UWAGA!

Murem za sędzią Rutkiewiczem

 Elbląg, Murem za sędzią Rutkiewiczem
(fot. Anna Dembińska)

Około 50 osób, sędziów (w tym w stanie spoczynku), adwokatów i radców prawnych i prokuratorów, zgromadziło się dzisiaj przed siedzibą elbląskich sądów, by stanąć w obronie sędziego Macieja Rutkiewicza. Został on zawieszony w czynnościach służbowych na miesiąc za to, że – powołując się na orzecznictwo europejskich trybunałów, umorzył postępowanie przeciwko prokurator, oskarżonej w sprawie Amber Gold. Zobacz zdjęcia.

O postanowieniu Sądu Rejonowego w Elblągu w sprawie oskarżonej prokurator prowadzącej w latach 2009-2012 dochodzenie dotyczące afery Amber Gold pisaliśmy 8 listopada. Dzień później okazało się, że prezes Sądu Rejonowego w Elblągu Agnieszka Walkowiak zawiesiła sędziego Macieja Rutkiewicza, który – nieprawomocnie – umorzył dochodzenie, powołując się na orzecznictwo europejskich trybunałów. Na reakcję sędziów nie trzeba było długo czekać. W środę o godz. 15 zebrali się pod siedzibą sądów przy pl. Konstytucji, by stanąć w obronie zawieszonego sędziego. W proteście wsparli ich też niektórzy adwokaci, radcy prawni i prokuratorzy.

- To była szybka decyzja, szybka odpowiedź wszystkich sędziów Sądu Rejonowego i Okręgowego w Elblągu, którzy tutaj są zgromadzeni – mówi Patrycja Wojewódka, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu. - Podjęłabym taką samą decyzję jak sędzia Rutkiewicz. Sędzia, jeśli wpływa akt oskarżenia, bada dopuszczalność prowadzenia procesu. W przypadku gdy osobą oskarżoną jest prokurator, musimy zbadać, czy jest skutecznie uchylony prokuratorski immunitet. W tej sprawie tak nie było, bo zgodnie z orzeczeniem europejskiego trybunału została zakwestionowana Izba Dyscyplinarna – tłumaczy Patrycja Wojewódzka. - Niezrozumiałą jest dla mnie podstawa prawna zawieszenia sędziego Rutkiewicza. Ten tryb moim zdaniem jest niewłaściwy i zarządzenie prezesa wkracza w sferę niezawisłości sędziowskiej. Mamy do czynienia z orzeczeniem, które podlega kontroli instancyjnej i to jest właściwy tryb do skontrolowania prawidłowości tego orzeczenia, a prezes wykroczył poza tę materię w sposób nieuzasadniony – dodaje.

- Decyzja prezes jest niesłuszna i bezprawna. Maciej Rutkiewicz został zawieszony w codziennych obowiązkach tak jakby bez sądu, bez prawa do odwołania – dodaje Tomasz Lewandowski, sędzia Sądu Rejonowego w Elblągu. - Bronimy tak naprawdę praworządności. By każdy obywatel, który przychodzi do sądu, miał możliwość bycia osądzonym przez sędziego, który jest naprawdę niezależny, niezawisły. A tylko taki będzie niezależny, niezawisły, który będzie wiedział, że jakąkolwiek decyzję by podjął, to będzie ona wynikała z przepisów prawa i z jego sumienia, a nie będzie podyktowana zależnością od czegokolwiek czy kogokolwiek – dodał.

W spotkaniu sędziów uczestniczył także Maciej Rutkiewicz, ale nie chciał wypowiadać się publicznie. - Uważam, że sędzia nie powinien wypowiadać się w sprawie, która go dotyczy – stwierdził jedynie.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Żałosne :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  149
  65
  Tłuki(2021-11-10)
 • Za grosz honoru.
 • Napiszcie o awansie prezesa sadu okregowego i jego malżonki, to jest rowniez bardzo intrygujacy temat. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  96
  12
  jdidudjkd(2021-11-10)
 • Nadzwyczajna kasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  143
  70
  E-g(2021-11-10)
 • To przykład ze pracownicy potrafią się wspierać i protestować, to dobry przyklad dla urzędów i innych instytucji panstwowych gdzie źle się dzieje! Brawo
 • Może zacznijmy od tego DLACZEGO został zawieszony ?????!!!!!
 • Ludzie Wy nie wiecie o czym piszecie. Wyobraźcie sobie jak by świat funkcjonował bez wymiaru sprawiedliwości niezależnego od ośrodka władzy. Przecież to by oznaczało anarchię i zniszczenie. Ci którzy twierdzą, że sędziowie to jakaś horda barbarzyńców, nie wiedzą co mówią. Jestem murem za sędzią Rutkiewiczem, bo większość z nas nie miałaby takiej odwagi, aby na szali położyć swoją karierę zawodową. Przecież dla niego to się może skończyć strasznie. Utożsamiacie jego decyzję z czymś niesprawiedliwym, bo dotyczyła jakiejś skorumpowanej prokurator. Ale przecież sędzia bez względu na to, czy ona jest winna czy nie ma obowiązek stosować pewne określone zasady, które dają - nawet tym najgorszym przestępcom - pewne gwarancje, że jeśli będą sądzeni, to tylko w. myśl zasad które są jasne i przejrzyste. A te zasady teraz takie nie są. Ciężko mi uwierzyć, że ludzie tego nie rozumieją. Biada nam, biada.
 • Czasy komuny i PRL u minely ale oni ciagle w tym tkwią.
 • No i macie swoje "dobre"zmiany w sądownictwie drodzy wyborcy PiSu. Teraz każdy sędzia robiący coś nie po myśli PiSu będzie zawieszany. Wyroki w sprawach konfliktowych na linii obywatel- instytucje państwowe będą zawsze po myśli instytucji państwowych. No normalnie super zmiana na lepsze wymiaru sprawiedliwości. Mam nadzieję, że UE zareaguje stanowczo i ostro.
 • Brawo. Obrońcy sędzi koleżanki z Gdańska. O wszystkim wiedziała i nic nie robiła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  107
  35
  Nie ośmieszajcie się(2021-11-10)
 • Moim zdaniem elblascy sędziowie to Skorumpowana grupa kolesi bez szacunku dla prawa i ludzi.
 • @DobrzeWamTak - @Dobrzewamtak- Już odpowiadam. Ponieważ zawiesił postępowanie wobec prokurator, która zajmowała się Amber Gold. Co bardzo nie spodobało się PiSowi. Każdy sędzia, etc. musi być zawieszony gdy zrobi cokolwiek nie po myśli naszych dygnitarzy z PiSu. To jest właśnie ta dobra zmiana na którą czekaliśmy.
Reklama