UWAGA!

Tu doładujesz elektryczne auto (aktualizacja)

 Elbląg, Jeden z pierwszych stacji ładowania powstaje przy Grobli św. Jerzego
Jeden z pierwszych stacji ładowania powstaje przy Grobli św. Jerzego (fot. Anna Dembińska)

W Elblągu powstanie w sumie 60 punktów do ładowania aut elektrycznych. Zbuduje je Energa Operator, zgodnie z planem uchwalonym w ubiegłym roku przez Radę Miejską w Elblągu. Jeden z takich punktów powstaje przy Grobli św. Jerzego.

Każdy samorząd na mocy ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych był zobowiązany do uchwalenia planu budowy ogólnodostępnych miejsc do ładowania pojazdów elektrycznych. Elbląscy radni taki plan przyjęli w czerwcu 2020 roku, nowelizując go w listopadzie. Co z niego wynika?

Obecnie w Elblągu działają trzy ogólnodostępne lokalizacje, w których można ładować elektryczne auto (w sumie 6 punktów, nie licząc tego w CH Ogrody): przy ul. Żuławskiej 19 i dwie przy ul. Teatralnej 5. W tym roku ma powstać w sumie 27 kolejnych lokalizacji (w sumie 54 punkty ładowania), m.in. na placu Dworcowym, przy ul. Szarych Szeregów, Bałuckiego, Robotniczej, Brzeskiej, Podgórnej, Hetmańskiej, Piłsudskiego, na Starym Mieście (Przymurze, Kuśnierska), Ogólnej, Krótkiej, Hetmańskiej, placu Konstytucji, Łączności i kilku innych. Jedna z nich już powstaje przy ul. Grobli św. Jerzego na miejscach parkingowych niedaleko skrzyżowania z ul. Wyspiańskiego.

Stacje buduje Energa Operator na swój koszt. - Trwają jeszcze uzgodnienia dotyczące lokalizacji. Na wypadek, gdyby niektóre z nich okazały się niemożliwe do realizacji, przygotowano kilka rezerwowych miejsc – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Rezerwowe miejsce zostały wytyczone w okolicach ul. Dojazdowej (Zagonowej), Browarnej (Portowej) i Saperów.

Wysłaliśmy pytania do Grupy Energa w sprawie szczegółowych terminów realizacji poszczególnych punktów i kosztów ich montażu. Czekamy na odpowiedzi.

 

Aktualizacja z poniedziałku.  Dzisiaj otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania z Grupy Energa:

- Obecnie trwają prace związane z budową stacji i miejsc postojowych. Po ich ukończeniu oraz wyznaczeniu przez Urząd Regulacji Energetyki (URE) podmiotu, który będzie pełnił rolę Operatora Ogólnodostępnych Stacji Ładowania (OOSŁ) na terenie Elbląga, możliwe będzie dokonanie ich odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego oraz przekazanie OOSŁ. Energa Operator dokłada starań, aby ukończyć prace jak najszybciej - informuje Andrzej Lis-Radomski z biura prasowego Grupy Energa. - Stacje będą ogólnodostępne oraz spełniać będą wymagania określone przez Urząd Dozoru Technicznego. Energa Operator odpowiada za budowę stacji, jednak kwestie związane z określeniem zasad ich udostępnienia użytkownikom, to już kompetencja OOSŁ, którego wyłoni URE. Czas ładowania, zależy od wielu parametrów technicznych m.in. od  pojemności baterii pojazdu i stopnia jej rozładowania.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zielony obłęd w akcji. Bez hojnych państwowych grantów i pseudoekologicznych wymuszeń, cały ten zielony ład samochodowo-wiatrakowo- fotowoltaiczny nie wyszedłby z kreślarskich desek szalonych projektantów. Samochody wyparły dorożki same, bez żadnych odgórnych stymulacji, wystarczyła rewolucja przemysłowa.
 • Pierwszy powstawał przy Brzozowej.
 • CHORE! Parking wzdłuż ulicy, a gdzie miejsca dla ścieżek rowerowych??? To moja przyjaciółka dobierała kredytu, żeby wykupić miejsce parkingowe (blisko 40 tys zł !!!), a Wróblewski i Radni rozdają miejsca parkingowe za darmo z pieniędzy i miejsca podatników! Skoro tam są parkingi z moich i Waszych pieniędzy to ja apeluję o parkometry i wykup karnetów parkingowych!!! Panie Witek, właśnie dlatego to miasto umiera! Bo Pan i Radni rządzić nie umiecie NOWOCZESNYM i WSPOLCZENSNYM miastem!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30
  30
  Pani rowerzystka(2021-01-08)
 • Tam nie miała iść ścieżka rowerowa??? Ale ten Elbląg to syf!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  11
  Jjrr(2021-01-08)
 • A ile w Elblągu jest zarejestrowanych samochodów elektrycznych ? Tyle stacji. .chyba że z gdańska będą tu przyjeżdżać. .. ?
 • jjrr-wyprowadz się może na Żoliborz
 • Rozumiem że zadecydowały dyrektywy unijne bo radni maja raczej mgliste o tym pojęcie. Na dziś to fanaberia, mam nadzieje że finansowana z dotacji unijnej. Sześćdziesiąt miejsc do ładowania a każde ma co najmniej cztery stanowiska parkingowe których trzeba pozbawić tych co nie maja i długo mieć nie będą samochodu z napędem elektrycznym. A wszystko dla dwóch elbląskich samochodów elektrycznych.
 • Nie widzę problemu w tym, że powstają takie miejsca, postęp cywilizacyjny swoje robi. Mam natomiast zastrzeżenia dotyczące niegospodarności tzn. przygotowano dwa stanowiska ładowania kosztem 4 lub 5 miejsc parkingowych które tam istniały, gdzie jest logika ?
 • inwalidzi wózki będą ładować
 • @Pani rowerzystka - A jakie mają być parkingi w poprzek ulicy ? Jest to trochę poroniony pomysł budować taką stację pod przypadkowym blokiem gdzie aż ciasno dla każdego bo można by sytuować takie doki dla elektryków na osiedlach. Chociaż kto kupuje elektryka jak kisi się w bloku ? Wszystkim nie dogodzisz.
 • @mieszkaniec1 - Mieszkaniec 1 tam tyle aut wchodziło bo parkowanie odbywało się nieprawidlowo
 • Czy policja będzie karać Januszy którzy będą parkować w miejscach dla elektryków?
Reklama