UWAGA!

50 lat minęło

 Elbląg, 50 lat minęło

Dokładnie 50 lat temu w I Liceum Ogólnokształcącym młodzież z sześciu klas maturalnych przystępowała do egzaminu dojrzałości. Były to uczennice i uczniowie, którzy po latach dowiedzieli się, że są boomersami. Pokolenie to na długie lata zdominowało rynek pracy i odegrało przez to bardzo ważną rolę w powojennej historii Polski.

Młodzi ludzie z zamieszczonego obok tablo, lub jak kto woli tableau, po zdobyciu upragnionego świadectwa maturalnego w większości wyjechała na studia do Gdańska, Torunia, Olsztyna czy nawet Warszawy. Komuna jak wiadomo niejedno miała oblicze, jednym z jaśniejszych było to, że każdy kto chciał, bez względu na status materialny, mógł studiować. Po obronie dyplomów część z dawnych absolwentów I LO rocznika '72 powróciła do Elbląga rozpoczynając tu swoją zawodową karierę. Wśród nich znajdziemy wielu lekarzy, nauczycieli, inżynierów, dyrektorów szkół, sędziów. To był rocznik, który dobrze się zapisał się w historii naszego miasta. Ogromna w tym zasługa nauczycieli, którzy kształtowali w w tamtych czasach uczniów I LO. Nie sposób tu nie wspomnieć o tak wielkich pedagogach jak profesorowie Franciszka Laboch-Słomka, Ryszard Tomczyk, czy charyzmatyczny Jan Ratkowski.

Niestety ówcześni maturzyści zbliżają się niebezpiecznie do siedemdziesiątki i często są już tak sfatygowani jak to zdjęcie obok. W związku z tym mój przyjaciel Michał Mędraś zasugerował, wspierając się swoim medycznym doświadczeniem, że ta okrągła rocznica jest to być może dobra okazja, żeby się spotkać i powspominać stare dobre czasy.

Proponujemy spotkanie 26 czerwca o godzinie 13 w Bażantarni we wiacie Ania. Proszę koleżanki i kolegów chętnych na to spotkanie o kontakt na maila wg@portel.pl lub o pozostawienie informacji w siedzibie portElu przy ulicy 1 Maja 1c. Kiełbaski i piwo bezalkoholowe we własnym zakresie, inne przysmaki również mile widziane.

Przy okazji - jeśli macie moi drodzy jakieś zdjęcia z tamtego okresu, to bardzo chętnie udostępnimy je na stronach portElu. Zajrzyjcie więc proszę do swoich archiwów.

Do zobaczenia w Bażantarni.


Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Boomersi dzielą się na podgrupy i w zależności od różnych kwalifikacji jest ich 5 lub 6.Akurat maturzyści z 1972 roku wraz z rocznikami urodzonymi w latach 1946 - 1964 zakwalifikowani są do kategorii babyboomers, najstarszej podgrupy. Jest to pokolenie, które nie zaznało wojny, ale ich dzieciństwo oraz wczesna młodość przypadały na czas, kiedy wojna wyraźnie wpływała na ich rozwój. Pokolenie to stanowi obecnie największą grupę emerytów i jest uważane za wysoce odpowiedzialne i najlepiej przygotowane do trudności życiowych. Posiada ono też dość wysoki poziom wiedzy ogólnej, gdyż w ich czasach był największy szacunek do wiedzy.
 • kuźnia talentów, lekarze, prawnicy to absolwenci tej szkoły
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  45
  4
  Jacyna(2022-05-09)
 • @Yoboom. - Zgadzam się z tym co napisałeś.
 • I LO było bardzo dobre, ale nie zapominajmy, że w tamtych latach na podobnym poziomie było II LO i Mechanik. Tak, wbrew temu co można dziś sądzić w tamtych czasach Mechanik trzymał wysoki poziom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  60
  6
  Kkkkk1(2022-05-09)
 • ej - coś nie tak to jest tablo ale rocznika kończącego I LO w 1977 roku - czyli rozpoczynającego naukę w roku szkolnym 1971/1972.Jestem na jednym ze zdjęć więc wiem co piszę. Autor nie zadał sobie trudu aby to dokładnie sprawdzić? W 2027 będzie 50 lat od zdania matury.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11
  9
  proszę o rzetelność(2022-05-09)
 • @proszę o rzetelność - oj, coś rzeczywiście dawno to było. Skoro matura była w 1972 ( na tablo podają rok szkolny 1971/72). to w 2022 przypada 50-lecie; -) w 2027 będzie 55-lecie, też ładnie. Czas leci.
 • @proszę o rzetelność - Jesteś pewien, że jesteś na tym tablo? Matura zobowiązuje do znajomości podstaw arytmetyki.
 • @polonistka - 71/72 jest napisane. Czego nie rozumiesz?
 • @Fruzia Muszyńska - To ostatecznie..... matura była w 1971 czy 1972? bo czegoś tu nie rozumiem
 • Jakbyś miał/a maturę, to byś zrozumiał/a. Chodzi o klasy z rocznika szkolnego 71/72.
 • @polonistka - Na 100%l jestem pewny bo mam taką foto w domu.
 • @proszę o rzetelność - Jeśli dobrze policzyć to ktoś zaczynający naukę w liceum ogólnokształcącym w roku szkolnym 1971/72 a kończący w roku 1977 spędził w szkolnej ławce sześć lat. Jest to jak najbardziej możliwe ale w sytuacji gdyby powtarzał dwie klasy. I chyba tak było skoro ktoś tutaj podaje takie wyliczenia. Pozdrawiam, maturzysta z I LO z roku 1977 (początek nauki w roku szkolnym 1973/74).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  0
  Ja też tu mieszkam(2022-05-24)
Reklama