UWAGA!

Nie taka prosta ta izolacja przed koronawirusem

 Elbląg, Nie taka prosta ta izolacja przed koronawirusem

- Co ma zrobić osoba zakażona koronawirusem, która nie chce narażać swoich najbliższych na zachorowanie? Czy może liczyć na jakąkolwiek pomoc w zorganizowaniu miejsca do izolacji? - pyta nasz Czytelnik. Sprawdziliśmy, jakie są możliwości.

Nasz Czytelnik wrócił do Elbląga z delegacji z pracy na południu kraju. - Zacząłem czuć się źle, miałem wysoką temperaturę, bolały mnie wszystkie mięśnie, głowa, oczodoły. Test na koronawiusa pokazał, że jestem zakażony – opowiada nasz Czytelnik. - Moja żona i córka są zdrowie, nie mają żadnych objawów. Czy mogę gdzieś w Elblągu spędzić ten czas w izolacji, by nie narażać najbliższych? - pyta. - Wiosną były organizowane takie miejsca, a teraz?

Jak się okazuje sprawa nie jest taka prosta.

- Osoby zakażone, które z różnych względów nie chcą przebywać w swoim miejscu zamieszkania, a ich stan nie wymaga hospitalizacji, mogą skorzystać z miejsc w izolatorium. W naszym województwie obecnie istnieje jedno takie miejsce – w jednym z hoteli w Ostródzie – informuje nas Krzysztof Guzek, rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. - Daną osobę do izolatorium kieruje szpital – dodaje.

Obecnie w izolatorium w Ostródzie są – jak podaje rzecznik wojewody - 52 miejsca, około 20 jest zajętych. - W związku z obecnym stanem epidemicznym przygotowujemy jeszcze jedno izolatorium – w Olsztynie – na 180 miejsc – dodaje Krzysztof Guzek.

Dodajmy, że wiosną w całym regionie, kiedy zakażenia liczono w dziesiątkach a nie setkach, takich izolatoriów było sześć, w tym jedno w Elblągu. Większość z nich zakończyła działalność przed wakacjami.

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego, do takiego izolatorium mogą być kierowane osoby:

1. zakażone

2. u których podejrzewa się zakażenie, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale ze względu na możliwość zakażenia bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością), nie powinny w nim przebywać

3. takie, które z różnych innych przyczyn nie mogę poddać się izolacji w miejscu zamieszkania. Koszty pobytu w izolatorium ponosi Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wszyscy pozostali okres izolacji spędzają w domu, podobnie jak osoby niezakażone, skierowane na kwarantannę.

- Kwarantanna wynosi 10 dni licząc od dnia następującego po dniu styczności ze źródłem zakażenia albo 10 dni po dniu przekroczenia granicy (w tym przypadku kwarantannę odbywa się z osobami zamieszkującymi wspólnie) – czytamy na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego. - Kwarantannę odbywasz w swoim miejscu zamieszkania, a jeżeli nie masz takiej możliwości, służby sanitarno-epidemiologiczne mogą skierować Cię do wyznaczonego ośrodka. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny, w uzasadnionych przypadkach, może zdecydować o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny. W trakcie kwarantanny nie możesz zmienić miejsca pobytu. Masz obowiązek pobrać i zainstalować aplikację „Kwarantanna domowa”. Będzie ona monitorowała, czy przestrzegasz kwarantanny, ale również da Tobie m.in. możliwość podstawowej oceny stanu zdrowia, zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które mogą dostarczać leki, czy artykuły spożywcze – to tylko niektóre z komunikatów dostępnych na stronie GIS.

Pełny komunikat znajdziecie tutaj

oprac. RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Koronawirus

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czyli radź sobie człowieku sam, tyle jeżeli chodzi o przygotowanie naszego wspaniałego rządu do epidemii. Zielona wyspa. .. .. mać.
 • Rząd cię nie weżmie na ręce i bedzie huśtał. Sam zadbaj o zdrowie, nie łaż po galeriach, myj ręce i siedż na tyłku jak nie musisz inaczej.
 • Przejdzie samo jak kazda grypa. I tak te dzialania nikogo nie ochronia bo wystarczy ze ktos kichnie i wszystkim w glowie kowid sie włącza. Gazeta sama nakreca spirale strachu tymi fotografiami, koronawirus 24 na dobe, Do psychiatry idzicie sie leczyc na kowid.
 • Zrobili zombie z ludzi. Martwi za życia. Z grypą chce się izolować. Proponuję księżyc.
 • Dziękujemy ci pinokio z kaczorem za rozwój pandemii, ani kroku w tył przesłaniem pisu, a nie mające żon i nierozumiejące kobiet z onr w obronie pisu do bicia kobiet się szykują…
 • Nie lękajcie się, główny szarlatan i autorytet profesor Simon, ten od ganiania ludzi po plażach w wakacje, wyrywania lekarskich chwastów będących innego zdania na temat koronki niż on i wyzywania wątpiących w sens absurdalnych obostrzeń od psychopatów i morderców, właśnie ogłosił, że antyaborcyjne marsze to pikuś nie zagrożenie epidemiczne, bo jest dystans, maseczki no i wiecie najważniejsze, świeże powietrze. Te trochę więcej niż te dozwolone 5 osób, to też nic takiego. Czego jeszcze nie rozumiecie, covidianie?
 • W miescie jest no liczmy te 100 000 ludzi, zmarly 4 osoby 0,00004 %, jeb lock down jeb mandat za brak maseczki, co tam ustawy prawo, jak sie bawic to sie bawic
 • A ilu się zmieści naraz w szpitalu?
 • jaka izolacja o czym wy mowicie tysiace ludzi wychodzi na ulicy cprawie codzienie protestuja sa bardzo blisko siebie i co nagly przyrost zachorowań ? Nic koronawirus codzienie po 10 tys tylko bieze ma limit
 • Co się robi, będąc na kwarantannie, ze śmieciami? Normalnie do śmietnika
 • ta przejdzie samo. .. .akurat w chwili obecnej znam 3 osoby z mojego otoczenia, ktore wlasnie leza w domu z Covid, wrecz nie maja sil aby samodzielnie isc do toalety badz kuchni. I to nie sa osoby starsze, srednio maja po 40 lat. Wszystkie odosobnione przypadki, nie związane wzajemnie ze zobą. Po prostu scielo ich z nog, każde 10 kroków to wysiłek niesamowity, podobno gożej niż po jakimś maratonie. Z kolei 4 osoba która znam, mezczyzna lat ok 60 leży od tygodnia w śpiączce pod respiratorem. .. wiec zapewniam, że to nie jest ściema i nie jest to zwykla grypa
 • Średnio umiera 3 - 4 na 100 zarażonych. Kolejnych 16 przechodzi bardzo dzieżko, wymaga pobytu w szpitalu bądź w warunkach domowych przechodzi prawdziwe katorgi. Fizycznie czują się jak po zderzeniu z pociągiem. Kolejne 80 osób przechodzi to łagodniej, jakaś utrata węchu i smaku, gorączka itp. Niestety ale każdy z nas może znaleźć się w każdej z 3 grup, nie ma reguły na którą trafisz. To nie jest grypa !!!! Maski na twarz, bo w ten sposób dajesz sobie kilkadziesiąt % więcej szans dla siebie i innych !!!