UWAGA!

Budżet Obywatelski: Skąd tyle głosów nieważnych? (wracamy do tematu)

 Elbląg, Budżet Obywatelski: Skąd tyle głosów nieważnych? (wracamy do tematu)
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

1500 głosów w tegorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim zostało unieważnionych. Dlaczego tak dużo? Jakie były przyczyny masowego unieważniania głosów? Właśnie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania, na które czekaliśmy prawie dwa tygodnie.

Tegoroczne głosowanie w Budżecie Obywatelskim skończyło się skandalem. Z różnych powodów unieważniono 1500 głosów To bardzo dużo: głosów ważnych oddano 6301 na inicjatywy ogólnomiejskie i 4984 na inicjatywy okręgowe.

- Głos papierowy był uznawany za nieważny w przypadku gdy podane zostały błędne lub niepełne dane osobowe, błędy literowe w nazwiskach, błędne lub wymyślone daty urodzenia, wskazanych zostało więcej niż pięć propozycji do Budżetu Obywatelskiego w przypadku zadań okręgowych oraz gdy wskazana została więcej niż jedna inicjatywa w przypadku inicjatyw ogólnomiejskich (takie przypadki się nie zdarzyły). Zdarzały się natomiast karty bez zaznaczonych zadań; oddany był na inny okręg niż adres zamieszkania respondenta w przypadku zadań okręgowych oraz gdy oddany był przez osobę niezamieszkałą w Elblągu w przypadku inicjatyw ogólnomiejskich. Zaznaczyć należy, że wnioski papierowe, które przeszły poprawną weryfikację, były poddawane następnie weryfikacji przez system elektroniczny, w tym momencie bardzo często okazywało się, że osoba głosowała już wcześniej poprzez system elektroniczny. Ponadto zdarzało się, że do wniosku papierowego osoby niepełnoletniej nie dołączano wypełnionego poprawnie lub wcale oświadczenia przedstawiciela ustawowego osoby niepełnoletniej na udział w głosowaniu na projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego oraz o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych. Jak już informowaliśmy zdarzało się również, że głos rzekomo oddały postaci fikcyjne, czy osoby nieżyjące – poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

W tym roku głos oddało 6886 osób (liczba oddanych głosów i liczba głosujących jest różna ze względu na to, że niektórzy głosujący nie głosowali na inicjatywy ogólnomiejskie lub okręgowe). W porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowaliśmy wzrost: w 2019 r. zagłosowało 5970 osób, rok wcześniej było ich jednak aż 15534.

Warto jednak zwrócić uwagę na liczbę projektów, które były poddawane pod głosowanie. W tym roku można było głosować na 64 zadania, w tym 9 ogólnomiejskich, w ubiegłym 55, dwa lata wcześniej tych zadań było 70. Ratusz nie prowadzi statystyk, z których można by było dowiedzieć się, na jakie projekty były oddawane głosy, które następnie zostały unieważnione.

Można oczywiście zastanawiać się, jak co roku, czy Budżet Obywatelski jest odpowiednim miejscem do finansowania inwestycji „twardych” jak np. remont ulic. Warto zwrócić uwagę na zwycięskie: „małe projekty” z okręgu nr 4: Elbląskie Święto Muzyki, Elbląg Music Festival i pierwsze elbląskie regaty modeli żaglówek na rzece Elbląg. To wciąż jednak wyjątek niż reguła – w elbląskich małych projektach nie ma faktycznej konkurencji i pieniądze de facto trafiają do każdego, kto złożył projekt. Wbrew pozorom świadczy to o tym, że elblążanie nie potrafią wykorzystać tego stosunkowo prostego sposobu na pozyskanie 10 tys. zł, albo... istnieją jeszcze prostsze sposoby.

W tegorocznym głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego najciekawsze jest jednak to... jak zakończy się sprawa wniosków, jakie urzędnicy wysłali do organów ścigania. Przypomnijmy takich wniosków było pięć, ale...

- Nie udzielamy szczegółów w związku ze skierowaniem sprawy do organów ścigania – napisała do nas Joanna Urbaniak.

O tę sprawę z pewnością zapytamy policję i prokuraturę. Do tematu wrócimy. 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Budzet obywatelski, a mieszkańcy maja możliwość glosowania za budowaniem parkingów wzdłuż ulic dla swoich aut, kiedy na terenie wspólnot maja ogrodeczki i altaneczki. .. wszystko kosztem ścieżek rowerowych, których w mieście prawie nie ma. I jak tu nie nazwać mieszkańców Elbląga miernotami społecznymi zakochanymi w komunizmie? HAAA! TFU!!!
 • @Gosc8899 - Miejsce parkingowe kosztuje 39tys zł. Inni musza kupic, a inni dostają z kieszeni podatnika. Taki to Elbląg. A radni i wróbel nawet nie myślą zrobić parkometrów. .chcesz parkować? To kupuj bilecik/karnet. Prosta sprawa, ale nie dla komunistów.
 • RobertKoliński Dlaczego b. radna Maria Kosecka nie mogła wystartować ze swoim projektem pomnika za kasę podatnika (160 tys. zł na tę fanaberię)jak inni mieszkańcy np. w ramach elbląskiego Budżetu Obywatelskiego, który ze swoimi wszystkimi ułomnościami jest właśnie po to, aby takie fantazje patriotycznych działaczek poddawać osądowi i ocenie publicznej wyrażonej w głosowaniu ludowym? W zamian próbuje ona dziś wraz z włodarzem Wróblewskim Witoldem (d. PSL)przepchnąć finansowanie tego poronionego - zwłaszcza w dobie pandemii, choć generalnie takoż - pomysłu jakimiś pokrętnymi ścieżkami i mętnie uzasadniając nieistniejącą potrzebę takiego wydatku z miejskiej kasy. Mógłby mi to ktoś wyjaśnić jak 4-latkowi? Bo na miejskich radnych, jak widać, raczej nie mamy co liczyć; Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #pomnikomania, #budzet, #cyrk
 • Zaraz wszystko wam wyjaśni czerwony Robercik !!! Cierpliwości to fachowiec w każdej dziedzinie !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  31
  9
  Czekamy czerwony Roberciku !!!(2020-12-21)
 • @RobertKoliński - Chłopie ty się marnujesz na bezrobociu !!! Zostań następcą Wróbelka elemelka !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17
  11
  Grzesiu Nowy Złomiarz(2020-12-21)
 • @RobertKoliński - „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości. ” Czy szacunek dla przeszłości ma polegać na przemilczaniu defekacyjnych kleksów pozostawionych przez naród na kartach historii. .. ? ! Jeśli tak to oczywiście na tablicy pomnika powinni obowiązkowo pojawić się żołnierze wyklęci i im podobni patrioci. .. również ci o brunatnym ubarwieniu. Mogą Ukraińcy czcić SS Galizien. .. mogą i rzeźników wołyńskich ? MY nie możemy być gorsi też mamy swoich "bohaterów". .. ale 160 tysięcy na bliżej nieokreślony acz stosownie nadęty projekt. .. mieszkamy w bogatym mieście.
 • RobertKoliński @GłębokaMyśl - „Żadne zdrowe społeczeństwo nie będzie, bez zdobycia się na opór czynny, znosić gospodarki bandytów, podtrzymywanych przez władze, i władz, podtrzymywanych przez bandytów”. - też cytat z dziadka-dyktatora Ziuka, pasuje do dzisiejszych czasów jak ulał. A nawet do aktualnych protestów społecznych i Strajków Kobiet można odnieść. Nie znaczy to wcale, że zaraz trzeba wyrzucać 160 tys. zł na żądanie spóźnionych patriotek i ich prezydenckich mocodawców, którzy w dobie epidemii wolą wyrzucać pieniądze na brązowe cielce, niż np. na pomoc chorym czy nauczycielom próbującym wciąż funkcjonować normalnie w nienormalnym państwie. Hashtagi: #samorzad, #WyrokNaKobiety, #pomnikoMania, #cyrk
 • @GłębokaMyśl - Koliński szanuje tylko czerwonych zbrodniarzy.
 • Urzędnicy też elblążanie. Pani Joanna mówiąc że nie potrafią wykorzystywać pieniędzy mówi oczywiście o urzędasach.
 • Urzędasy to fujary!!!!
 • A ja się pytam jak urzędnicy sprawdzili kto zamieszkuje w okręgu bo na karcie do głosowania wyraźnie jest napisane, "oddany na inny okręg niż adres zamieszkania"nie ZAMELDOWANIA. Zgodnie z tym mogę mieszkać w okręgu I i głosować a być zameldowany w okręgu II kolejne niedomówienia do robienia wałka może warto się przyjrzeć szerzej sprawie bo chyba urzędnicy celowo takiego zapisu nie zrobili żeby wprowadzać w błąd.
 • Wszystkie? To co z wieżą widokową na górce Chrobrego, co z koleją nadzalewową. Kłamcy i oszuści!
Reklama