UWAGA!

Sąd odrzucił naszą skargę na bezczynność prezydenta

 Elbląg, Prace przy budowie pierwszego etapu ul. Wschodniej mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku
Prace przy budowie pierwszego etapu ul. Wschodniej mają się zakończyć w czerwcu przyszłego roku (fot. Mikołaj Sobczak)

Nie możemy na razie przekazać Czytelnikom informacji o tym, jakie są warianty przebiegu drugiego etapu budowy ul. Wschodniej bis. Władze miasta twierdzą, że to wewnętrzne dokumenty urzędu i nie stanowią informacji publicznej. We wtorek (4 października) naszą skargę na bezczynność prezydenta w tej sprawie odrzucił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.

Przypomnijmy, że trwa budowa pierwszego etapu ul. Wschodniej bis, od ul. Łęczyckiej do leśniczówki Dębica. Ma kosztować 12,7 mln złotych i powstać do końca czerwca przyszłego roku. Prace projektowe nad drugim etapem budowy ulicy, od ul. Sybiraków, zostały przez prezydenta Elbląga wstrzymane z powodu braku funduszy. Przypomnijmy też, że przeciwko proponowanemu pierwotnie przebiegowi tego odcinka protestowali mieszkańcy Elbląga, którzy zebrali pod petycją ponad trzy tysiące podpisów.

Nasza redakcja domaga się cały czas od władz miasta ujawnienia planów związanych z drugim odcinkiem inwestycji. W urzędzie powstało siedem wariantów jego przebiegu, których prezydent nie chce upublicznić, twierdząc że to wewnętrzne dokumenty urzędu. Wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie ze skargą na bezczynność prezydenta w tej sprawie. Powoływaliśmy się w tej skardze na interes publiczny i orzecznictwo sądów w podobnej sprawie.

Prawnicy Urzędu Miejskiego w odpowiedzi ratusza na naszą skargę również powołali się na orzecznictwo sądów, uważając że prezydent nie musi takich informacji podawać do wiadomości publicznej. We wtorek (4 października) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie na posiedzeniu niejawnym odrzucił naszą skargę. Z jakiego powodu? Tego właśnie chcemy się dowiedzieć, wystąpiliśmy do sądu o pisemne uzasadnienie tej decyzji. Gdy je otrzymamy, opublikujemy jego treść na portEl.pl Wówczas też podejmiemy decyzję, czy zaskarżymy orzeczenie WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Wiceprezydent Janusz Nowak w lipcu tego roku przekazał nam jedynie te warianty przebiegu drugiego odcinka ul. Wschodniej (nazywane przez urzędników rozbudową ul. Sybiraków), które na zlecenie samorządu zdążyła opracować firma Neox z Gdańska.

- Żaden z nich nie został zatwierdzony, a ostatecznie prace wstrzymano. Informacyjnie przesyłam dwie trasy przedstawione przez projektanta, stanowiące materiał roboczy. Informuję, że do czasu wstrzymania prac koncepcyjnych projektant nie przedstawił autorskiego przebiegu ul. Sybiraków - napisał w piśmie do naszej redakcji Janusz Nowak.

Te warianty robocze są tożsame z tymi, które wywołały protesty mieszkańców.

 

Wariant roboczy nr 1

Wariant roboczy nr 2

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Masakryczne orzeczenie
 • Elblążanie, nie macie wrażenia, że nasz prezydent z niewieloma instytucjami i osobami się dogaduje? Często ma odmienne zdanie niż ogół. Elbląg potrzebuje naprawdę wesołego i oddanego prezydenta.
 • @przekop - Ty to jesteś chyba wykop
 • Drogi Portelu, może po tym wyroku zrozumiesz jak działają sądy/kasta... , których tak zażarcie broniłeś. Nic nie uczy lepiej, jak doświadczenie na własnej skórze "kastowych/nie/zawisłych... ".
 • Słuszną linię prezentują wszyscy ludzie prezydenta. Poszli do władzy by RZĄDZIC, NIE SŁUŻYĆ jak to niektórym się wydawało...
 • @przekop - Ty przekop może wolisz Kacpra Płażyńskiego?
 • Budować!!! Sąd wydał wyrok i tyle. Jestem szczęśliwy że obwodnica powstanie. Byłem przecieny przekopaniu Mierzei i PiS miał to gdzieś, dekretem pominął wszystko i wszystkich więc nie widzę żadnych przeszkód by ta obwodnica tak potrzebna miastu i wszystkim mieszkańcom powstała!!!Panie Witoldzie mój głos ma Pan zawsze byle by nikt z PiS!!!
 • @okonamaroko - Po niezawisłych sądach pozostało zasadniczo wspomnienie i kilku sędziów, którzy nie ulegają NAJDROŻSZEJ sile przewodniej. NIEZALEŻNOŚCI SĄDÓW należy bronić równie zażarcie co niepodległości, bo na niej zasadza się wolność obywatelska. Nie rozumiesz tego... trudno. Wytłumaczenie tej kwestii przekracza rozmiary tego wypracowania.
 • Budować!!! Wszyscy chcą tej inwestycji. Nikt się nie przejął dewastacji Mierzei Wiślanej oraz tego że dziś te dziki wypłoszone chodzą całymi stadami ulicami Gdyni. Zresztą tu żadnych drzew a jeśli już się je zetnie to kilka sztuk. Nasadzi się wokól setki nowych. Budować!!! Teraz marudzi ta garstka a później pochwali. Pan Rafał Gruchalski niech zajmie się pisaniem a nie chodzeniem po sądach.
 • Wykop to cię robił i raczej mu nie poszło
 • temu miastu juz nic nie pomoze. zamaist szanowac to dobro i urok bazantarni to tępa gawiedz chce to rozjechac szrotami. miasto podaza w bardzo zlym kierunku. nie rozwija sie tam gdzie powinno. biada wam oj biada.
 • @zakanallak - Zmień miasto, wyjedz na wieś. Proste człowieku inaczej grozi ci biada... i bieda zresztą na wsi także. Pamietaj inflacja oraz stopy procentowe w górę a to nie jest ostatnie słowo rządu.
Reklama