UWAGA!

Przedsiębiorco, zarejestruj lodówkę!

 Elbląg, Przedsiębiorco, zarejestruj lodówkę!

To nie prima aprilis, to skutek ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o substancjach zubażających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych i rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej.

Termin rejestracji lodówek i urządzeń klimatyzacyjnych, które zawierają, co najmniej 3 kg substancji fluorowanych upływa 14 marca. Po tym terminie kontrolerzy mogą nakładać kary finansowe.
       Centralny Rejestr Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej (CRO) powstał w celu dostosowania polskich przepisów do unijnych. Podmiotem odpowiedzialnym za prowadzenie rejestru urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, przeciwpożarowych i pomp ciepła jest Instytut Chemii Przemysłowej im. prof. Ignacego Mościckiego w Warszawie. Obowiązek dotyczy sporej liczby podmiotów gospodarczych, jeśli weźmiemy pod uwagę ile z nich używa regałów i komór chłodniczych, czy klimatyzatorów. Wymienić trzeba choćby sklepy, sadowników, laboratoria medyczne, hotele, zakłady przetwórstwa…
       Przedsiębiorcy, którzy posiadają wymienione urządzenia zawierające co najmniej 3 kg substancji kontrolowanych lub fluorowanych gazów cieplarnianych, powinni do dnia 14 marca b.r. sporządzić dla każdego urządzenia specjalną kartę, w której określi się m.in. rodzaj i ilość czynnika. Wszelkie informacje oraz wzór takiej karty znaleźć można na stronie Instytutu Chemii Przemysłowej (http://www.ichp.pl/CRO). Informacje można też znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska, które w rozporządzeniu z dnia 8 stycznia 2016 r. w sprawie Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej określiło:
       - sposób prowadzenia Centralnego Rejestru Operatorów Urządzeń i Systemów Ochrony Przeciwpożarowej,
       - sposób gromadzenia danych w Centralnym Rejestrze Operatorów,
       - sposób udostępniania danych zawartych w Centralnym Rejestrze Operatorów,
       - sposób zabezpieczenia danych zawartych w Centralnym Rejestrze Operatorów
       - wzór formularza rejestracyjnego, o którym mowa w art. 14 ust. 6 Ustawy (na stronie 4.).
      
       Kary za brak kart
       Po 14 marca 2016 roku kontrolerzy będą mogli za brak karty urządzenia nakładać kary w wysokości od 600 do 3 tys. zł. Wysokość kary ma zależeć m.in. od wpływu danego urządzenia na środowisko i dotychczasowej działalności przedsiębiorstwa.
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Poradnik

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Przecież lodówki i zamrażarki są w każdym spożywczaku! I co, na każdą trzeba teraz kartę zakładać? Masakra. Toć to wariactwo.
 • No to ciekawe skąd przedsiębiorca ma wiedzieć, co schładza mu pomieszczenie czy to freon czy jakiś inny gaz. Czy ktoś z czytelników wie co zwiera lodówka, czy klimatyzator? Ba mało tego, czy ktoś ten gaz ma zważyć?Może jak jest 5 kg to upuścić do masy 2,99 kg i spokój. Najlepiej zrobić to jak kontrola przyjdzie, później pójdzie i można gaz uzupełnić. Tak chyba najtaniej ! To nie paranoja to Polska!!!
 • Duża lodówka domowa z zamrażarką zawiera poniżej 0,5kg czynnika chłodzącego więc dotyczy to naprawdę sporych lad chłodniczych i zamrażarek a nie takich które są w małym sklepiku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Marcinu007(2016-02-23)
Reklama