UWAGA!

Czekała na nietypową przesyłkę, tymczasem straciła ponad 1800 euro 

 Elbląg, Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu.
Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację do tekstu. Fot. pixabay

79-letnia mieszkanka powiatu braniewskiego na skutek działania oszusta straciła ponad 1800 euro. Nowa znajomy na jednym z popularnych portali społecznościowych przekonywał kobietę, że chce wysłać na jej adres samochód z pieniędzmi. Przesyłka oczywiście nigdy nie dotarła, a kobieta straciła oszczędności. Policjanci cały czas przypominają – nigdy nie przekazujmy pieniędzy obcym osobom i zachowajmy czujność w sieci!

W środę (12 stycznia), do braniewskiej komendy Policji zgłosiła się 79-letnia mieszkanka powiatu, by poinformować, że została oszukana. Sprawą zajęli się kryminalni. Z relacji kobiety wynikało, że na początku stycznia 2022r. do grona jej znajomych, na jednym z portali społecznościowych, dołączył pewien mężczyzna. Pokrzywdzona korespondowała z nim na komunikatorze. Pewnego dnia nowy znajomy poinformował 79-latkę, że chciałby przesłać do Polski na jej adres samochód, w którym znajduje się duża suma pieniędzy. Mężczyzna zapewniał, że to jedyny sposób, aby uchronić własność przed piratami, którzy grasują na morzu, w pobliżu miejsca, w którym on przebywał. Kobieta zdecydowała się pomóc „znajomemu”, wtedy też pojawiły się pierwsze prośby o przelanie gotówki. Nietypowa paczka miała utknąć na lotnisku w Krakowie i koniecznym było wykupienie samochodu poprzez zrealizowanie przelewów. 79-latka przelała w sumie ponad 1800 euro, a gdy mężczyzna dopytywał o potwierdzenie transakcji zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa i o wszystkim powiadomiła policjantów.


       Oszuści cały czas modyfikują swoje metody działania. Aby obronić się przed działaniem przestępców musimy być przede wszystkim ostrożni!

 

Policjanci przestrzegają :

  • Nie przekazuj pieniędzy innym osobom;
  • Zawsze weryfikuj tożsamość znajomego/ członka rodziny, który prosi cię o finansowe wsparcie;
  • Nie podawaj nikomu danych do logowania na swoje konta bankowe;
  • Nie przekazuj obcym osobom kodów do płatności mobilnych;
  • Nie klikaj w linki w wiadomościach SMS ani mailowych wysyłanych przez nieznane ci osoby. A jeśli nam się to zdarzy, dokładnie sprawdzajmy, na jakiej stronie się znajdujemy. Czytajmy też dokładnie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów.
Kom. Jolanta Sorkowicz, oficer prasowy KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama