UWAGA!

Będą świętować Boże Narodzenie w nowej cerkwi

 Elbląg, Będą świętować Boże Narodzenie w nowej cerkwi
Fot. Michał Skroboszewski

Święta Bożego Narodzenia już za nami, choć... nie do końca. Chrześcijański Wschód dopiero będzie celebrował to wydarzenie, bo Wigilia przypadnie tam 6 stycznia. Z tej okazji zajrzeliśmy do cerkwi budowanej przy ul. Traugutta. Zobacz zdjęcia.

Skąd różnica w datach świętowania między chrześcijańskim Wschodem a Zachodem?

- Daty są różne, jedno jest święto, to bardzo istotne - podkreśla ks. Andrzej Sroka, proboszcz parafii greckokatolickiej pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Elblągu. - Część chrześcijańskiego Wschodu żyje w oparciu o kalendarz juliański, a różnica między nim a kalendarzem gregoriańskim to ok. 2 tygodnie.

Co charakteryzuje świętowanie Bożego Narodzenia w parafii greckokatolickiej?

- Każde Boże Narodzenie poprzedza 40-dniowy post filipowy, który bierze swoją nazwę od apostoła Filipa. Boże Narodzenie to święto, które nie tylko mówi o zamieszkaniu Boga wśród nas. W tradycji wschodniej mówi się, że Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek osiągnął godność Bożą. Przychodząc do człowieka Bóg daje nadzieję, że nie tylko wypełni swoje obietnice, ale także to, że dzięki narodzeniu Chrystusa mamy też zapewnienie o zmartwychwstaniu.

Ks. Andrzej Sroka przyznaje, że pewne elementy świętowania są dziś zaczerpnięte z tradycji zachodniej, jest jednak także trochę różnic.

  Elbląg, Ks. Andrzej Sroka
Ks. Andrzej Sroka (fot. Michał Skroboszewski)

- Ubieramy choinki. Nie stroimy natomiast szopek bożonarodzeniowych, ozdobimy jednak ikonę Narodzenia Pańskiego – podkreśla i dodaje, że ikona jest istotnym elementem wschodniej duchowości.

Kolejnym elementem świętowania jest dzielenie się prosforą, czyli chlebem używanym na co dzień przede wszystkim we wschodniej liturgii. Istotne miejsce wśród świątecznych potraw zajmuje kutia, a same święta trwają trzy, nie dwa dni: pierwszy dzień jest poświęcony narodzeniu Chrystusa, drugi Bogurodzicy, a trzeci męczennikowi Stefanowi. Świętowanie jest zresztą "przedłużone" na tzw. oktawę, czyli osiem dni.

Ciągle pięknieje cerkiew wspólnoty greckokatolickiej przy ul. Traugutta, budowana z datków parafian z Elbląga, Pasłęka i Godkowa.

- Boże Narodzenie zarówno ja, jak i parafianie, chcemy przeżywać w nowej cerkwi – podkreśla proboszcz. - Wnętrze świątyni jest na to gotowe, oczywiście prace związane z budową będą jeszcze trwały, dotyczyć będą choćby parkingu czy ogrodzenia, to jednak przyszłość. Te święta chcemy przeżyć z nową nadzieją, w nowej świątyni, oczywiście zachowując limit uczestników liturgii wynikający z trwającej pandemii.

Ciekawostka: w cerkwiach zwykle nie ma ławek, uczestnicy nabożeństw modlą się w postawie stojącej.

- Tu również nie będzie ławek, będą jednak krzesła. Społeczeństwo jest coraz starsze, seniorzy potrzebują miejsca, żeby usiąść, choć w tradycji wschodniej rzeczywiście miejsc siedzących nie było – przyznaje ks. Sroka.

Powiedzmy jeszcze kilka słów o wnętrzu świątyni. Nad wiernymi znajdować się będzie wizerunek Chrystusa Pantokratora ("Wszechwładnego"), niżej przedstawienia dwunastu apostołów. Jest też oczywiście Jan Chrzciciel, który patronuje cerkwi.

- Korzystając z okoliczności, jaką jest świętowanie Bożego Narodzenia w tradycji wschodniej, zapraszam do uczestnictwa w nabożeństwach i odwiedzenia tej świątyni - mówi ks. Andrzej Sroka. - Myślę, że będzie ona miała szczególne znaczenie dla Elbląga, jest też całkiem inna niż pozostałe budowle sakralne w mieście.

Od świąt Bożego Narodzenia parafianie ks. Sroki będą się już na stałe spotykać na modlitwie w nowej świątyni.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kościół greckokatolicki- unicki powstał na terenach dawnej unii polsko- litewskiej i obejmował swoim zasięgiem też dzisiejszą Białoruś. Unia kościelna została zniesiona przez carów po rozbiorze Polski, a unici krwawo zapłacili za to, że nie chcieli przejść na prawosławie. Miłego dnia życzę wszystkim ludziom dobrej woli. Fredek
 • Ale pięknie
 • Boże błogosław! (Zdjęcie nr 13 - PIĘKNE!)
 • oooo to jest piekne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  3
  działkowicz radosny(2021-01-05)
 • Skoro są dwie daty urodzenia Chrystusa to znaczy że już Apostołowie kłamali. To tak jak by dziś urodził mi się syn a państwo uznało Narodzenie w dniu zarejestrowania, chrztu. Prawdy nie znamy bo każdy z 266 papieży coś dokładał, coś zmieniał.
 • Nie przeczę że Prawosławni się mylą w określeniu daty Narodzenia bo prawdy nikt nie zna ale wiem jedno dzień objawienia czyli potwierdzenia przez królów nie może być dniem Narodzenia. Każdy Papież coś zmieniał i powstało zakłamanie prawdy.
 • Kościół unicki przetrwał w zaborze austriackim, to tereny dzisiejszej Ukrainy zachodniej- Galicji, są jednak w Polsce parafie unickie nie związane z Ukraińcami, to potomkowie unitów podlaskich, ludzi którzy czują się Polakami i nie utożsamiają się z hierachą z Przemyśla.
 • Mój dziadek był Unitą i adwokatem w Grodnie. Czy będą śpiewy ?
 • @Aw63 - Coś u Ciebie kiepsko z myśleniem. Odpowiedz nam wszystkim publicznie na pytania: 1.Jak Apostołowie mogli kłamać, skoro kalendarz gregoriański powstał 1500 lat po ich śmierci? 2.Jak Apostołowie mogli kłamać, skoro nigdzie nie podali daty urodzenia Chrystusa, a święto to wymyślili kochający poganizm chrześcijanie? 3.Czy wiesz, czym jest kalendarz gregoriański i dlaczego powstał?
 • .. .w takim złocie i wywyższeniu nie ma boga lecz ludzki mamon.
 • trzeba wierzyć albo w boga albo mamona, dwum panom służyć nie można. .. napisano ! a tu mamy złoto i wydarte pieniądze z ręty i emerytury na bogactwo ! dlaczego mojżesz rozwalil dekalog bo lud głupi w bozki wierzy w obrazki, figórki. to nie wiara w boga !
 • wiara w obrazy, figórki, bożki jest pogaństwem ! przeciwwstawienictwo wiary. .. .zabobon i mamon
Reklama