UWAGA!

Sejmowe głosowanie w sprawie portu (aktualizacja)

 Elbląg, Sejmowe głosowanie w sprawie portu (aktualizacja)
(fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)

Posłowie na czwartkowym wieczornym głosowaniu w Sejmie mają głosować nad tym, czy budżet państwa przeznaczy dodatkowe pieniądze na dokończenie pogłębienia toru wodnego w Elblągu. Taką poprawkę wcześniej przegłosował Senat. - Apeluję do posłanek i posłów z naszego regionu, aby dzisiaj w Sejmie zagłosowali za tym, aby Elbląg otrzymał te pieniądze – mówi senator Jerzy Wcisła.

- W budżecie, który trafił do Senatu, zabrakło kwoty ok. 100 mln zł na dokończenie budowy drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej do Elbląga. Brakuje środków na pogłębienie ostatniego odcinka toru wodnego. Zawnioskowałem, by zwiększyć środki o 50 mln zł, a w następnym roku zabezpieczyć pieniądze na jej całkowite dokończenie. Osobista postawa posłów i ich poczucie odpowiedzialności za swój okręg wyborczy zadecyduje, czy kluczowa dla naszego miasta i regionu inwestycja znajdzie się w budżecie państwa na rok 2023, czy nie. To będzie test na uczciwość posłów wobec swoich wyborców – uważa senator Jerzy Wcisła.

 

Rok wyborczy mobilizuje?

Przypomnijmy, że chodzi o sporny odcinek około 900 metrów rzeki Elbląg, które nie chce pogłębić Urząd Morski ani rząd, twierdząc że to rola Zarządu Portu Morskiego, należącego do miasta. Elbląski samorząd z kolei, podpierając się zamówioną wcześniej opinią prawną, wskazuje, że pogłębienie toru to obowiązek Urzędu Morskiego w Gdyni, czyli instytucji państwowej.

Kilka miesięcy temu rząd zaproponował samorządowi, że przekaże 100 mln złotych za dokapitalizowanie Zarządu Portu Morskiego w zamian za przejęcie większościowego pakietu udziałów w portowej spółce. Negocjacje stoją w miejscu. Władze Elbląga obawiają się, że większość tej kwoty zostanie przeznaczona następnie na pogłębienie toru, a miasto pozostanie bez wpływu na działalność portu.

Poprawki Senatu do uchwały budżetowej (w tym tej dotyczącej portu) mają być głosowane w Sejmie w czwartek wieczorem. Senator Wcisła apeluje do posłów z regionu, by ich nie odrzucali. – Mam nadzieję, że posłanki i posłowie z naszego regionu wykażą się uczciwością i zagłosują za pieniędzmi dla elbląskiego portu – mówi senator Wcisła. - A może nawet przekonają do tego swoje koleżanki i kolegów z ław poselskich. Jesteśmy w roku wyborczym, a to mobilizuje. Posłowie opozycji: Monika Falej, Elżbieta Gelert, Jacek Protas i Zbigniew Ziejewski już zadeklarowali poparcie poprawki – dodaje senator.

Nadzieje senatora Wcisły mogą okazać się płonne, bo sejmowa komisja finansów publicznych, w której posłowie PiS mają większość, zarekomendowała Sejmowi odrzucenie wszystkich poprawek Senatu. Jaki będzie wynik głosowania plenarnego okaże się w czwartek, około godz. 21.

 

Posłanka pisze do wicepremiera

Dodajmy, że w sprawie portu interpelację do wicepremiera Sasina, który jest również ministrem aktywów państwowych, złożyła posłanka Monika Falej.

- Podsekretarz stanu (Andrzej Śliwka – przyp. red.) podkreślał: to będzie port o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej - IV port RP. Tymczasem mamy pat, mogący trwać jeszcze długo z powodu zbliżających się wyborów: parlamentarnych i samorządowych. Oba ważne. Elblążanie podzielili się bowiem: część wskazuje, że miasto nie ma środków na cokolwiek w porcie, trzeba skorzystać z oferty rządowej, część natomiast, że port ma pozostać wyłącznie samorządowy, nawet mimo braku środków na jego modernizację. W tym ostatnim, parlamentarzyści Elbląga będą wspierali wszelkie propozycje pozyskania inwestycyjnych środków dla samorządu na urządzanie portu – pisze posłanka w swojej interpelacji. - Jestem zdania, że w przypadku trwania tej niekorzystnej sytuacji, decyzja w sprawie przynależności portu musi być podjęta w sposób demokratyczny. Mieszkańcy Elbląga w tak strategicznym temacie ich dotyczącym, powinni wypowiedzieć się w drodze konsultacji społecznych. Inny tryb decyzji nadal będzie różnicował. Tylko to pozwoli na zajęcie się sprawami zasadniczymi. 100 mln złotych na tor wodny i obrotnicę to przecież kropla w morzu potrzeb finansowych. Ciągle brak odpowiedzi: co będzie przewoził w ładowni 80-metrowy tramp lub jaka będzie zawartość kontenera na tzw. kontenerowcu dowozowym? Jeżeli rozmiary pozwolą wpływać na tor wodny? Trwająca dyskusja o „51%” dla państwa zahamowała pójście dalej – uważa posłanka Falej, która pyta wicepremiera Sasina między innymi o słynny list intencyjny w sprawie współpracy rządu i samorządu, planowane przez rząd inwestycje w porcie po jego ewentualnym przejęciu przez Skarb Państwa oraz działania państwowych instytucji w kwestii pozyskania kontrahentów dla portu.

Na odpowiedź na interpelację wicepremier ma trzy tygodnie.

 

Aktualizacja z godz. 21: Sejm podczas wieczornego głosowania odrzucił głosami Zjednoczonej Prawicy wszystkie poprawki Senatu do budżetu państwa na 2023 rok. Za odrzuceniem byli warmińsko-mazurscy posłowie PiS: Leonard Krasulski, Robert Gontarz, Adam Ołdakowski i Zbigniew Babalski. A to oznacza, że poprawka w sprawie pieniędzy dla portu również przepadła.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • TeofilSkorupa był, jest i bedzie przeciw!!!
 • Ponieważ nie dopuszczają do siebie myśli, że nie mogliby w pełni kontrolować i czerpać zysków to wymyślili poprawkę, a głupiemu ludowi przedstawiają się jako zatroskani. Oto jak można z jednej strony postawić na szali losy miasta opluwając rząd i bezczelnie czekając na mannę z nieba, a jednoczreśnie wyciągać rękę strojąc sie w szaty patriotów lokalnych. Nawet pan Protas zagłosuje. Chyba się rozpłaczę.
 • Totalna Opozycja bardzo przeszkadza w rozwoju Polski. Należy ich spakować w kontenery o wysłać do Niczego dobrego dla Polski i Elbląga nie zrobili. Są niepotrzebni mierni i bierni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  45
  48
  elblążanie dumni zPIS(2023-01-26)
 • Ok przeglosuja te jednorazowe wsparcie 100baniek, zrobia poglebienie ostatnich 800m, wybuduja obrotnice za 160 baniek i co dalej? Kto bedzie to wszystko utrzymywal? Kto bedzie stale poglebial, kto bedzie kruszyl lód zimą? Miasto? Kto bedzie dalej rozwijal port, bo przeciez potrzebna jest infranstruktoura, bocznica kolejowa po stronie zachodniej, drogi dojazdowe, nowe nadbrzeza, kto za to bedzie placil? Miasto przeciez nie ma na nic kasy, nawet na choinke zimą na pl. Jagiellonczyka zabraklo forsy. To jest slepa droga. Port musi byc panstwowy jak w Szczecinie, Gdansku, Gdyni, Kołobrzegu. Inaczej nic z tego nie bedzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52
  14
  Realista1(2023-01-26)
 • elblążanie dumni..... /reszta nie przejdzie przez gardło/mądralo-wymień chociaż jedno nazwisko tego "dumnego"a właściwie sam sie przedstaw
 • Falej z Olsztyna chce konsultacji? Przypomnę tylko, że tuż po tragicznym dla nas podziale administracyjnym, w Elblągu były konsultacje ws. przylączenia nas do woj. pomorskiego. Mimo, że większość byla za Gdańskiem to ówczesny rząd to olał. I tak tkwimy razem z Olszczynem w jednym województwie kojarzonym z tzw. Polską B. Jak to się odbija na naszym mieście? Wszyscy widzimy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  5
  Do_pomorskiego(2023-01-26)
 • Do przedstawiciela dumnych/haha/elblążan-ty musisz być bliskim kuzynem towarzyszą skorupy-nie ma innej opcji
 • Najbardziej aktywny posel czyli Falej zobaczymy jak zaglosuje??
 • Gdyby nie Wcisła, to PiS zrobiły z tym portem co chce.
 • Brawo Senatorze.
 • Wcisła, Falej. Co robi reszta?
 • E tam, a my swoje... Elblag rozwija się prężnie, mamy tężnie!!! Dziarsko ubierać kąpielówki i w klapeczkach wdychać solankę na poniemieckim cmentarzu, a dzisiaj parku Traugutta, wiatka za pół miliona będzie stała nieopodal grobowca rodziny Schichau
Reklama