UWAGA!

Prześwietlą każdy pociąg

 Elbląg, Prześwietlą każdy pociąg
(fot. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie)

Najnowocześniejszy skaner rentgenowski w Polsce powstał na przejściu granicznym w Braniewie. Urządzenie kosztowało 22 miliony złotych i będzie służyło do prześwietlania pociągów jadących tzw. nowym jedwabnym szlakiem – z Chin przez Rosję i Polskę do zachodniej Europy. Zostanie uruchomione w maju.

Od 2018 r. Oddział Celny w Braniewie pełni jedną z kluczowych ról na szlaku kolejowym wschód-zachód w transporcie towarów. Wraz ze wzrostem liczby składów kolejowych rośnie jednak liczba zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa i ochrony granicy państwowej.

- Ryzyko przemytu w wagonach kolejowych wzrasta, a możliwości kontroli fizycznej są bardzo ograniczone. Odpowiedzią olsztyńskiej Izby Administracji Skarbowej na to wyzwanie jest inwestycja w zakresie doposażenia Oddziału Celnego w Braniewie w wielkogabarytowe urządzenie skanujące – informuje mł.asp. Marta Rosiak, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Skaner wraz z infrastrukturą został zbudowany ok. 400 m od granicy państwa i w całości sfinansowany z budżetu państwa. Kosztował 22 miliony złotych.

- Tak duża i skomplikowana inwestycja wymagała dostarczenia ogromnych ilości materiałów oraz ciężkiego sprzętu. W związku z tym, iż urządzenie znajduje się w przysłowiowym polu, należało również wybudować drogę dojazdową do obiektu, doprowadzić tam sieci i instalacje wodne i elektryczne. Na plac budowy dostarczono ok. 1920 ton betonu, ok. 30 ton stali zbrojeniowej i ok. 15 ton konstrukcji stalowych. Masa samego skanera wynosi ok. 20 ton – informuje mł. asp. Marta Rosiak.

  Elbląg, Prześwietlą każdy pociąg
(fot. Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie)

Jak przyznają przedstawiciele Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie, to najnowocześniejsze urządzenie tego typu w Polsce, w którym zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24h/d przez 7 dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych.

- Jest całkowicie bezpieczne dla otoczenia oraz funkcjonariuszy obsługujących. Skaner będzie służył do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, broni a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów. Jest to nowoczesny i skuteczny sprzęt, który ma za zadanie w bezinwazyjny i szybki sposób dokonać inspekcji przewożonego ładunku, a także zwiększyć efektywność kontroli oraz skrócić czas całej obsługi – dodaje mł. asp. Marta Rosiak.

W ramach inwestycji zamontowano również panele fotowoltaiczne, jako alternatywne źródło energii, które zasili oświetlenie terenu.

oprac. RG na podstawie informacji KAS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To z czego teraz będą żyć mieszkańcy Braniewa jak już przemyt się skończy? Będą musieli iść do pracy! O nie!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  28
  7
  Praca uszlachetnia(2021-04-22)
 • Czy można na tej stronie używać słowa patolagia nazywając tak parkujących na boisku szkolnym ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  Gienio(2021-04-22)
 • Fak cenzura na patoportelu
 • Co za idiotą pozwolił parkować na boisku szkolnym ? Czyżby ktoś z rodziny cenzora porteliku ?
 • hahaha-przecież tam nic już nie jeździ bo się nie opłaca/ nie ma sensu/ itp. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  6
  siesta777(2021-04-22)
 • i pomyśleć, że mogliśmy być bogatym krajem, który zarabiałby ogromne pieniądze na pośrednictwie w Nowym Jedwabnym Szlaku, bo jako pierwsza granica UE mielibyśmy prawo nakładać i regulować cło, do tego obsługiwalibyśmy przeładunek, a Chińczycy i Niemcy łożyliby grube pieniądze na utrzymanie infrastruktury, ale nasz okupant USA się na to nie zgodził, bo jest to sprzeczne jego interesami. Polsko, obudź się wreszcie!
 • Prześwietlcie ratusz
 • Bzdury.
 • @Ędward Ącki - I Twój komentarz pokazuje właśnie stan ogłupienia większości Polaków. Ale nie mam do Ciebie żalu, bo to nie jest Twoja wina. Sam jeszcze niedawno żyłem sobie beztrosko w Matriksie i wierzyłem, jakie to USA jest kochane. A powiedz mi, znasz jeszcze jakiś kraj, który płaci Amerykanom za to, że ci mają na ich terytorium bazy wojskowe i jakimi kwotami im za to płacą? Mała podpowiedź: krajów, w których USA ma swoje bazy wojskowe jest wiele.
 • @Praca uszlachetnia - Czytanie ze zrozumieniem było w podstawówce, to urządzenie służy jedynie do prześwietlania wagonów z Chin. Co to ma wspólnego z mieszkańcami Braniewa?
 • Powinni prześwietlić tych co oskarżają o to, że jest złodziejem Pan Prezes Obajtek, doskonały menager i człowieka nadziei dla Polski, przyszły praemier i kandydat na prezydenta Polski, to skandal, ci co tak myślą, że to przestępca i powinin trafić do celi po Nowaku to nie ludzie to wilki.
 • A to dlatego zlikwidowano polaczenie kolejowe Braniewo- Elblag, zeby Olsztyn mogł robić kokosy, no to pomału wychodzi dla kogo pracował tak wytrwale wrobelek, a raczej nic nie robil, podobnie jak teraz z portem, podobnie jak z ciepłem, podobnie jak. .. a szkoda gadać i wymieniać bo i tak wszyscy wiemy, ze Elblag sie cofa w zastraszjącym tempie,
Reklama