UWAGA!

Kodeks drogowy dla rowerzystów

 Elbląg, Kodeks drogowy dla rowerzystów

Sezon rowerowy rozpoczął się wraz z nadejściem wiosny. Nasze prawa i obowiązki, jako uczestników ruchu drogowego, w tym rowerzystów reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym. W akcie tym widnieje szereg przepisów regulujących zasady poruszania się rowerem - przypomina Straż Miejska w Elblągu.

Przede wszystkim należy zapoznać się z samą definicją słowa "rower".

Według definicji rower to pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Co do zasady rowerem poruszać się można po drodze dla rowerów. Droga dla rowerów jest to droga lub jej część przeznaczona do ruchu rowerów, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi; droga dla rowerów jest oddzielona od innych dróg lub jezdni tej samej drogi konstrukcyjnie lub za pomocą urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem; szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów; warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła), z tym, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Kierującemu rowerem zabrania się: jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, z tym, że dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego; jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach lub podnóżkach; czepiania się pojazdów.

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania rowerem przez osobę, która nie ukończyła 18 lat jest karta rowerowa, motorowerowa lub prawo jazdy.

Zabrania się zatrzymania pojazdu: na przejeździe dla rowerzystów (mandat 100-300zł); na drodze dla rowerów (mandat 100zł), pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru.

W Polsce nie ma konieczności jazdy na rowerze w kasku. Warto jednak zainwestować w ten element wyposażenia. Rowerzysta na drodze z osłonięta głową jest znacznie bezpieczniejszy.

Straż miejska w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Zabrakło podkreślenia, że jazda rowerem po pasach bez wyznaczonej ścieżki rowerowej zagrożona jest wysokim mandatem. Osoba dojeżdżająca do przejścia dla pieszych gdzie ścieżka rowerowa nie występuje i wjeżdżając na nią w myśl przepisów nie jest pieszym tylko kierującym i nie trzeba ustępować takiemu pojazdowi.
 • Owszem, ale jak potrącisz... odpowiesz za potrącenie pieszego na przejściu.
 • Weźcie się za tych cymbałów rowerzystów którzy jeżdżą bez oświetlenia, kasku i po chodnikach !
 • Już się bierzemy, ale najpierw zaczniemy od ciebie w ramach naszego programu walki z idio*mi internetowymi. Pozdrawiam, śmieszkowa policja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  5
  śmieszkowa_policja(2022-04-19)
 • A paradoksalnie artykuł upiększa auto blokujące ścieżkę dla rowerów. Każdy na swoje grzechy i kierowcy i rowerzyści. Chociaż chyba ciężko spotkać zaparkowany rower wzdłuż pasa jezdni; -)
 • Droga dla rowerów i pieszych to inaczej chodnik tak. Napisane ciężkim językiem.
 • My, rowerzyści, świadomi głupich zachowań innych rowerzystów, dziękujemy bardzo za ten wpis (rozumiemy, że nie ma aktualnie tematów, więc jesteśmy wyrozumiali). Poprosimy również o artykuł na temat przepisów ruchu drogowego dla jeżdżących samochodami, ze szczególnym uwzględnieniem najczęściej popełnianych wykroczeń i przestępstw: jazdy po pijaku, jazdy z pisaniem esemesów, gadaniem przez telefon w trakcie kierowania pojazdem, parkowaniem na chodnikach, ścieżkach rowerowych, jazdy z rozjeżdżaniem lub choćby nieustępowaniem pieszym na przejściach, jazdy po chodnikach. Z góry dziękujemy!
 • Za to bardzo łatwo, wręcz nagminnie znajduje się samochody zaparkowane na całej szerokości chodnika, auta zaparkowane tak, że nie widać, czy zza pasów coś wyjeżdża.
 • Kolejna grupa świetych krów zaraz po pieszych na przejściach. Tzw rowerzyści nagminnie łamią przepisy jeżdżąc po chodnikach i jeszcze potrafia bałwany dzwonic na pieszych. Tylko jakos SM i Policja udaje zawsze, że nie widzi.
 • Jak ja czekałem na tą napieprzankę jednych i drugich i trzecich ha ha ha nareszcie WYLAZŁO polactwo.
 • @ha ha ha - Tego typu artykuły mają chyba na celu zdobycie jak najwięcej komentarzy pod spodem, im więcej się ludzie nawalają, tym więcej odsłon reklam. Prawda jest taka, że wszyscy uczestnicy ruchu: kierowcy samochodów, motocykli, rowerów, piesi są albo ok, albo popełniają błędy, albo wykroczenia, a nawet przestępstwa. Prawda jest też taka, że o ile pewne rzeczy mogą irytować (np. rowerzysta dzwoniący na chodniku na pieszych albo pieszy lezący ociężale po pasach, zagapiony w smartfon), to inne stanowią naprawdę zagrożenie dla życia, a to, niestety, częściej domena kierowców z racji tego, że kierują pojazdami, które są dużo cięższe, mają określoną drogę hamowania, w momencie zderzenia z innym pojazdem albo pieszym czy rowerzystom to ci ostatni płacą za to najwyższą cenę. Kierowcy też mają w nosie komfort pieszych, parkując samochody gdzie popadnie: masowo na trawnikach, na chodnikach, "ja tylko na chwilę" w miejscu niedozwolonym, ale za to lubią sobie wyzwać innych uczestników od "świętych krów". Ogólnie to warto, byśmy wszyscy stosowali się do przepisów, a życie stanie się dużo prostsze i na pewno bezpieczniejsze :-)
Reklama