UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Prezydent pisze do prezesa, czyli co słychać w EPEC

 
Elbląg, Prezydent pisze do prezesa, czyli co słychać w EPEC
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Publikacja przez naszą redakcję raportu z audytu w EPEC wywołała burzę w lokalnej polityce. W EPEC trwają poszukiwania winnych przecieku, spółka śle sprostowanie i domaga się usunięcia dokumentu z naszej strony, a prezydent pisze list do prezesa spółki, domagając się wyjaśnień.

Do naszej redakcji dotarła niedawno kopia pisma (strona 1, strona 2), które prezydent Witold Wróblewski wysłał do prezesa EPEC Krzysztofa Krasowskiego twierdząc, że „raport z badania nie dał odpowiedzi na żadne z nurtujących mieszkańców pytań i wątpliwości. Potwierdził jedynie to, o czym wiedzieliśmy – formalną poprawność funkcjonowania organów spółki, regulaminów, zawieranych ubezpieczeń czy te ewidencji księgowej majątku i działalności, sprawozdań finansowych oraz sytuacji finansowej (…) - pisze prezydent. - „W zaistniałej sytuacji ponownie wskazuję, że od przeprowadzającego badanie, które – jak Pan zapewniał – przeprowadziła firma będąca jedną z najlepszych firm audytorskich w dziedzinie ciepłownictwa, oczekuję dogłębnej analizy i odpowiedzi na najważniejsze pytania” - pisze prezydent do prezesa.
      
       Runda pytań dodatkowych
      
Prezydent „oczekuje wstrzymania przez EPEC odbioru raportu z badania oraz niedokonywania przez spółkę płatności do czasu uzupełniania raportu o odpowiedzi na przekazane wcześniej pytania”. Witold Wróblewski w tym piśmie domaga się odpowiedzi m.in. na pytania o obecne i przyszłe bezpieczeństwo ciepłownicze miasta i efektywności działań poprzedniego zarządu EPEC w tej sprawie, o ocenę przygotowania i prawidłowości przeprowadzenia modernizacji sieci ciepłowniczej oraz jej ekonomiczności, oceny działań spółki w zakresie zmniejszenia strat ciepła na przesyle oraz oceny możliwości racjonalizacji gospodarki spółki.
       „Nie wyobrażam sobie, w celu udzielenia odpowiedzi na te pytania spółka zlecała przygotowanie kolejnego opracowania kolejnym firmom za kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Odbiorę to jako marnotrawienie pieniędzy naszych mieszkańców” - pisze prezydent.
       Co ciekawe, pytania w sprawach, o które teraz prezydent pyta prezesa EPEC, w listopadzie 2016 roku (a więc przed rozpoczęciem audytu) do prezydenta Wróblewskiego wysłał radny SLD Ryszard Klim, który od lat śledzi sprawy związane z ciepłownictwem w mieście.
       „Dzisiaj, niejako z marszu, zdecydowano o audycie, w sposób nie do końca czytelny. Czuję się więc upoważniony do przedstawienia analiz, wniosków, pytań, które muszą zaistnieć w audycie. Wyrażam je w imieniu elblążan, ponoszących nadmierne koszty „ciepła” - pisał radny do prezydenta. I wymienił 16 zagadnień, które jego zdaniem audyt powinien wyjaśnić, wśród nich właśnie kwestie związane z oceną bezpieczeństwa cieplnego miasta, modernizacją sieci pod kątem zmniejszenia strat ciepła na przesyle, czy też kwestie związane z odpowiedzialnością konkretnych osób za nieprawidłowości w przetargu na modernizację sieci, wskazane przez instytucje kontrolne.  
      
       EPEC żąda usunięcia audytu z portEl.pl
      
Prezes EPEC po publikacji raportu z audytu przez naszą redakcję, domagał się publikacji sprostowania i usunięcia dokumentu z portEl.pl (strona 1, strona 2, strona 3 pisma) Odmówiliśmy, ponieważ sprawozdanie z wewnętrznego audytu instytucji publicznej (a taką jest EPEC, będący w 100 procentach własnością samorządu, czyli mieszkańców) jest informacją publiczną, co zresztą podkreślił w 2015 roku w swoim wyroku Trybunał Konstytucyjny.
       Zapytaliśmy za to Krzysztofa Krasowskiego, czy kwestie, o które teraz pyta prezydent, były ujęte w umowie o przeprowadzenie audytu z firmą ABC Consulting. Odpowiedź prezesa EPEC publikujemy w całości. - W odpowiedzi na zadane przez Pana pytania niniejszym informuję, że raport z audytu nie został jeszcze odebrany. Ostateczna treść raportu wykonana zostanie w bieżącym miesiącu, a w związku z tym dopiero wówczas możliwe będzie uiszczenie płatności za zrealizowane prace. Ponadto przedmiot umowy z ABC Consulting sp. z o.o. został już ujawniony. Opublikowali go Państwo bez zgody i wiedzy Spółki, za pośrednictwem portalu. Udostępniona - robocza wersja audytu - zawiera bowiem m.in. spis treści i wprowadzenie. Powyższe odzwierciedlają zakres umowy, który sformułowany jest w sposób bardziej ogólny i w związku z tym nie zawiera (wprost) wszystkich szczegółowych pytań, dotyczących badanych zagadnień, czyli takich jakie sformułował Pan Prezydent w swoim liście. Tym niemniej w ramach obowiązującej umowy możliwe jest nieco szersze ujęcie niektórych zagadnień i m.in. to jest obecnie realizowane przez firmę ABC Consulting sp. z o.o." - napisał Krzysztof Krasowski.
RG

       Od redakcji:
Naszym zdaniem z treści pisma prezydenta oraz odpowiedzi prezesa EPEC na nasze pytania wynika, że dopiero upublicznienie audytu zmobilizowało osoby odpowiedzialne za działalność miejskiej spółki do przeprowadzenia bardziej szczegółowej analizy działań poprzedniego zarządu EPEC.
       Tymczasem nadal wisi nad miastem groźba braku dostaw ciepła od 2020 roku. Negocjacje z Energą-Kogeneracją w sprawie podpisania nowej umowy z miastem na razie są zawieszone w próżni, bo obie strony nie potrafią się porozumieć w newralgicznych kwestiach. Po świętach wielkanocnych zaprezentujemy dokumenty z lat 2013-2016, które naszym zdaniem pokazują, że władze miasta przespały ten temat, mimo że miały szansę pozyskać inwestora, który zbudowałby nową ciepłownię. I nie była to wcale Energa-Kogeneracja.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dosyć już tego Wróblewskiego!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  12
  jkiju(2017-04-14)
 • Audyt zły bo dobry?? Precz z Wróblewskim i Klimem!!
 • ulala to będzie się działo!! ciekawe co jest w dokumentach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  0
  qwerty(2017-04-14)
 • To się ciekawostki szykują!! Zobaczymy w przyszłym tygodniu kto miał rację!!
 • Tragifarsa. To nie raport ma odpowiedzieć na pytania nurtujące mieszkańców, tylko Prezydent. Co robi dla zabezpieczenia dostaw ciepła w przyszłości? Cieszę się, że dowiemy się tego w przyszłym tygodniu. Podziękowania dla redakcji Portel-u i Pana Redaktora.
 • taka jest prawda! Prezydent nie wie co się dzieje! szok
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  janko(2017-04-14)
 • Wycztarczylo dobrze zabezpieczyć serwer a plików by nikt nie ruszył. Proste jak dy.... ie. Toć. Na serwer FTP wejdzie nawet student informatyki. Nie mówiąc o tych co są już i ogarniaja temat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  H3cKed(2017-04-14)
 • Audyt zły bo niepełny. Jak Cię nauczycielka w szkole pyta o tabliczkę mnożenia i jakieś równania a Ty jej spiewasz tabliczkę to ma Ci postawić piątkę? Nie wykonałes zadania w całości.
 • Ciekawe w czym jest dobry Wróblewski?? Kiedyś był dobry podobno w wykonywaniu poleceń przełożonych czyli Słoniny i Protasa! a teraz??
 • Czy z ciepłem w Elblągu może być jeszcze gorzej ? Tak, teraz płacimy ok 85 zł za GJ, ale po wrzuceniu nieudanej inwestycji w koszty ciepła, modernizacji elektrociepłowni za kolejne min. 150 mln zł ta stawka pójdzie w górę. Są miasta w Polsce które ciepło mają tylko z gazu, a olej opałowy służy jako rezerwa. Proszę zgadnąć - ile u nich kosztuje 1 GJ ? 75 zł - mam na myśli ceny brutto słownie siedemdziesiąt pięć zł. Służę kontaktem. Pod rozwagę spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom. Może czas wziąć rozwód z Energą ? Z pożytkiem dla mieszkańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  7
  zorientowny(2017-04-14)
 • A tak sobie myślę, że byłoby całkiem sympatycznie i transparentnie kiedy Redakcja podałaby źródło skąd otrzymała dokument opłacony przez UM w Elblągu prawda?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  6
  Kat.,Na.,Idiotów(2017-04-14)
 • Panie Rafale cytuję ". .. zaprezentujemy dokumenty z lat 2013-2016,. .. " bardzo podać źródło pochodzenia tego dokumentu!
Reklama