UWAGA!

Co zamiast Pogotowia Socjalnego?

 Elbląg, Co zamiast Pogotowia Socjalnego?
(fot. JK)

Radni po raz drugi podjęli uchwałę o likwidacji Pogotowia Socjalnego. Pierwszą unieważnił wojewoda, a jego decyzję utrzymały w mocy sądy. Placówka od dwóch lat nie istnieje, nietrzeźwymi zajmuje się policja i szpital wojewódzki. Władze miasta deklarują, że mają pomysł na rozwiązanie tej sytuacji, ale na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni o szczegółach się nie dowiedzieli.

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej za likwidacją Pogotowia Socjalnego głosowało 14 radnych, 9 było przeciw, dwie osoby się wstrzymały. Przed głosowaniem radni PiS najpierw apelowali do prezydenta o wycofanie projektu w tej sprawie, a potem do radnych o głosowanie przeciw. Negatywne opinie w sprawie likwidacji tej placówki wystosowały związki zawodowe: Solidarność, NSZZ Policjantów oraz związki zawodowe istniejące w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

- Współpraca Pogotowia Socjalnego z policją wyglądała bardzo dobrze, likwidacja placówki ma negatywny wpływ na pracę szpitala wojewódzkiego i zdarza się, gdy jest trudniejsza noc, pod SOR ustawiają się kolejki radiowozów z osobami nietrzeźwymi do badań. Nie ma ich wtedy na mieście, co ma wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców – mówi radny Rafał Traks, dodając, że po likwidacji Pogotowia Socjalnego liczba osób osadzanych w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych w elbląskiej komendzie policji wzrosła z 400 do 1300 rocznie.

- Gdy byłem wiceprezydentem, podlegało mi między innymi Pogotowie Socjalne. Ta placówka bardzo dobrze pracowała. Naszym zdaniem powinno się ją reaktywować i wesprzeć dodatkową współpracą z organizacjami pozarządowymi, zajmującymi się terapią osób uzależnionych. Nie trzeba jej likwidować – przekonywał Marek Pruszak, szef klubu radnych PiS.

Prezydent Witold Wróblewski i wiceprezydent Michał Missan przekonują, że „archaiczna struktura” Pogotowia Socjalnego nie przystaje do obecnej rzeczywistości.

- Trzeba się wziąć na profilaktykę, a nie leczenie skutków. A bezpieczeństwo w mieście po likwidacji Pogotowia Socjalnego, co przyznaje pan komendant policji w swoim sprawozdaniu, się nie pogorszyło – mówił do radnych Michał Missan, zapowiadając przygotowanie we współpracy z policją nowego rozwiązania. Szczegółów na sesji nie chciał jednak zdradzić. - Przejdziemy do jego realizacji najszybciej jak to możliwe, gdy zostanie przegłosowana uchwała o likwidacji Pogotowia Socjalnego – stwierdził.

- Zróbmy to po nowemu. Ogłośmy konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie ośrodka. Wypracujmy, co jako miasto chcemy im zlecić – apelował radny Paweł Fedorczyk.

Do takiego właśnie rozwiązania skłaniają się właśnie władze miasta, co przyznał pytany przez nas o szczegóły wiceprezydent Michał Missan, - Najbardziej uciążliwą grupą dla policji są obecnie pijani bezdomni i to pomocy dla nich trzeba pomyśleć w pierwszej kolejności. Jest duże prawdopodobieństwo, że będzie ogłoszony konkurs dla organizacji pozarządowych na to zadanie. Są miasta, gdzie to działa – powiedział nam Michał Missan. - O wszystkim dokładnie opowiemy, gdy skonsultujemy plan z komendantem policji. Poczekajmy jeszcze chwilę, myślę że na koniec wszyscy będą żałować, że musieliśmy czekać na to dwa lata.

Dlaczego w takim razie władzom miasta zajęło dwa lata, by dojść do takich wniosków?

- To nie jest tak, że władze miasta czekały dwa lata, by się sprawą zająć. Skoro nie było ostatecznych rozstrzygnięć prawnych, to trudno było z kimkolwiek o nowych rozwiązaniach wiążąco rozmawiać. Takie przedsięwzięcia wymaga ustaleń z policji i potencjalnymi usługodawcami. Poczekajmy jeszcze chwilę – odpowiedział Michał Missan. - Cieszę się, że uchwała o likwidacji Pogotowia Socjalnego została przegłosowana. Wiele argumentów w opiniach związków zawodowych jest mocno nietrafionych, co mogę odpowiedzialnie stwierdzić jako były pracownik służby zdrowia. Opinię negatywną ze szpitala podpisały osoby, z których żadna nie pracuje na SORZ-e – uważa wiceprezydent Missan. - Bezpieczeństwo w mieście nie było zagrożone po likwidacji Pogotowia. Oczywiście policjanci mają więcej pracy, bo muszą z pacjentem jeździć do szpitala na badania, by go zbadał przed osadzeniem, ale to z pewnością dla policji jest tańsze niż by było dla samorządu. Samo utrzymanie lekarza na dyżurze to koszt 1,3 mln zł rocznie. Szpital też nie robi badań za darmo.

- Podmiot dbający od osoby nietrzeźwe w mieście jest potrzebny. Rozmawiamy z panem prezydentem, w jakiej to ma być formie. Potrzebne jest kompleksowe rozwiązanie – stwierdza insp. Robert Muraszko, komendant elbląskiej policji. - 1300 osób nietrzeźwych przyjętych przez nas rocznie to średnio cztery osoby dziennie. Może to nie jest dużo, ale biorąc pod uwagę czas, potrzebę współdziałania ze szpitalem wojewódzkim, którego pracę często w ten sposób zakłócamy, da się z pewnością znaleźć rozwiązanie, które wszystkim usprawni pracę.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Hotel z 5 gwiazdkami
 • Niektórzy pensjonariusze hotelu, w czasie pobytu widzieli nawet więcej niż 5 gwiazdek :)
 • Tak właśnie działa państwo neoliberalnych daremniaków, szopenfeldziarzy i jurgieltników, którzy sami społecznymi dyletantami będąc, swoją zarządczą nieudolnolność przekładają również na sprawy miasta i mieszkańców. Po co ma działać coś, co służy społeczeństwu i potrzebom mieszkańców, skoro można to zlikwidować, majątek upłynnić, zaś nieruchomości opędzlować za bezcen złodziejskim oligarchom i burżuazyjnym wyzyskiwaczom? Post-styropianowi lib-złodzieje nie dość, że uczylili z Rzeczpospolitej państwo z guana i kartonu, przelewające krew ludową, to w dodatku dziś jeszcze outsourcingują je POkątnie KOleżkom za różne, mniej oczywiste gratyfikacje. [Co tam w sprawie budynku DPS Rangóry słychować, towarzysze?] #POdżegaczeWojenni, #rak Hashtagi: #oligarchia, #jelity, #wyzysk, #libki, #rak
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10
  18
  tow. Koliński ocenzurowany(2022-03-20)
 • Znaczy się zamiast prowadzić "państwowe" pogotowie socjalne z pełną kontrolą UM woli ogłosić przetarg żeby ktoś w swojej naiwności prowadził prywatne pogotowie socjalne? Czy też może liczy na organizację pozarządową która przy pomocy wolontariuszy za pół ceny ogarnie temat? Dobrze zrozumiałem wspaniały tajemniczy plan Pana Michała Nissana? I pewnie jest już plan żeby tam zatrudnić pracowników zza wschodniej granicy za grosze? Prosze mnie poprawić jeśli źle zrozumiałem intencje pana zawsze vice prezydenta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38
  3
  złośliwy Janusz(2022-03-20)
 • Wolontariusze ogarną temat. No kto wierzy w takie dyrdymały? Za kogo wy nas uważacie? Za totalnych idiotów?
 • Nigdy nie zrozumiem dlaczego mamy leczyć pijaków, narkomanów z naszych podatków. Za takiego leczenie powinien być wystawiany rachunek. A ofiary wypadków kierowców pod wpływem? Kiedy leczeni będą na koszt sprawców ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  9
  LucynaŁupina(2022-03-20)
 • Alkoholizm to choroba.
 • Willa wilka w kamionku wielkim
 • Jeszcze nie wiemy co i jak zrobić ale coś zrobimy. Albo może nic bo przecież jest dobrze. Bezpieczeństwo nie spadło, policja ma więcej pracy. Dla policji jest taniej wozić lumpów do szpitala niż dla samorządu. Ale szpital też ponosi koszty, a utrzymanie lekarza na dyżurze kosztuje 1,3mln itd. Jak słucham tych wypocin Nisana, Wróbla czy innych klakierów to mnie śmiech ogarnia. Banda bezradnych bez pomysłu jak rozwiązać problem. Skończy się tym, że komuś od królika oddadzą PS i ten ktoś będzie kosił kasę. Oczywiście wyjdzie dużo drożej ale cóż, sorry taki mamy klimat. Ważne żeby nasi zarobili.
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Zacznij w końcu pisać w języku polskim. bo brzmisz jak ruska onuca...
 • @złośliwy Janusz - o nie, nie Panie Januszu, nie zawsze drugi. Przypominam, że te stanowisko pełnił również obecnie panujący ogarniający (bądź nie) lud tego miasta.
 • @tow. Koliński ocenzurowany - Towarzyszu to co zobaczyłem na twoim profilu fb potwierdza tylko jedno jesteś zakłamanym komunistą typową ruska onucą nie masz nic wspólnego z Polską z Polakami z wolnymi ludzmi
Reklama