UWAGA!

W tym tygodniu polecam

Elbląg, Kadr z filmu Sławomira Malinowskiego zatytułowanego „Omdurman”.
Kadr z filmu Sławomira Malinowskiego zatytułowanego „Omdurman”.

Koncerty, wystawy, spektakle, spotkania i wszystkie inne godne uwagi imprezy – co tydzień o tej samej porze w jednym tekście. Specjalnie dla naszych Czytelników wszelkie elbląskie wydarzenia skrupulatnie notuję, wybieram i z góry oceniam – ja, Olga Kaszubska.

I znów przyszło mi polecać „światowidowe” imprezy. Nie mam właściwie wyjścia, bo mimo, że w tym tygodniu w całym Elblągu dziać się będzie wiele, to i tak - wyjątkowo bogata i atrakcyjna - oferta Światowida wysuwa się na czołówkę.
     Już dziś w kinie będzie można zobaczyć filmy Sławomira Malinowskiego. „Omdurman” i „Stara Dongola” odkryją nam tajemnice Sudanu, opowiedzą o afrykańskich zwyczajach, historii i kulturze. Prowadzeni okiem elbląskiego podróżnika podążać będziemy śladami Stasia i Nel. Na ekranie zobaczymy kolorowe i palące słońcem sceny, a o nieuwiecznionych na taśmie przygodach towarzyszących filmowcom opowiadać będzie sam twórca.
     Kolejna rzecz warta uwagi to wystawa zdjęć z Australii i Nowej Zelandii autorstwa Krystyny Olechnowicz. Fotograficzne „Kartki z podróży” będzie można oglądać w Światowidzie od środy. Po wernisażu wyświetlony będzie filmu „Australia” z Nicole Kiddman. Wszystko za darmo.
     Z repertuaru kina Światowid polecam też film Andrzeja Wajdy „Tatarak”.
     A w weekend odbędzie się Rosyjska Majówka. W programie imprezy znalazły się projekcje filmów, wystawa rękodzieła, festiwal folkloru, warsztaty i degustacja kuchni rosyjskiej.
     We wtorek elbląski Świat Książki odwiedzą Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy „Naszej Historii 20 Lat RP.PL”. Spotkanie odbędzie się w księgarni przy ul. Garbary.
     O „Gargulcu” Andrew Davidsona będzie można porozmawiać w środę w Bibliotece Elbląskiej, a dokładnie w sali klubowej na jej poddaszu.
     A dzień później w sali „U św. Ducha” sopocki Teatr Stajnia Pegaza pokaże „Noel Wspak”.
     Na deski teatru wraca „Tajemniczy ogród”. Ten magiczny spektakl widzowie w każdym wieku będą mogli zobaczyć u Sewruka już w najbliższą sobotę.
     W tym tygodniu poznamy laureatów konkursów Elbląska Książka Roku i Elbląski Rękopis Roku. Rozstrzygnięcie literackiego plebiscytu w czwartek w Galerii El.
     W piątek w tej samej galerii otwarta zostanie wystawa, na której zobaczymy półtora tysiąca prac nadesłanych na 8. Międzynarodowy Konkurs Plastyczny Oddziałów i Klas Integracyjnych „Razem”.
     W klubie Mimoza piosenki Agnieszki Osieckiej wykona Marta Spycha. Akompaniować jej będą Sławek Sadło i Bartek Krzywda. Koncert „Zielono mi” tradycyjnie – w połowie tygodnia.
     W środę na scenę wyjdą też młodzi aktorzy. Festiwal Teatrzyków Dziecięcych „Akademia Baśni i Bajek” zagości w kinie Światowid.
     Czwartek będzie dniem pełnym naukowych doświadczeń, magicznych eksperymentów i efektownych pokazów, będą też ciekawe warsztaty i zabawy - wszystko to za sprawą Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na ten wyjątkowy piknik, który odbędzie się na terenie PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej, zapraszam dzieci, młodzież i... dorosłych. Człowiek uczy się przecież przez całe życie.
     To, co wiedzą i potrafią już najmłodsi uczniowie dzień później zweryfikuje Elbląski Turniej Wiedzy i Sprawności TWIS ‘2009. Sprawdzian maluchów odbędzie się - po sąsiedzku - w hali Centrum Sportowo-Biznesowego.
     A skoro o sąsiedztwie mowa, to przypomnieć mi wypada, że w sobotę Spółdzielnia Mieszkaniowa Zakrzewo organizuje festyn z okazji Dnia Dziecka i Dnia Sąsiada .
     W sobotę będziemy też mieli okazję odświeżyć pamięć o historii. Tego dnia bowiem na Starówce świętowany będzie Dzień Hanzy.
     A w niedzielę parkiem Modrzewia zawładnie, 30-letni już, król Piegus. Jubileuszowy festyn dla maluchów rozpocznie się w samo południe.
     Przypominam też, że Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu prowadzi zbiórkę pieniędzy na rehabilitację 9-miesięcznej Marysi Brzóski. Aby wesprzeć akcję można kupić bilety-cegiełki na bal charytatywny, który odbędzie się w sobotę w firmie gastronomicznej „Romantica” przy ul. Obrońców Pokoju 40. Podczas spotkania prowadzona będzie też aukcja prac fotograficznych.
     Dwudniowa impreza sportowa czeka miłośników wrotkarstwa. Mistrzostwa młodzików odbędą się we wtorek i środę na torze przy ul. Zajchowskiego.
     W tym tygodniu emocji nie pozbawieni zostaną również kibice Olimpii Elbląg. W środę w wojewódzkim półfinale Pucharu Polski elbląscy piłkarze zmierzą się z Zatoką Braniewo, a w sobotę czeka ich decydujący mecz w Morągu.
Olga Kaszubska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama