UWAGA!

Nasz region pierwszy na celowniku czwartej fali

 
Elbląg, Monika Falej zapowiada, że wystosuje zapytanie w sprawie regionalnych obostrzeń
Monika Falej zapowiada, że wystosuje zapytanie w sprawie regionalnych obostrzeń (fot. Michał Skroboszewski)

Województwo warmińsko-mazurskie może być jednym z pierwszych, w których w przypadku czwartej fali zostaną wprowadzone regionalne obostrzenia – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Interwencję w tej sprawie zapowiada elbląska posłanka Nowej Lewicy Monika Falej.

Ministerstwo Zdrowia od dłuższego czasu ostrzega Polaków o nadciągającej czwartej fali pandemii koronawirusa w kraju.

- Jeżeli falę zaczniemy definiować od samego dołu, czyli minimum, które było osiągnięte po trzeciej fali, to my już faktycznie mamy czwartą falę. Te najniższe poziomy zakażeń odnotowywaliśmy 3-4 tygodnie temu. Wtedy średnia 7-dniowa była poniżej 100. W tej chwili ona już jest na stałe powyżej 100, a w zasadzie zbliża się do 200. Ta czwarta fala praktycznie idzie – powiedział dzisiaj w RMF FM w programie „Rozmowa w samo południe” minister zdrowia Adam Niedzielski. - Teraz będziemy przede wszystkim obserwowali, czy ta liczba zakażeń przekłada się na hospitalizację. Widzimy, że np. w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii mamy bardzo duże przyrosty zakażeń, ale one nie przekładają się na hospitalizację i zgony. To jest dobrodziejstwo szczepień.

Podczas środowej konferencji prasowej minister przyznał, że rząd bierze pod uwagę ponowne wprowadzenie obostrzeń. Mają być wprowadzane regionalnie. Na pierwszy ogień mają pójść te województwa, w których poziom szczepienia jest najmniejszy.

- Obecnie dotyczy to województwa podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego - wymieniał Adam Niedzielski, dodając że obostrzenia mają być wprowadzone, jeśli liczba zachorowań przekroczy tysiąc przypadków w kraju. Minister nie chciał jeszcze zdradzić, o jakich obostrzeniach mowa.

- Jestem bardzo zdziwiona tym, dlaczego akurat województwo warmińsko-mazurskie ma być w pierwszej kolejności objęte obostrzeniami – mówi posłanka Nowej Lewicy Monika Falej, która dzisiaj zaprosiła dziennikarzy na śniadanie prasowe. - Rozumiem, gdyby w naszym regionie był nagły wzrost zachorowań, ale nic takiego się nie dzieje. Wystąpię z zapytaniem poselskim do ministra, dlaczego akurat my, jakie są przesłanki, by wybrać nasze województwo – zapowiada posłanka. - Powinny być określone jasne kryteria dla wszystkich. Na południu ludzie prawie w ogóle się nie szczepią, u nas mimo wszystko do poziomu 50 procent szczepień udaje się dojść.

Przypomnijmy, że w Elblągu w pełni zaszczepionych jest 48,7 proc. zaszczepionych mieszkańców. W województwie daje to szósty wynik. Lepsze statystyki wykazuje Olsztyn (52 proc.), Działdowo (51,4 proc.), Bartoszyce (50,6 proc.), Iława (50,5 proc.) i Lidzbark Warmiński (48,7 proc.). Jak zachęcić do szczepień osoby wahające się?

- Trzeba zmienić narrację w sprawie szczepień, tak jak to robią w Stanach Zjednoczonych. Tam nikt nie mówi wprost o karach czy ograniczeniach. Przekaz jest taki „słuchajcie, Eden stoi przed Wami otworem. Możecie korzystać ze wszystkiego: z kina, restauracji, chodzić wszędzie, musicie spełnić tylko jeden warunek. Zaszczepcie się!” - uważa posłanka Falej.

Posłanka zapewniła również, że w Sejmie nie ma obecnie żadnego projektu, który ograniczałby w jakikolwiek sposób prawa osób niezaszczepionych.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pani Poseł my to wiemy, że takiego projektu nie ma i nie będzie to grożenie palcom regionom przychylnym PiS nigdy nie nastąpi.
 • Przestańcie się ośmieszać ze swoją tele-pandemią i dajcie ludziom normalnie żyć, bo w końcu się wkurzą i was rozniosą.
 • W Elblągu 48% zaszczepionych? Liczone włącznie z niemowlakami, 2-latkami i innymi dziećmi? Co to w ogóle za informacja - 48%? Być może to jest 100% z tych co mieli się zaszczepić - czyli > 18 lat? A jeśli już jestem przy procentach, to badania w Izraelu wykazały skuteczność Pfizera na 16% Po co więc tyle szumu ?
 • To Minister poleciał. To nawet w kategorii kandydata na oszołoma roku nawet nie jest śmieszne. On już wie jaka będzie krzywa dla województwa. Chłopie puknij się w głowę, żeby zamykać cokolwiek od pułapu 1000 osób w skali kraju.
 • Najlepszy tekst który rozwala mnie do łez. Nadciąga czwarta fala, jak każda fala nadejdzie i sobie odpłynie. Przyjdzie sezon jesienno zimowy, będzie więcej zachorowań. Normalne jak co roku. Pozdrawiam wszystkich polaków. P. s nie walczmy z sobą, nie kłócimy się tym którzy rządzą na tym zależy. W jedności siła. ..
 • Ale po co komu trefny przekaz rodem z USA, posłanka radia nie słucha, te reklamy u nas tłuką takie same, że na wyciągnięcie ręki kina, siłownie ale się zaszczep, Puste słowa, lanie wody, że do kina nie wejdzie, jak niezaszczepiony też wejdzie i tak samo ma prawo bo chce do bycia niezaszczepionym. Biorę to na logikę, że tym niezaszczepionym na ten moment rząd może co najwyżej naskoczyć. Piszę to jako osoba po drugiej dawca i tym nieszczepionym tak po ludzku się dziwię. Ludzie po 50tce i 60tce idą po bandzie w przypadku zapaści na covid.
 • Załóż szmatę i idź liczyć wiernych pod kościołem, a nie udawaj wielce zdziwionej. Będziemy zamykać niewyszczepionych w Przemyślu, gdy przekroczymy 15 zakażeń w Poznaniu i co nam zrobicie? Firmowałaś ten zamordyzm od samego początku, jak cała opozycja poza Konfederacją, a teraz zdziwiona rozpaczliwymi ruchami syntezatora mowy, ratującego swój tyłek?
 • Prosimy panią Poseł aby tego Ministra uciszyć, bo naprawdę się coś wydarzy w tym kraju, jest już wiele osób zdesperowanych do takiego stopnia, że to jest chwila - moment aby doszło do tragedii. Niech on się sam szczepi po tysiąckrotnie, niech on sobie wprowadza obostrzenia u siebie w ubikacji, dajcie ludziom święty spokój
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  8
  ModrzewinaD(2021-08-05)
 • Masz Pani Posel zdrowie na to miasteczko, szkoda tu czasu na cokolwiek, zwlaszcza ze podstawą jest tu chamstwo, zawiśc i straszny prymitywizm, odpuść i proponuję jechać tam gdzie dominuje kultura i zupelnie inny świat i ludzie, ale brawo za determinację mimo dołków pod nogami od. .. ..
 • ten post napisała chyba sama p. Falej; )
 • To nie jest nasz region.
 • Fala bedzie wtedy i tam gdzie sobie pissdzielce zaplanuja.
Reklama