Poszlaki to za mało. 25 lat więzienia dla Jana R.
Jan R. ps. "Kulawy", szef grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, która zajmowała się przemytem papierosów, alkoholu oraz narkotyków na dużą skalę, a także wyłudzeniami odszkodowań za fikcyjne stłuczki, włamania i kradzieże aut został skazany dziś (31 maja) na karę 25 lat więzienia. To mniej niż żądał prokurator, ale sędzia podkreślał, że o ile te zarzuty mają pokrycie w dowodach to już stawiany zarzut zabójstwa dwóch mężczyzn ze Szczecina opiera się jedynie na poszlakach. Niższe wyroki usłyszeli również pozostali oskarżeni w sprawie gangu z Kisielic.
W środę wyrok ws. gangu "Kulawego"
To był skomplikowany i długi proces, długa jest i lista zarzutów. Od działania w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem odszkodowań za fikcyjne stłuczki, przez handel papierosami, alkoholem i narkotykami, po zbrodnię zabójstwa. Prokurator żąda dożywocia dla pięciu z dziewięciu oskarżonych, w tym dla domniemanego szefa grupy, Jana R. Z kolei adwokaci twierdzą, że ich klienci są niewinni. Jutro (31 maja) przed elbląskim sądem ma zapaść wyrok w głośniej sprawie tzw. gangu "Kulawego" z Kisielic.
Bili i kopali
Policjanci zatrzymali sprawców pobicia, do jakiego doszło tydzień temu w Braniewie.
Potrącił rowerzystkę, miał ponad dwa promile
40-letni Jarosław O., który potrącił samochodem 17-letnią rowerzystkę trafił do policyjnego aresztu. Mężczyzna miał 2,14 promila alkoholu w organizmie. Został zatrzymany przez policjantów niedługo po zdarzeniu. Niedługo… ponieważ zaraz po, odjechał z miejsca wypadku.
Policjanci podsumowali weekend w Elblągu
Ponad 200 policyjnych interwencji, ponad 400 osób wylegitymowanych a także zatrzymanych 6 osób poszukiwanych. Dodatkowo policjanci przewieźli do pogotowia socjalnego 19 nietrzeźwych. Funkcjonariusze prewencji skontrolowali 13 kierujących, natomiast patrole ruchu drogowego sprawdziły trzeźwość łącznie ponad 700 kierujących. Pozwoliło to na zatrzymanie 7 pijanych kierowców.
Jaka matka taki syn
Tylko kilka minut cieszył się skradzionym rowerem 20-latek, który zabrał rower górski z klatki schodowej jednego z bloków w centrum Elbląga. Zaraz po kradzieży zatrzymali go policjanci. Skradziona rzecz wróciła do prawowitego właściciela, a mężczyzna okazał się być poszukiwany i trafił do aresztu.
Ukradł busa niepełnosprawnym dzieciom
Policjanci zatrzymali 39-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o kradzież busa spod jednej z placówek szkolno-wychowawczych w Elblągu. Skradziony pojazd był przystosowany do przewozu dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Policjanci znaleźli przemalowany i porzucony samochód pod Elblągiem. Sprawcy grozi kara do 10 lat więzienia.
Niebezpieczna prędkość
Policjanci z ruchu drogowego zatrzymali dwóch kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h. Pierwszy z nich kierował volkswagenem drugi mercedesem. W obu przypadkach funkcjonariusze zatrzymali prawa jazdy na trzy miesiące.
Awantura w sklepie
Policjanci zatrzymali 43-letniego mężczyznę, który awanturował się w sklepie z artykułami przemysłowymi. Powodem interwencji najpierw ochrony a później policji było fakt, że mężczyzna rozpakowywał artykuły na dziale wędkarskim. Gdy zwrócono mu uwagę, stał się agresywny, więc na miejsce wezwano policyjny patrol.
Awantura z nożem w tle
Policjanci interweniowali po kłótni do jakiej doszło pomiędzy dwójką braci. W jej trakcie młodszy z braci 27-letni Paweł Z. miał ugodzić starszego brata nożem. Jak wynika z ustaleń mężczyźni pokłócili się w trakcie picia alkoholu.
Ukradli 17 kilogramów słodyczy
Policjanci zatrzymali dwóch 19-latków, którzy ukradli słodycze z jednego ze sklepów samoobsługowych przy ul. Królewieckiej. Słodycze, a właściwie kartony ze słodyczami miały wartość blisko tysiąca złotych.
Sprawca pobicia 11-latka skazany
Piotr U., oskarżony o pobicie 11-letniego Michała, został skazany na pięć lat więzienia. Ma również zapłacić trzy tysiące złotych tytułem zadośćuczynienia poszkodowanemu chłopcu. - Tu cały czas chodzi o dziecko, które ma 11 lat, a nie o dorosłego mężczyznę. Nikt nie bierze tego pod uwagę. Dlatego nie do końca zgadzam się z tym wyrokiem. Przedyskutujemy z mecenasem, co dalej – mówił Piotr Stancelewski, ojciec chłopca, tuż po ogłoszeniu wyroku.
Prokurator: Pięć razy dożywocie
Pamiętliwy, chciwy, mściwy. Pracowników dyscyplinował nasyłając na nich swoich „żołnierzy”, którzy kijem bejsbolowym lub młotem wybijali niesubordynację z głowy. Tak opisywał Jana R. ps. „Kulawy”, domniemanego szefa gangu z Kisielic, prokurator Andrzej Litwińczuk. W mowie kończącej proces podkreślał, że oskarżony, który zajmował się m.in. przemytem papierosów, handlem narkotykami, wyłudzaniem odszkodowań, „po trupach” dążył do sukcesu. Jednak najcięższy zarzut dotyczy zabójstwa dwóch mężczyzn ze Szczecina. Ich ciał nigdy nie odnaleziono. Prokurator żąda dla sprawców zbrodni dożywocia.
Na podwójnym gazie
W poniedziałek, 15 maja 24-letni mieszkaniec Fromborka prowadził samochód osobowy będąc w stanie nietrzeźwości, zjechał z drogi i uderzył w przydrożne drzewo.
Fałszywa pracownica socjalna trafiła do aresztu
Sąd aresztował na trzy miesiące 40-letnią mieszkankę Częstochowy, która w Elblągu, podając się za pracownika opieki społecznej, okradła starsze małżeństwo. Oszustka nie działała sama. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.
Płacił kartą babci, gdy żyła. Płacił też, gdy zmarła...
Policjanci z Elbląga zatrzymali 26-letniego mężczyznę, który jest podejrzany o oszustwo i kradzież. Zatrzymany zabierał kartę płatniczą swojej babci i dokonywał nią transakcji w sklepach. W ten sposób wydał kilkaset złotych. Nie zaprzestał tego procederu nawet po śmierci kobiety. Gdy, zabrakło mu pieniędzy ukradł rower z baru w Gronowie Górnym i spieniężył go z kolegą.
Policjant po służbie zatrzymał fałszywego pracownika socjalnego
Wczoraj (10 maja) policjant po służbie zatrzymał 40-letnią kobietę, która podawała się za pracownika socjalnego. Próbowała okraść starsze małżeństwo. Funkcjonariusz przytrzymał kobietę, zadzwonił pod 997 i wezwał patrol policji. Podejrzana trafiła do policyjnego aresztu. Kryminalni sprawdzają, czy nie miała na swoim koncie innych, podobnych kradzieży w Elblągu. Mieszkanka Częstochowy była wcześniej wielokrotnie karana za przestępstwa przeciwko mieniu. Grozi jej kara do 5 lat więzienia.
Do więzienia za gwałt
Cztery miesiące trwał proces dwóch mieszkańców gminy Frombork oskarżonych o gwałt na 24-letniej elblążance. Ostatecznie sąd uznał, że są winni gwałtu, więzienia kobiety, a także grożenia jej śmiercią, za co wymierzył im karę pięciu lat pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny.
Za znieważenie odpowie przed sądem
W niedzielę,7 maja trzydziestoletni mieszkaniec Braniewa kierował ulicami miasta samochodem osobowym będąc w stanie nietrzeźwości. W trakcie zatrzymania znieważał interweniujących funkcjonariuszy. Odpowiedzialność karną poniosą również dwaj mężczyźni, którzy podczas interwencji pojawili się na miejscu zdarzenia i zmuszali policjantów do zaniechania prawej czynności służbowej.
Wjechał oplem do rowu melioracyjnego
Policjanci zatrzymali 28-letniego mężczyznę, który wjechał autem do rowu melioracyjnego w okolicach miejscowości Bielnik Drugi. Dodatkowo w aucie znajdowały się w tym czasie 3 inne osoby. Żadna z nich nie była trzeźwa. Kierującemu może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności za jazdę autem w stanie nietrzeźwości.























