UWAGA!

Kłusownik ukarany

 Elbląg, Kłusownik ukarany
fot. policja

W listopadową noc 2019 r. myśliwych nieopodal Markus zaniepokoił huk wystrzałów. Na miejscu skąd dobiegały ujęli 24-letniego kłusownika. Ten jednak najpierw nie chciał się poddać, potem im groził, a w końcu próbował z pomocą znajomych ich zastraszyć. Sprawą najpierw zajęli się policjanci, a finalnie trafiła do sądu, który skazał 24-latka oraz osoby mu pomagające.

24-letni mieszkaniec powiatu elbląskiego został ujęty na gorącym uczynku przez myśliwych, którzy w nocy 17 listopada 2019r. słyszeli huk wystrzałów w lesie nieopodal Markus. Myśliwi pojechali na miejsce i zatrzymali mężczyznę w kominiarce, ze sztucerem i noktowizorem. Ujęty przez myśliwych kłusownik odgrażał się, że przestrzeli im kolana. Próbował również ich przekupić. To jednak mu się nie udało, ale nie powstrzymało.
       Sprawca poprosił o pomoc 44-letniego znajomego, który zniszczył drzwi domu, w którym mieszkał jeden z myśliwych. Próbował zastraszyć jego i jego rodzinę uszkodzeniem ciała i śmiercią. O całym zdarzeniu została powiadomiona elbląska policja. Funkcjonariusze zatrzymali 24-latka i zabezpieczyli w jego domu sztucer i strzelbę. W bagażniku jego samochodu natrafili na szczątki zwierząt. Do sprawy został zatrzymany także 65-letni mężczyzna (ojciec 24-latka), który udostępnił mu broń do przestępczego procederu, a także 44-latek, który terroryzował świadków. Z posesji głównego podejrzanego funkcjonariusze zabrali także psa, który przebywał w fatalnych warunkach (bez wody, wystawiony na działanie warunków atmosferycznych i na łańcuchu).

Z ramienia elbląskiej komendy sprawą zajęła się asp. Iga Sozoniuk, znana z determinacji i dociekliwości w sprawach związanych z przestępstwami, których ofiarą padają zwierzęta. Przesłuchano kilkudziesięciu świadków i zgromadzono wiele materiału dowodowego. Dzięki współpracy myśliwych z policjantami sprawa znalazła swój finał w sądzie.

Oskarżony usłyszał wyrok nielegalnego polowania, gróźb karalnych oraz znęcania się nad zwierzęciem. Pies został mu odebrany i trafił pod opiekę „animalsów". Ponadto musi zapłacić 5,4 tys. zł grzywny oraz wpłacić 2 tys. zł na rzecz Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Elblągu.

Co więcej, w tej sprawie został skazany także ojciec 24-latka, który pomógł synowi w przestępstwie udostępniając mu broń. On ma zapłacić 500 zł grzywny. Skazany został także 44-letni mężczyzna, który zastraszał świadka. Ma zapłacić 500 zł grzywny oraz 700 zł jako zadośćuczynienie za naprawienie drzwi, które zniszczył.

Jakub Sawicki, biuro prasowe KMP w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • No to kara ich spotkała 500 zł i 700 zł. Śmiechu warte
 • @Słodki - To byli prawi i sprawiedliwi ludzie, więc sąd rozumiał, że to głód ich pchnął do popełnienia tak drobnych i nieistotnych wykroczeń.
 • ha, ha 5,4tyś, 2 tyś aż w końcu za udostępnienie broni 500 zł. Tyle to on co niedzielę księdzu na tacę daje. Pani Igo Sozoniuk pani naprawdę z determinacją walczy z takimi przestępstwami?satysfakcjonuje panią taki wyrok?, ,Pseudo myśliwy'', który najprawdopodobniej nie potrafi strzelać okalecza mnóstwo zwierzyny która postrzelona mimo to ucieka a potem kona w męczarniach dostaje taką, ,karę''?????Za zabicie psa 3-5 lat, ale już sarny, dzika (bez wymaganego zezwolenia)5 tyś. O co chodzi? Czyżby dzikie zwierzęta mniej (albo wcale)cierpiały
 • Ile dostali przestępcy terroryzujący świadków? Dlaczego staremu kłusownikowi nie została zarekwirowana broń, skoro udostępnił ją do popełnienia kolejnego przestępstwa? Dlaczego bandyta i gangster dostaje 500 zł mandatu? Gdzie są dane kryminalistów? Gdzie jest nazwisko wyrokującego sędziego? Co to za bajzel?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  0
  07 zgłoś się(2021-03-22)
 • Śmieć grozi śmiercią, dewastuje dom i dostaje karę 1200 zł? To jest kpina.
 • a dlaczego nie dostał 8 lat za nielegalne posiadanie broni?
 • Bez odsiadki co za bzdurne kary, za groźby karalne mandat? żałosne, czy te sądy faktycznie nie mogą karać?
 • Ten artykuł to chyba jakiś żart i zachęta do kłusownictwa, znęcania się nad zwierzętami, niszczenia cudzych drzwi i stosowania gróżb karalnych. Wstyd dla super uległego / zastraszonego sądu za decyzje po 2 latach. Ta szybkość to pewnie dzieki reformom ministra Ziobry. , bo normalnie to byłby miesiąc. Jedyny plus w tej historii to pani policjantka za sumienne wykonywanie swojej pracy.
 • Gratulacje dla Pani Igi za zaangazowanie w swojej pracy, czego nie mozna powiedziec o innych uczestnikach tej sprawy. z ramienia służb. Nie zdziwiłbym się, gdyby ta wspaniała trójka z pod elblaskiej wsi była zatrudniona w Orlenie i stąd taki niewyrok.
 • Chyba to jakieś jaja. .. do 1 kwietnia daleko grożenie śmiercią i zastraszanie rodziny wycenia się na 5 tysiaków???
 • ,, zadośćuczynienie za naprawienie drzwi, które zniszczył"- Panie Sawicki proszę poczytać co to jest zadośćuczynienie. :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  dawid2240:)(2021-03-22)
 • tak wasnie ziobro, pod czujnym okiem kaczynskigo, robi w Polsce od kilku juz lat reforme prawa
Reklama