I to jest pytanie, czy my tego chcemy? Jeśli port będzie miejski, to Elbląg będzie miał z tego realne korzyści - dodaje prezydent Wróblewski.

Wyniki ankiety i sondażu telefonicznego mają zostać przedstawione 30 maja.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Puknijcie się w głowy w tym um ratuszu. Port w Elblągu tylko państwowy będzie prosperował. Wasza zawziętość na pis doprowadzi Elbląg do upadku.
 • Ja pie.... e kto jest przewodniczącym????
 • Potęga o porcie to mrzonki i karmienie ludzi populizmem. Ech kiedy sie to wreszcie skończy. Tylko podwyżki i podwyżki, inflacja jak biedny jest biedniejszy tak bogaty, bogatszy.
 • Myślę, że większość zapytanych Elblążan powie, że port ma należeć do Elbląga, nie mając zupełnie rozeznania która opcja jest lepsza. Tylko dlatego, że "co nasze to nasze".
 • Prezydentem zostanie Pan Andrzej Śliwka i juz zadne ankiety nie będą tu potrzebne! Idzie nowe, idzie młodość, nowe pokolenie i nikt rej nachiny juz nie cifnie!
 • Pora odwołać te wladze miejskie. Dość już tego dziadostwa jak mawiał Kosiński kamyksz. Przecież kolejne miesiące ich rządów to czas zmarnowany na ich prywatne polityczne utarczki z partią rządzącą. Bardzo źle to wygląda i nie prosperuje dobrze na przyszłość. Hamulcowi ciągle trzymają Elbląg w szuwarowo bagiennym marazmie.
 • Teraz Witek pyta mieszkańców ? No kierwa szok
 • Jak śliwką w kopot. PiS nas ugotuje jak żabę a wy w to brniecie. Nie działa już nic w tym kraju jak powinno. Tylko Polski żal.
 • Ten sam prezydent + (niepo)Radni przy referendum twierdzili że szkoda pieniędzy, A teraz nie szkoda? Kto na tym ma zarobić? Naprawdę puknijcie sie w głowę. Wykorzystajcie sytuację i zróbcie coś dla miasta i mieszkańców a nie dla siebie. Oddając port w zarząd dla Państwa, będziecie spijać tylko śmietankę. Nic nie inwestujecie, nie wkładacie pieniędzy a dzielicie się zyskiem... zapomniałem nie obsadzicie stołków :(, Żal Elbląga i mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61
  15
  jimi(2023-03-03)
 • A jak już o to zapytacie to potem zapytajcie w jakim powinien być kolorze i czy bardziej kwadratowy czy prostokątny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  6
  Bazyli(2023-03-03)
 • Prezydencie modernizuj stadion oraz basen przy Spacerowej. Port tylko państwowy. Jezeli będzie miasta. , to katastrofa. Będzie wyglądał jak stadion i basen.
 • Dokładnie nie dziwię się PiS owi że nie chcę im dawać pieniędzy na port skoro tak na niego szczekają. Czuję że zamiast 4 portu Rzeczypospolitej będziemy mieli figę z makiem.
Reklama