UWAGA!

Miejscy strażnicy pod lupą radnych

 Elbląg, Miejscy strażnicy pod lupą radnych
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Radni z komisji rewizyjnej skontrolowali działalność Straży Miejskiej w Elblągu. Jakie są wnioski z tej kontroli?

Kontrolę od czerwca do sierpnia przeprowadził trzyosobowy zespół radnych: Adam Matwiejczuk, Jolanta Janowska i Krzysztof Konert. Sprawdzili działalność SM w latach 2019-2020 m.in. pod względem jej wyników, realizacji budżetu, zatrudnienia. Radni nie stwierdzili nieprawidłowości w tym zakresie, za to zwrócili uwagę na utrudniony bezpośredni dostęp mieszkańców do siedziby SM, która znajduje się na czwartym piętrze w budynku Centrum Usług Społecznych (dawny MOPS) przy ul. Winnej, a także na trudne warunki pracy strażników w siedzibie SM.

 

Wolą inne służby

W Straży Miejskiej jest obecnie 25,5 etatu (w tym 24 etaty strażników), ale nie wszystkie są obsadzone. Roczne koszty utrzymania tej jednostki to ok. 1,6 mln złotych. Średnie wynagrodzenie w SM w 2020 roku wyniosło 3852 zł brutto. Pracownicy SM otrzymali ostatnio podwyżki w listopadzie 2020 r. (średnio 300 zł brutto) i w kwietniu 2019 r. (średnio 150 zł brutto), ale to nie zatrzymało dużej rotacji kadrowej w SM.

- W 2020 roku decyzją prezydenta uzyskaliśmy dwa dodatkowe etaty, w bieżącym roku – kolejne dwa. Niemniej jednak w całym 2020 roku szeregi jednostki opuściło 6 osób, odchodząc w większości do innych służb mundurowych. 3 osoby wybrały służbę w wojsku, 2 osoby w policji. Postępujące wciąż rotacje kadrowe sprawiają, że obecnie mamy dwa wolne etaty. Z pracy odchodzą nie tylko wieloletni pracownicy, ale również młodzi po poznaniu specyfiki pracy. Tak duża rotacja generuje dla jednostki dodatkowe koszty zatrudnienia, przeszkolenia, umundurowania, badań psychologicznych, wstępnych itp. - pisze w raporcie dla komisji rewizyjnej Arkadiusz Kulik, komendant Straży Miejskiej w Elblągu. - Z każdym przeprowadzonym naborem coraz mniej osób zgłasza swoją kandydaturę. W ostatnim – w 2021 roku – na dwa miejsce dokumenty przesłały tylko 4 osoby. Niestety, nasza oferta nie jest konkurencyjna, gdyż w wyniku wieloletnich okresów zamrożenia płac w jednostkach budżetowych aktualnie nowym pracownikom oferujemy najniższe wynagrodzenie krajowe. Nawet perspektywa dodatków za wysługę lat oraz innych ustawowych składników wynagrodzenia nie stanowi o atrakcyjności oferty.

Komisja rewizyjna złożyła do prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej wniosek w sprawie Straży Miejskiej.

- Mamy dwa spostrzeżenia. Po pierwsze, aby obiekt Straży Miejskiej był w większym zakresie dostępny dla mieszkańców niż obecnie i by warunki pracy strażników się poprawiły. Po drugie, by to była praca atrakcyjniejsza finansowo, by pracownicy nie szukali okazji, aby przenieść się do innych instytucji, gdzie zarobki są wyższe. Mam nadzieję, że wszyscy są przekonani, że Straż Miejska jest w naszym mieście potrzebna – powiedział Krzysztof Koncert podczas ostatniego spotkania komisji rewizyjnej, komentując sprawę wniosku do władz miasta. - Mamy nadzieję, że nasz wniosek nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie - pomoże.

- Cieszę się, że państwo radni zauważyliście, w jakich warunkach pracujemy. Mimo trudności cieszę się z każdego kroku do przodu i że nasza służba przynosi efekty miastu i mieszkańcom – stwierdził komendant Kulik podczas zdalnego posiedzenia komisji rewizyjnej.

 

Straż zmieni siedzibę?

W obecnej siedzibie SM nie ma sali odpraw, pomieszczeń socjalnych, nie ma powierzchni magazynowych czy pomieszczenia do przechowywania archiwalnej dokumentacji. Nie ma też przestrzeni, by wydzielić samodzielne miejsca dla poszczególnych stanowisk. Utrudniony dostęp do siedziby SM mają też mieszkańcy, szczególnie osoby starsze i niepełnosprawne. - Winda dla osób niepełnosprawnych dojeżdża tylko do trzeciego piętra (SM jest na czwartym – red.) - pisze w raporcie dla komisji komendant SM. Na dodatek w związku z obostrzeniami covidowymi... została ona wyłączona z użytkowania.

Straż Miejska od dłuższego czasu szuka nowej lokalizacji dla swojej jednostki. Na razie bezskutecznie. Jednym z branych pod uwagę miejsc jest samodzielny budynek po drugiej stronie ul. Winnej, w której obecnie mieście się oddział Centralnego Biura Śledczego Policji. Ta jednostka ma się przenieść do nowej siedziby Komendy Miejskiej Policji, która ma powstać przy ul. Lotniczej. Na razie jednak nie ma nawet pozwolenia na jej budowę.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Dzisiejszym hitem sesji jest koncepcja i to sluszna i jedyna koncepcja i od koncepcji jestem tutaj ja -:)i uwielbiam te umizgi !
 • Straż miejska hm hm to straż dla mieszkańców czy Ratusza bo tam ich siedzi najwięcej jakby Pan Prezydent był Prezydentem Nowego Yorku A po drugie tylko karają na starym mieście bo tak łatwo jest podjechać i kazać zapłacić niż podjechać to osoby na Mazurskiej i ukarać tam stojących na trawniku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  1
  Miko1213@wp(2021-09-23)
 • to do likwidacji a nie DPS w Rangurach !!!!! bezradni !!! a jak komendant milicji mówi że bez starży nie zapewni bezpieczeństwa to go odwołać skoro sam mówi że jest niewydolny
 • A gdzie straż na Mazurskiej gdzie auta stoją na trawniku przy ZUS??? Wygodniej do ludzi na starym mieście bo tam nie trzeba pisać protokołów
 • Może jednak Krzysztof Konert :)
 • Ci ludzie to darmozjadów, czy ktoś widzi ich na mieście? Ja nie, ale widzę ich samochód często na działkach Skowronek a Okreznej. Mają tam cicha siedzibę. Za ich syzyfowa prace to i tak dużo zarabiają. Ja w sklepie zarabiam 1/3 tego co oni a pracuję świątek, piątek i niedziela.
 • Straż powinna być zlikwidowana. Ja ich na ulicznych patrolach nie widzę ani w dzień ani w nocy.
 • Za wszystkie zastrzeżenia Komisji Rewizyjnej odpowiada obecny prezydent Elbląga, Witold Wróblewski. Wolnych budynków ktore mogą być przeznaczone dla straży Miejskiej jest w Elblagu bez liku, więc należy tu skrytykować slabe dzialania prezydenta.
 • Ci ludzie to darmozjadów, czy ktoś widzi ich na mieście? Ja nie, - jak pan nie widzi to należy wyjść z 4 scian pracy, czy domu do Miasta
 • Straż Miejska powinna karac ludzi ktorzy nie sprzataj po psach kupy!!!!! Od tego sa!!!!! Wszedzie psy sraja a mandatu nikt na nich nie naklada!!!!! Ja bym zlikwidował nie potrzebna Straz oni chronia czy mandaty za Policje wypisują?????Szkoda kasy z miasta.
 • Rozwiązanie jest proste - Straż Miejską dofinansować, siedzibę przenieść (albo ten budynek służb na Winnej, albo np. budynek po Hotelu Elzam, który jest i w dobrej lokalizacji i akurat stoi pusty i niszczeje), zaś SM postawić nowe zadania, np. bombardowanie mandatami nieużytych trujaków samochodowych w mieście i/lub parkingowych barbarzyńców na Starówce i gdzie indziej, i zacząć od tej służby w końcu egzekwować skuteczność. Jeśliby ktoś był ciekaw skąd wziąć na to pieniądze, to podpowiadam - np. ze środków na durnowate POmniki-słupniki, albo ze środków na zbędne "turlejówki"w parku Modrzewia - tylko w tej edycji BO to ponad 700 tys. zł, na rok finansowania co najmniej kilku etatów sPOkojnie starczy; Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #zarobasy, #libki, #tusk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  12
  lewą stroną jadę(2021-09-23)
 • @esezmen - Koncert z rodziny pułkownika?
Reklama