UWAGA!

Nielegalne odpady z Bogaczewa wracają do Anglii

 Elbląg, Nielegalne odpady z Bogaczewa wracają do Anglii
fot. arch. KMP w Elblągu

Do nieczynnego zakładu stolarskiego w Bogaczewie pod Elblągiem ktoś zwoził tirami odpady z Wielkiej Brytanii. O czym pisaliśmy jako pierwsi. Proceder został przerwany, gdy sprawą zainteresowała się policja i prokuratura. W sprawie cały czas jest prowadzone śledztwo a jednym z jego efektów jest to, że w środę (16.12) zaczęło się wywożenie śmieci. Zostaną one zutylizowane a koszt utylizacji pokryje strona brytyjska. Jak mówią policjanci, to również efekt współpracy z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Odpady trafiły do Polski nielegalnie, pod pozorem przeznaczenia ich do recyklingu. Zgodnie z ustaleniami pochodzą one z Anglii. Postępowanie mające na celu ustalenie winnego tej sytuacji wciąż trwa. Sprawa ma charakter śledztwa i jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Elblągu, przy współpracy ze służbą celną oraz służbami środowiskowymi z Polski oraz z Wielkiej Brytanii.

Sprawa sięga wiosny 2018 roku, kiedy to policjanci z Elbląga otrzymali informacje, że w podelbląskim Bogaczewie są prawdopodobne nielegalnie składowane śmieci. Zajęła się tym komórka zwalczająca przestępczość gospodarczą. Na miejscu stwierdzono 150 ton zmagazynowanych odpadów. Były to zmieszane i sprasowane śmieci komercyjne (pozostałości opakowań po napojach kartonowych, folia aluminiowa, fragmenty nakrętek, papier, itp). Te pozostałości po recyklingu nie nadawały się do dalszego przetworzenia i odzysku. Jednocześnie funkcjonariusze z Elbląga, przy współpracy z funkcjonariuszami służby celnej, zabezpieczyli w gdyńskim porcie 2 kontenery z podobną zawartością, które również miały trafić do Bogaczewa. Ustalili także, jakie kontenery zostały tam wcześniej rozładowane.

  Elbląg, Nielegalne odpady z Bogaczewa wracają do Anglii
fot. arch. KMP w Elblągu

Śledczy podjęli współpracę z Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska oraz The Environment Agency (EA) – brytyjską agendą rządową, zajmującą się ochroną środowiska na terenie Anglii i Walii. Odpady z Bogaczewa zostały poddane oględzinom przez polskie i brytyjskie służby. Dzięki tej współpracy do Wielkiej Brytanii wróciło już 70 ton odpadów spod Elbląga, a kolejne 150 czekało na transport do dziś. 16 grudnia rozpoczęło się wywożenie odpadów zmagazynowanych na jednej z posesji w Bogaczewie.

Sprawa jest wielowątkowa. Za nielegalny przywóz lub wywóz odpadów grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Somsiad ma taka komórkę pod blokiem i mówi że tam można składować takie różne odpady, za tysiac funciakow zgodzi się przechować odpady. Gdzie trzeba zadzwonić?
 • A co to ta Anglia?
 • Polscy janusze biznesu. do kamieniołomu tego co cwaniacko załatwił to!
 • Co znaczy, że będą zutylizowane - spalone czy przewiezione w inne miejsce? Co w takiej sytuacji jest korzystniejsze dla środowiska - utylizacja czy transport powrotny? Redakcjo - dobrze gdyby takie informacje były zawarte w artykule.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  9
  Miszkurka2000(2020-12-16)
 • Tak ciężko ustalić nadawcę i odbiorcę kontenerów?? Można anonimowo nadać i odebrać kontener??
 • właśnie podać więcej szczegółów jaka to firma lub nazwisko, to jest lepsze a nie a nie wiadomo kto kogo
 • Fer-"A co to ta Anglia?"widocznie jeszcze tego się nie uczyłeś bo Anglia to część Wielkiej Brytanii. Są tam jeszcze takie "twory"jak Szkocja, Walia i nawet Irlandia Płn. A teraz zdalnie poucz się o innych krajach Europy.
 • RobertKoliński Brawo elbląska Policja! Ci funkcjonariusze z gospodarczego powinni dostać premie i pochwały, bo robili latami kawał mrówczej roboty, niedofinansowani, niedoposażeni, przy kadrowych niedoborach i metodami chwilami pamiętającymi króla Ćwieczka. Że w tych warunkach ci goście są jeszcze skuteczni, to zakrawa na cud; A odpowiadając tam internaucie wyżej - te kontenery były przesyłane najpierw między różnymi portami, głównie holenderskimi i brytyjskimi, na lewych papierach, często figurowały tam te same numery frachtów etc. ; na koniec trafiały do Polski, w tym pod Elbląg, na słupów albo rzeczywistych odbiorców, którzy brali hajs i np. śmieci wtedy płonęły. Mechanizm prostacki, ale wymagający ogromu mrówczej pracy, żeby udowodnić i skazać. Stąd jeszcze raz gratulacje dla funkcjonariuszy, dobra robota. Hashtagi: #LudziomDobrejRoboty, #przyroda, #ekologia
 • "Można anonimowo nadać i odebrać kontener??"Zapytaj dyspozytora na terminalu lub w kapitanacie portu. Poznasz cenę i będziesz miał pewność że można.
 • tak wygląda wasza ukochana umiłowana UE, polska jest rezerwuarem taniej siły roboczej, rasizm i dyskryminacja bo pochodzenie ma znaczenie dlaczego nie płacą 14-18 Euro /h tylko 8,50-10? ? byłem, Holandia, Belgia, Niemcy swoje widziałem, pracowałem i co? i nic, to zachód kupuje u nas fabryki i daje nam kredyty i cała polska na nich pracuje, kiedyś na bratni związek radziecki teraz na bratnią unię, to potrójna klątwa, zostaliśmy śmieciarzami i grzebiemy w zachodnim rynsztoku i uważamy to za awans społeczny heh taka mentalność kolonialnego polaczka, wyrobiony syndrom sztokholmski i niedowartościowanie, zachwycanie się zachodem och ach bo jak nie to białoruś i rosja, po co wam w ogóle polska? przyłączyć do niemiec oficjalnie i tyle po co się męczyć i udawać, tylko działania pozorne i żadnych złudzeń panowie i panie. .. ..
 • Po 3 latach hahhaha. Fajna musi być tam gleba
 • @Fer - Anglia – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii
Reklama