UWAGA!

Zamawiają pogłębiarkę na Zalew Wiślany

 Elbląg, Zamawiają pogłębiarkę na Zalew Wiślany
(fot. materiały prasowe NDI/Besix)

Urząd Morski w Gdyni szuka dostawcy statku – pogłębiarki ssąco-refulującej, która ma pracować na Zalewie Wiślanym. Ile taki statek może kosztować, dowiemy się 31 maja, kiedy zostaną otwarte oferty w przetargu.

Po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną i toru wodnego przez Zalew Wiślany i rzekę Elbląg konieczne będzie systematyczne pogłębianie toru wodnego. Będzie się tym zajmował Urząd Morski w Gdyni, który niedawno ogłosił przetarg na dostawę nasiębiernej pogłębiarki ssąco-refulującej.

„Przedmiotowa dostawa dotyczy wykonania statku specjalistycznego przez podmiot, którego zadaniem jest kompleksowe opracowanie projektu, zatwierdzonego przez Uznane Towarzystwo Klasyfikacyjne, i na jego podstawie budowa jednostki. W konsekwencji przedmiot zamówienia jest niepodzielny” - czytamy w treści ogłoszenia o przetargu.

Firmy, zainteresowane udziałem w tym postępowaniu, mają czas do 31 maja na przesłanie swoich ofert. Komisja przetargowa będzie brała pod uwagę proponowany okres gwarancji (10 procent oceny), pojemność ładowni statku (30 procent) i oferowaną cenę (60 proc.)

Statek-pogłębiarka ma być gotowy w ciągu 23 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. Ma mieć m.in. ładowność do 1000 metrów sześciennych, co najmniej dwa zamontowane na stałe żurawie. „Zdolność pogłębiania za pomocą jednej wleczonej rury ssącej umieszczonej z prawej burty. Standardowa głębokość pogłębiania powinna wynosić co najmniej 8 m w stanie niezabalastowanym, opcjonalnie wykonawca winien zapewnić możliwość przedłużenia rury ssącej dla osiągnięcia maksymalnie 12 m głębokość pogłębiania w stanie niezabalastowanym” - czytamy w ogłoszeniu przetargowym, które szczegółowo określa wymogi techniczne statku.

Koszt budowy takiej jednostki może wynieśćnawet 40 mln złotych. Dokładną cenę poznamy 31 maja, kiedy odbędzie się otwarcie ofert w przetargu Urzędu Morskiego w Gdyni. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo PiS z Panem prezesem, premierem Jarosławem Kaczyńskim na czele. Brawo premier Morawiecki i poseł Wilk. Elbląg juz niebawem wejdzie na zupełnie inny level. Na tą inwestycje i jej zakończenie czekają tysiące Elblążan. jeszcze raz brawo.
 • Nie mogę się doczekac zakonczenia tego przekopu i efektów z tym związanych dla Elblągai innychb portow nadzalewowych
 • @Kaczan - Jakie brawo dla rządzących. Kaczyński heh, kogoś tu poniosło. Bieda bieda: www.money.pl Hashtagi: #Bieda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30
  70
  Kurski Jarosław(2021-04-07)
 • RobertKoliński Ale jak pisałem eony temu, że budowa przekopu Mierzei Wiślanej przyczyni się również do stworzenia i budowy własnej floty technicznej, transportowej i turystycznej w polskich stoczniach, co tylko przysłuży się polskiej gospodarce, to rożne cembały pisały, że Koliński z choinki się urwał, i że pieniądze w błoto, że najlepiej to nic nie robić i w ogóle po co to komu? Tymczasem minęło ledwie kilka wiosen. .. WTEM!:) Hashtagi: #LewicaRazem, #przekop, #postep, #RiGCz
 • @Kaczan - Ty to masz walnięty mózg
 • Każdy, kto ma choć 1% wiedzy o żegludze śródlądowej wie, że ten przekop to jak manna z nieba dla Elbląga. To miasto wstanie z kolan, ale najpierw referendum. .. radni i prezydent out!!!
 • @Kaczan - A co na to elbląski samorząd?Jakoś zainteresowany jest rewitalizacją parku Dolinka, nawet filmy z przekopu realizuje lokalna telewizją z Malborka, czy to o czymś nie świadczy?
 • Nie ma to jak się cieszyć z wydawania kolejnych milionów z naszych podatków. Super! Koszty mamy na światowym poziomie! Zyski też będą na poziomie światowym, tylko na minusie. Sama pogłębiarka będzie nad kosztować tyle co budżet średniej wielkości kraju w Afryce. Jak PiS doprowadzi już Polskę do bankructwa to może w końcu zrozumiecie że trzeba inwestycje robić tak by się zawracały. Choć szczerze wątpię czy pojmiecie.
 • Lepiej niech kupia koparki do grzebania ofiar skutków poszczepiennych. .. PS. ciekawe że przy glosnym temacie zgonu Krzysztofa Krawczyka wszystkie media nie chcą podawać dokładnej daty kiedy został zaszczepiony Pfizerem. .. .
 • do Jjrr: zgadzam się z tobą. Trzeba usunac ograniczniki ktore blokuja to miasto. Trzeba sie pozbyc prezydenta i radnych bezradnych. Ci ludzie dzialaja na szkode miasta ich mentalnosc to najgorsza spuscizna minionej epoki. Nadawali by sie jako eksponaty do muezeum a nie do zarzadzania czymkolwiek. referendum i won
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  68
  21
  Jurny Stefan(2021-04-07)
 • Chcieliście to macie takie władze i radnych w Elblągu. Dlugo bardzo długo w Elblągu nie będzie rozwoju tylko pozory. Budują mini obiekty kameralne dla wsi niż dla 120 tys MIASTO Elbląg.
 • Brawo PIS brawo całą prawico. My elblazanie bardzo dziękujemy, gdyż Elbląg wrócił do tradycji morskich jako najstarszy port. .Pamiętajmy, że Tu zbudowaliśmy pierwszy statek wojenny, a w późniejszych latach budowały nasze stocznie duże statki. Panie prezydencie tego miasta proszę również podziękować za te inwestycje rządowi.
Reklama