UWAGA!

Czy te światła są potrzebne?

 Elbląg, Czy tę sygnalizację należy wyłączyć?
Czy tę sygnalizację należy wyłączyć? (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl)

Sygnalizacja świetlna w Elblągu budzi wiele emocji. Dziś (17 czerwca) na posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Spraw Samorządowych radni dyskutowali na temat sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Królewieckiej z Kopernika.

Skrzyżowanie ulic Kopernika i Królewieckiej nie wydaje się na pierwszy rzut oka skomplikowane. Sygnalizacja świetlna służy tam do ułatwienia wyjazdu z ul. Kopernika i włączenia się do ruchu w ulicę Królewiecką. Dodatkowo sygnalizacja dla pieszych ułatwia niezmotoryzowanym uczestnikom ruchu drogowego przejście na drugą stronę. Sytuację komplikuje sygnalizacja tramwajowa, która nie jest zsynchronizowana z pozostałymi światłami.

W ubiegłym roku policja wnioskowała o wyłączenie sygnalizacji na tym skrzyżowaniu. Wniosek jednak nie zyskał akceptacji władz miejskich. - Dlaczego to skrzyżowanie miałoby być pozbawione sygnalizacji? - pytał radny Andrzej Tomczyński.

- Problem z sygnalizacją zgłaszały Tramwaje Elbląskie. Chodzi o problem z sygnałem dla tramwajów i jego kolizji z sygnałem zielonym dla pieszych. To jest dość stara sygnalizacja. Trzeba by zrobić całkowicie nowy program z nowym sterownikiem lub wprowadzić sygnalizację dla pieszych wzbudzana przyciskiem, ewentualnie wyłączyć sygnalizację całkowicie – odpowiedział Tomasz Stemporzecki z Zarządu Dróg w Elblągu.

Radny Andrzej Tomczyński zwrócił uwagę, że w przypadku wyłączenia sygnalizacji wystąpią trudności z wyjechaniem z ul. Kopernika i włączenia się do ruchu w ul. Królewiecką.

- Na ulicy Królewieckiej jest kilka skrzyżowań, które są bez sygnalizacji świetlnej, o większym natężaniu ruchu i to upłynnia ruch, a nie wstrzymuje – powiedział radny Krzysztof Konert.

- Walczymy z tym tematem kilka lat. To jest problem, ta sygnalizacja działa do późnych godzin wieczornych. Nie można ustawić inaczej godzin, a wieczorem natężenie ruchu jest mniejsze. Wysyłaliśmy wnioski od kilku lat, żeby próbnie wyłączyć sygnalizację i sprawdzić, co się będzie działo – mówił mł. insp. Tomasz Piaskowski, zastępca komendanta Policji w Elblągu.

Radni zapowiedzieli, że jeszcze wrócą do tego tematu. 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Te światła blokują tylko ruch na Królewieckiej. Wyłączyć!
 • "Wysyłaliśmy wnioski od kilku lat, żeby próbnie wyłączyć sygnalizację i sprawdzić, co się będzie działo"- to jest złote zdanie :D wyłączmy i zobaczymy czy ktoś zginie :D
 • Kilkaset metrów dalej jest skrzyżowanie z Pionierską i Szymanowskiego i tam świateł nie ma i jakoś ruch odbywa się w miarę płynnie, a tutaj gdzie z Kopernika wyjeżdża garstka samochodów są zamontowane światła. Przecież większy ruch samochodów jest nawet na skrzyżowaniu Królewieckiej z Moniuszki (dojazd i wyjazd CRW)i tam również nie ma sygnalizacji i wszystko idzie sprawnie. Radni jak zwykle oderwani od rzeczywistości. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30
  9
  mieszkaniecokolicy(2020-06-17)
 • modern tram modern city !!!!! I want to be wasz president!!!!!
 • Zapytajcie ile i kto zarabia na utrzymaniu sygnalizacji świetlnej, bo 99% skrzyżowań w Elblagu można przerobić na ronda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  9
  Gosc123(2020-06-17)
 • sprawa prosta, wyślijcie sołtysa z siekierą i niech odetnie prund rach ciach i już
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  2
  edert(2020-06-17)
 • byłem niedawno w Pasłęku i szok, wszedzie ronda, takie mikro ale wszystko działa i koniec z problemami wyjazdowymi, mam apel Panie Wróblewski niech pan weźmie rower i pojedzie do Pasłęka i obluka co i jak i zrobia randa takie żeby Pasłęk nam zazdrościł np. ze starych opon od kombajów, żeby ozdobiły przy okazji
 • W Elblągu były likwidowane sygnalizację świetlne zastąpiono je frontami. Były to nowe instalacje, swiatla GDZIE się podziały. Jakos znika wszystko z Elbląga. Tak jak flagi ktore kiefys rozeieszano w calym mieście. Moze pojechaly w strone olsztuna.
 • PRZECIEŻ tu można zamontować zwykle światło dla tramwaju czerwone, żółte. I po problemie.
 • Problem w tym, że niedasie. Dlatego musi tak zostać.
 • "radni dyskutowali na temat sygnalizacji "przodownicy pracy, obudzili sie jak niedzwiedz z zimowego snu, niech dzialaja poki jeszcze zyją, dziadki maja swoje lata a wirus szaleje, bedziemy w czarnej d. .. jak nic nie uradzą
 • @dsdf - rowerkiem, i spali troche sadelka w sam raz na lato, po drodze tylko plama bedzie sie ciagnac :D potu i łez
Reklama