UWAGA!

Spalanie odpadów w piecach

 Elbląg, Spalanie odpadów w piecach
fot. arch. Straży Miejskiej w Elblągu

Elbląscy strażnicy każdego dnia kontrolują czym palą w piecach elblążanie. W wyniku przeprowadzonych w dniu wczorajszym kontroli stwierdzono 3 naruszenia art. 191 ustawy o odpadach.

14 stycznia, patrolując ulice Elbląga, strażnicy miejscy zauważyli czarny dym wydobywający się z komina domu na jednym z osiedli domków jednorodzinnych. Po wejściu do środka okazało się, że w piecu spalane były płyty meblowe. Starsze małżeństwo powiedziało strażnikom, że używali płyt wyłącznie w pierwszej fazie - do rozpalenia paleniska. Ze względu na wiek i sytuację materialną interwencja zakończyła się tylko pouczeniem. Małżeństwo zobowiązało się do zaprzestania palenia płytami.

Natomiast trzystu złotowym mandatem zakończyła się podobna interwencja  w jednym z elbląskich warsztatów samochodowych, w którym strażnicy również zauważyli charakterystyczny dla spalania odpadów dym - podobnie wypalane tam były płyty meblowe. Najwyższy w dniu wczorajszym mandat w wysokości 500 zł  dostał mężczyzna, który spalał przepalony olej. Tym razem uwagę strażników przykuł nie dym, a żarząca się łuna nad kominem świadcząca o spalaniu niedozwolonych substancji. Okres grzewczy w pełni, stąd przypominamy o zakazie palenia jakichkolwiek odpadów, gdyż zgodnie z obowiązującym prawem jest to wykroczenie, za które grozi nam mandat w wysokości do 500 zł lub grzywna do 5.000 zł. W samym 2020 r. Straż Miejska w Elblągu przeprowadziła 717 kontroli instalacji grzewczych. Nałożono 132 mandaty karne na sumę 20.590 zł, skierowano 3 wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Elblągu, gdzie w jednym z przypadku sąd wymierzył karę grzywny w wysokości 2.000 zł. W pozostałych przypadkach zastosowano środki oddziaływania wychowawczego.

Iwona Łojewska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Pani Łojewska a mandat to nie grzywna?
 • Proponuję skontrolować domy na ul. Łowickiej. Z czyjegoś komina strasznie smrodzi. Nie da się przejść ulicą Ogólną, jak w tamtą stronę zawieje. Gryzie w oczy i dusi. Hashtagi: #biegacz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  3
  biegacz##(2021-01-15)
 • Zapraszam na ul Jodłowa tam gdzie się paliła stolarnia ten jegomość nadal pali odpadami od mebli i tym co mu zostaje po meblach.
 • Ogólna i Kamionka jak co
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Kominiarz(2021-01-15)
 • Ul Tysiąclecia budynek z kolekturą lotto tuż obok komisariatu a dym z komina gryzie.
 • W jakim to departamencie UM odbywa ta pani. .. "Staż Miejski", może w promocyji?
 • Na ul. Druskiej ktoś nocą pali odpady meblowe. Czarny gryzący dym dochodzi aż do ul. Rawskiej.
 • Na wsiach to standard. Pan Tucholski wójt gminy doskonale zna problem i NIC z tym nie robi, o przepraszam, robi dobre wrażenie. Pisze dyrdymały jaki to ma program walki o czyste powietrze i na tym koniec, samo chciejstwo. Na wsiach bez krępacji palą w piecach odpadami, władze gminy mimo próśb mieszkańców nie przeprowadzają kontroli. To władze gminy powinny dbać o nasze prawo do oddychania czystym powietrzem to ich OBOWIĄZEK. Oni* władze gminy łamią prawo nie reagując na problem. Panie Tucholski czy stojąc rano przed lustrem nie wstyd Panu? Przez Pana zaniechanie umierają ludzie na raka, pewnie Pan to wie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  wieśniak(2021-01-15)
 • p ouczenie? Nie wierzę, że starsi ludzie paląc płytami nie mają świadomości ze robią coś złego. Syfiarze tak samo zabijają jak mordercy nożem. No może trochę dłużej wdychający (ofiary)syfiaste substancje umierają, ale na pewno umrą. Panie strażniku miejski, następnym razem jak złapiesz palącego płytami meblowymi miej przed oczami najbliższą ci osobę umierającą na raka, to pomoże ci podjąć właściwą decyzją o wymierzeniu kary.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  podatnik,,(2021-01-15)
 • Jadąc rowerem z Elbląga przez Nowinę, Wilkowo, i dalej do Elbląga zauważyłem, wywąchałem palących odpadami. Gronowo, Firma, a właściwie dwie firmy chyba meblowe jadąc z Elbląga po prawej naprzeciw DRE przed ogrodnikiem Nowina, warsztat samochodowy za sklepem, Przezmark, Sierpin, Wilkowo dużo ich tam i tak dalej i tak dalej pali płytą albo nie wiadomo czym. Do roboty gmino, ruszcie tłuste zadki i do dzieła, wykażcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  rowerowy(2021-01-15)
 • A na wiochach to dopiero palą czym się da. Gmina Gronowo Elbląskie to dopiero smierdzawa. Kontrolować w szczególności bardzo wczesnym rankiem albo wieczorami. W tych porach ciemno i nie widać co z kominów idzie tylko ewentualnie czuć, i to jak !!!!!
 • jak nie wpuszczą to nie skontrolują
Reklama