UWAGA!

Sprawa prokurator oskarżonej w aferze Amber Gold wróci na elbląską wokandę

 Elbląg, Postanowienie w pierwszej instancji wydał sędzia Maciej Rutkiewicz,
Postanowienie w pierwszej instancji wydał sędzia Maciej Rutkiewicz, fot. daw

Prokuratura Okręgowa w Legnicy złożyła zażalenie od postanowienia o umorzeniu postępowania przeciwko prokurator Barbarze K., która jako pierwsza w latach 2009-2012 prowadziła i nadzorowała postępowanie karne w sprawie Amber Gold. Postanowienie to wydał 8 listopada sędzia Sądu Rejonowego Maciej Rutkiewicz, który dzień później został za to zawieszony w czynnościach.

Jak poinformował nas sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu, z legnickiej prokuratury wpłynęło zażalenie na postanowienie z 8 listopada wydane przez Sąd Rejonowy w Elblągu w sprawie umorzenia postępowanie wobec prokurator Barbary K., prowadzącej i nadzorującej postępowanie w sprawie spółki Amber Gold w latach 2009-2012. Ciążą na niej zarzuty niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień. Sprawa prokurator K. wróci więc na elbląską wokandę i będzie rozpatrywał ją sąd okręgowy. Termin posiedzenia nie został jeszcze wyznaczony.

Przypomnijmy. Postanowienie o umorzeniu postępowania przeciw prokurator K., wydane przez Sąd Rejonowy w Elblągu, miało m.in. związek z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wobec Polski.

- Brak jest wymaganej zgody na ściganie za zarzucone jej przestępstwo. Wynikało to z faktu, że uchwała Sądu Dyscyplinarnego pozwalająca na pociągnięcie Barbary K. do odpowiedzialności karnej przed sądem została utrzymana w mocy uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, którą utworzono nie zapewniając jej niezależności i bezstronności, co zostało przedstawione wyrokiem Wielkiej Izby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 2021 roku – mówił po wydaniu postanowienia sędzia Maciej Rutkiewicz. Najważniejszym zarzutem tego wyroku TSUE, jak podkreślał wówczas sędzia Rutkiewicz, był udział władzy w ukształtowaniu sposobu powoływania sędziów.

Dzień po wydaniu postanowienia sędzia Maciej Rutkiewicz został zawieszony w czynnościach przez prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszkę Walkowiak. 10 listopada przeciwko takiej decyzji prezes protestowali przed elbląskim sądem: sędziowie, adwokaci, radcy prawni i prokuratorzy.

daw

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • PO = afera kredytów frankowych i amber gold. Za to co PO zrobiło Polakom to oni powinni o chlebie i wodzie w pierdlu gnić!
 • Słuszną i pryncypialną linię prezentuje prokuratura legnicka. Wszak powoływanie się przez sędziego polskiego sądu w czasach walki klasowej / wojny hybrydowej z ciemiężycielem ucieleśnionym przez UE na wyrok jakiegoś tam niby obcego klasowo i kulturowo trybunałku niby europejskiego to przestępstwo prawne wymagające stanowczej reakcji PARTII i czynników odpowiedzialnych za ład i porządek w kraju. Ręka podniesiona na najwyższe wartości reprezentowane przez miłościwie sprawującego urząd Pana Prokuratora Generalnego zasługuje na to by ją odrąbać z całą stanowczością bolszewickiego państwa wolskiego. zAment.
 • Bardzo dobra decyzja niech sąd pochyli się nad sprawą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  18
  Zwykły_obywatel(2021-11-16)
 • Ach ta pisiórnia bez szkoły. Za rok drukowanie papieru toaletowego u Glapy może nie wystarczyć na kupowanie komentarzy.
 • Akurat jak PO chcialo wprowadzic zakaz udzialania kredytow w obcych walutach to najbardziej protestowal PIS
 • Mam wrażenie, że w tym całym przerzucaniu się odpowiedzialnością zapomina się o poszkodowanych - zwykłych ludziach, którzy zostali oszukani przez firmę Amber Gold (tak, wiem, że były ostrzeżenia KNFu, ale postępowanie przez prokuraturę było prowadzone. .. no właśnie, jak było prowadzone?). O poczucie sprawiedliwości u zwykłego pokrzywdzonego w tej aferze człowieka to nikt się nie martwi. Najważniejsze w tych prokuratosko-sędzowskich głowach jest czy TSUE to może czy nie może coś tam stwierdzić czy Izba Dyscyplinarna coś tam może czy nie może.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  zzz@333(2021-11-16)
 • @GłębokaMyśl - Bedziesz ironizowal jak tobie dobiora sie do d. .. .niezawisle sady
 • czas na inteligentny inaczej wpis lewaka typu: gdyby rządził tu tow. Lukaszenka ojciec nasz lewacki w Putinie jedyny to byłoby nam wszystkim dobrze jak w Moskwie albo i jeszcze lepiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  9
  kołtumoeski(2021-11-16)
 • Dorosli ludzie poszli do Amber Gold bo chcieli zarobić. Od początku widać było że to lipa.
 • Kredyty frankowe. GM cytuje korzystającego z ich błogosławieństwa: "a ty frajerze masz kredyt w złotówkach i płacisz jak baran 13% a ja we franusiach mam koło pięciu"KREDYTY FRANKOWE BYŁY ZACIĄGANE W SWEJ ZNAKOMITEJ WIĘKSZOŚCI PRZEZ OSOBY DOTKNIĘTE POMROCZNOŚCIĄ JASNĄ, co zostało skwapliwie wykorzystane przez wrednych, a rządnych zysku banksterów. Afera Amber Gold. Jak zasadniczo inwestycje przynoszą około 4 do 6% zysku a tobie oferują 14% to wchodzisz w ten układ w ciemno będąc w STANIE POMROCZNOŚCI JASNEJ, bo wiadomo, że ma to twarde podstawy ekonomiczne i z pewnością to nie piramida finansowa. .. Za SKOKI i GetBack nikt nie musi odpowiadać, bo jak to historia uczy, zwycięzców nikt osądzać się nie ośmieli ! Zwłaszcza w socjalistycznym i demokratycznym wolskim państwie, gdzie w TK zasiada były acz zasłużony prokurator stanu wojennego broniący przed sądem przestępcy pedofila wywodzącego się z bezkarnej kasty personelu naziemnego. zAment.
 • Tu nie chodzi o to co robili ludzie i czy świadomie czy nie tylko o to czy prokurator postępowała zgodnie ze sztuką. Orzeczenie, które zapadło w żaden sposób się do tego nie odnosi?!
 • Wiwrzycie w obiektywizm sądu ?
Reklama