UWAGA!

"Czy w Elblągu jest strefa czystego transportu?"

 Elbląg, "Czy w Elblągu jest strefa czystego transportu?"
Fot. Mikołaj Sobczak

- W środę, 4 maja 2022 r. w życie weszło rozporządzenie o naklejkach na szybę, które będą wymagane w strefach czystego transportu. Czy w Elblągu taka strefa jest? - pyta nasz Czytelnik.

Strefa czystego transportu to miejsce, do którego mogą wjechać tylko wybrane pojazdy, za ideą stoją oczywiście kwestie związane z ochroną środowiska. Wspomniane auta mają mieć specjalną nalepkę, której projekt był jeszcze niedawno konsultowany.

- Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce – czytamy o tym projekcie na stronach rządowych.

Odpowiadając na pytanie Czytelnika – w Elblągu nie ma takiej strefy, zresztą w całym kraju pomysł dopiero zaczyna raczkować. A czy taka strefa w mieście nad rzeką Elbląg kiedyś w ogóle powstanie? Departament Ochrony Środowiska w Urzędu Miejskiego poinformował nas, że obecnie władze miasta nie planują wprowadzenia stref czystego transportu, po których mogą poruszać się wyłącznie pojazdy spełniające odpowiednie normy emisji spalin.

- Takie stanowisko wynika z wysokich kosztów społecznych (strefy w znaczący sposób ograniczą wolny dostęp mieszkańców do miejsc w przedmiotowych strefach lub wymuszą dodatkowe koszty związane z zakupem nowych, niskoemisyjnych pojazdów). Podkreślenia wymaga też fakt, że strefy „czystego transportu" planowane są w miastach, gdzie poziom CO2 oraz PM10 są wielokrotnie większe niż w Elblągu, co uzasadnia wprowadzenie stref właśnie w tamtych miejscach. Dla przykładu miasto Kraków, gdzie planowana jest strefa „czystego transportu" zakwalifikowano do klasy C pod względem jakości powietrza, a średnia zanieczyszczenia wyniosła 4 ng/m3. Elbląg zakwalifikowano do klasy A, średnia zanieczyszczenia wyniosła 1 ng/m3, czyli mieści się w normach – czytamy w odpowiedzi departamentu. Urzędnicy podkreślają jednocześnie, że "mając jednak na względzie konieczność ograniczania emisji, Gmina Miasto Elbląg nie wyklucza w przyszłości regulowania i ograniczania pojazdów wysokoemisyjnych w mieście". W pierwszej połowie maja skierowaliśmy też pytanie poprzez Biuro Rady Miejskiej, czy elbląscy radni rozważają może wprowadzanie takich stref w Elblągu? Jeśli otrzymamy odpowiedź, umieścimy ją w tym materiale.

Co o strefach czystego transportu, zwłaszcza w kontekście Elbląga, sądzą nasi Czytelnicy? Zapraszamy do dyskusji.

 

Stan zanieczyszczenia powietrza w Elblągu można sprawdzać na portEl.pl w zakładce pogoda. Gdy normy w tym zakresie zostają przekroczone, odpowiedni komunikat pojawia się także na naszej stronie głównej.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Najpierw niech w Elblągu będzie praca, perspektywy i rozwój, potem sobie róbcie "specjalne" strefy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  67
  4
  addsaasdsda(2022-06-02)
 • Pozamykać księży pedofili. !!!!!
 • Nalepki, tablice, mają nie mają, pomieszanie z poplątaniem. Chyba ktoś się nie wyspał lub jest wczorajszy
 • W Elblągu występują tylko strefy czystej, urzędniczej głupoty oraz nieczystej, reakcyjno-reżimowej, POdżegackiej cenzury. Poza tym jest jeszcze strefa płatnego parkowania, ale też nie działa; #warmongers Hashtagi: #OtakePolske...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  12
  banda decydentów!(2022-06-02)
 • Kiedyś Elbląg dzisiaj emblong !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  6
  Wiochy śmierdzą(2022-06-02)
 • Pytanie, czy w Elblągu jest praca, nie licząc wojska z którego każdy ucieka i stolarnia, gdzie pracuja same ćpunki.
 • glupi ludzie uslysza cos w telewizji i juz pamika!!!! strfa czystego powietrza jako pierwsza powstanie prawdopodobnie w Krakowie w przyszlym roku!!! nie srajcie sie z tymi naklejkami!!
 • pomysł oczywiście godny "urzędnika" odklejonego od rzeczywistości - poza tym, przy tych cenach paliwa ludzie sami przesiadają się na rowery, hulajnogi, jeżdżą bardziej "eko" - kto jeździ (no, nie urzędnicy) ten widzi - na S7 ruch ogólnie spowolnił, mało jest "krezusów", którzy trzymają gaz bliżej podłogi, a ludzie dojeżdżający codziennie do pracy biją rekordy eko-jazdy. Sam żałuję, że nie kupiłem jakiegoś przechodzonego "elektryka" z zachodu zanim się zaczął ten cały cyrk x2 (1 -plandemia, 2 - wojna, 3-.... ?) - już i bez jakichś "stref" i innych urzędniczych odklejonych od realu wynalazków jesteśmy rocznie o kolejne 20% biedniejsi podatkiem inflacyjnym... spokojnie panie i panowie - macie jeszcze całe pole pomysłów do spier... ; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13
  4
  youtu.be/xdvucc_YfiQ(2022-06-02)
 • W Elblągu nie ma niczego. Wygląda tak jakby władzę sprawował Kononowicz. Nawet komunikację miejską zaorali wprowadzając taki rozkład aby zniechęcić do korzystania z jej usług.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  4
  Arczij(2022-06-02)
 • tymczasem w Polsce - na wzór putinowskiej Rosji zaczęła się cenzura internetu - wyłączyli WolneMedia. net - sprawdźcie na stronce ziom. top :( - a co do naklejek z d... - jakby rządy nie przeszkadzały wcześniej ludziom produkować własnej energii - już kilka lat temu mielibyśmy min.10 GW prywatnie z samego Słońca, a co za tym idzie - kto nie chce jeździć za darmo? - wystarczy sobie przeliczyć.
 • Na zdjęciu piękny widok zmarnowanej działki pod lidla
 • Zamiast wyrzucać kolejne miliony w błoto, mądre głowy niech ustawią "zieloną falę" od Ogrodów do Tysiąclecia i od Tysiąclecia do Grottgera i będzie strefa czystego transportu w całym mieście.
Reklama